Nemci stopirali kineske investicije: Strana ulaganja dobrodošla, ali ne bez uslova

Nemačka vlada je zabranila dve kineske investicije u vitalna domaća preduzeća, a ovu odluku saopštio je  ministar privrede Robert Habek (Habeck).

Vlada je stopirala prodaju dortmundske fabrike čipova Elmos, kao i jedno drugo ulaganje čiji detalji nisu objavljeni.

Habek je tu odluku obrazložio kao zaštitu strateških interesa.

Poslovni dnevnik Handelsblat (Handdelsblatt) je, međutim, naveo da se radi o bavarskoj firmi ERS Electronic, globalnom igraču u industriji poluprovodnika.

Strana ulaganja i investicije dobrodošle, ali ne bez uslova

Habek je rekao da je nemačka privreda otvorena i da su strana ulaganja dobrodošla, ali ne bez uslova.

„Otvorena privreda ne znači i naivna privreda. Kina jeste i treba da ostane trgovinski partner Nemačke, ali uz jasan strateški pristup, posebno u proizvodnji poluprovodnika i mikročipova,“ rekao je on.

Habek je ukazao da trgovina može biti poluga politike protiv nemačkih interesa, ali i „oštar mač“ u odbrani tih interesa. „Nastavićemo ubuduće da oštrimo taj mač,“ rekao je.

Nemačka je u krizi zbog prevelike zavisnosti od ruskih energenata, pre svega gasa. Vlada kancelara Olafa Šolca  je obećala difersifikaciju uvoza i razvoj sopstvenih, obnovljivih izvora.

Investicije i oprez

Razvoj globalnih odnosa posle napada Rusije na Ukrajinu podstakao je nemačke političare da opreznije pristupaju odnosima koji zemlju mogu da postave u podređen položaj i ugrozi bezbednost snabdevanja, a pre svega u saradnji sa Kinom, prenosi dpa.

Šolcova vlada je, uprkos kritici pojedinih ministarstava i sa drugih strana, nedavno odobrila jedno kinesko ulaganje u kontejnerski terminal Luke Hamburg.

Šta su još problemi?

Energetska kriza sve više preti radnicima u Nemačkoj gde čak četvrtina firmi planira da smanji broj zaposlenih, pokazalo je nedavno  istraživanje Udruženja Family Business and Politics.

Poređenja radi, u sličnoj anketi u aprilu ove godine takav odgovor je dalo 14 odsto kompanija.

Osim toga, novo istraživanje koje je u ime udruženja sproveo ekonomski institut Ifo pokazuje da 57 odsto firmi sprema da odloži planirana ulaganja, što je takođe više nego prošlog proleća.

Muke nemačkog giganta sa nabavkom čipova

Izvor: dpa

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE