Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Neuralink, Nolan Arbo

    Neuralink objavio video sa prvim muškarcem kom je ugrađen implant u mozgu (VIDEO)

    Neuralink je u sredu predstavio prvog čoveka kome je ugrađen moždani implant kompanije, 29-godišnjeg muškarca koji je osam godina  paralizovan od ramena nadole nakon ronilačke nesreće.

    U kratkom prenosu uživo na platformi X, čovek se predstavio kao Noland Arbo i rekao da može da igra onlajn šah i video igricu Civilization koristeći Neuralink uređaj.

    „Ako svi možete da vidite kako se kursor kreće po ekranu, to radim ja“, rekao je on tokom prenosa uživo dok je pomerao digitalnu šahovsku figuru.

    „Prilično je kul, a?“, dodao je.

    Neuralink, koji je 2016. godine suosnovao milijarder Ilon Mask, razvio je sistem poznat kao interfejs mozak-računar, koji dekodira nameru pokreta iz moždanih signala. Početni cilj kompanije je da omogući paralizovanim ljudima da kontrolišu kursor ili tastaturu koristeći samo svoje misli.

    U strimu uživo, Noland Arbo opisuje svoje učenje kako da koristi interfejs mozak-računar.

    „Pokušao bih da pomerim, recimo, desnu ruku levo, desno, napred, nazad, i mislim da je postalo intuitivno da počnem da zamišljam kako se kursor kreće“, rekao je on.

    Zeleno svetlo za ispitivanje na ljudima

    Iako je prenos uživo sadržao relativno malo detalja, inženjer Neuralink-a je u video-snimku rekao da će više informacija biti objavljeno u narednim danima.

    Arbo je istakao da je srećan što je deo studije Neuralinka: „Ne mogu čak ni da opišem koliko je super moćno da ovo uradim.“

    Kompanija je prošle godine dobila zeleno svetlo od američke Uprave za hranu i lekove da nastavi sa ispitivanjem na ljudima i počela je da regrutuje paralizovane učesnike tokom jeseni da testira uređaj.

    Do sada je Neuralink otkrio nekoliko detalja o napretku te studije. Na X-u u januaru, Mask je objavio da je prvi čovek dobio Neuralinkov implant i da se „dobro oporavlja“. U februaru je rekao da se osoba oporavila i da je u stanju da kontroliše kompjuterski miš koristeći svoje misli.

    „Napredak je dobar i izgleda da se pacijent potpuno oporavio, bez štetnih efekata kojih smo svesni. Pacijent je u stanju da pomera miša po ekranu samo razmišljanjem“, otkrio je Mask 19. februara na X-u, odgovarajući na pitanje o stanju učesnika.

    Ilon Mask, kompanija

    Ilon Mask (Beta/AP)

    Kako je ugrađen implant i šta se zna o tom postupku?

    Neuralinkov uređaj je implantiran u mozak pomoću hirurškog robota koji je razvila kompanija. Kozmetički je nevidljiv kada se jednom postavi. Kompanija je dizajnirala softver koji analizira moždane signale i prevodi ih u izlazne komande za kontrolu spoljnih uređaja.

    Neurolozi i etičari su kritikovali Neuralink zbog nedostatka transparentnosti u vezi sa ranijim ispitivanjem. Ono što je javno poznato o Neuralink-ovom istraživanju potiče iz objava na društvenim mrežama i kratke brošure koju je kompanija objavila prošle godine.

    Neuralink nije otkrio broj subjekata koji će biti upisani u studiju, mesto ispitivanja ili ishode koji će biti procenjeni. A kompanija se nije registrovala na ClinicalTrials.gov, vladin repozitorijum koji sadrži informacije o medicinskim studijama koje uključuju ljude. Kompanija se takođe suočila sa kontroverzom oko navodnog tretmana životinja korišćenih u njenom istraživanju. Istraga WIRED-a prošle godine detaljno je opisala kako su neki od  majmuna umrli zbog testiranja implantata u mozgu.

    Nema razloga za strah

    Arbo se naizgled pozabavio sigurnosnim problemima oko uređaja.

    „Mislim da nema čega da se plašimo. Operacija je bila super laka. Doslovno sam pušten iz bolnice dan kasnije. Nema kognitivnih oštećenja nakon operacije“, kazao je on.

    Nekoliko drugih kompanija se utrkuju da komercijalizuju interfejse mozak-računar. Jedan rival, Synchron, razvija uređaj nalik stentu koji se ubacuje u jugularnu venu i gura nagore tako da leži na mozgu. Kompanija sa sedištem u Njujorku ugradila je svoj prvi implant 2019. godine i od tada je pokazala da je uređaj bezbedan i omogućava osobama sa paralizom da pretražuju veb i kupuju onlajn. FDA još nije odobrila nijedan interfejs mozak-računar, svi su i dalje eksperimentalni.

    Arbo je priznao da je naišao na neke probleme sa uređajem.

    „Ne želim da ljudi misle da je ovo kraj puta. Ima mnogo posla da se uradi. Ali to je već promenilo moj život“, zaključio je on.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Screenshot Twitter Neuralink, Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE