Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Milićević: Autoritarni režimi lakše opstaju uz korupciju

    Predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Vlade Srbije prof Miroslav Milićević izjavio je da u autoritarnim režimima, gde nema vladavine prava, vlast nema ni želju ni potrebu za iskazivanje političke volje za borbu protiv korupcije.

    Milićević je u intervjuu agenciji Beta kazao se uz korupciju autoritarni režimi lakše održavaju na vlasti.

    Komentarišućiući pad Srbije sa 101. na 104. mesto svetske liste Transparensi internešenela po pitanju percepcije korupcije, rekao je da je sa sadašnjim indeksom 36, kao i u prethodne dve decenije od kako je rangirana na listi, Srbija „stabilno“ u grupi zemalja s raširenom korupcijom.

    „Petu godinu uzastopno, Srbija se nalazi u ‘lošijoj polovini sveta’. Trenutno mesto na tabeli je najlošije u celom periodu od 2007. godine od kada je broj rangiranih zemalja jednak sadašnjem“, kazao je on.

    Prema njegovim rečima, posebno bi trebalo da zabrine to što Srbija sve lošije stoji i unutar tzv. Zapadnog Balkana, dok većina suseda napreduje. „Bolje rezultate nego prošle godine su zabeležile Crna Gora (46), Severna Makedonija (42) i Albanija (37). To ukazuje da se intenzitet korupcije može smanjiti kada za to postoji jasna politička volja“, naveo je.

    Vlasnici kapitala će dobro razmisliti

    Upitan kakve mogu biti posledice pada Srbije na svetskoj listi po pitanju percepcije korupcije, Milićević je rekao da pad na 104. mesto ukazuje na visok intenzitet i rasprostranjenost korupcije u javnom sektoru.

    „To je faktor koji bitno utiče na analitičare i savetnike kada razmatraju političko, pravno, ekonomsko i bezbednosno okruženje u Srbiji. Međunarodne i etablirane firme i finansijske institucije nerado posluju sa zemljama s visokim intenzitetom korupcije zbog nestabilnih uslova i povećanog rizika poslovanja. Vlasnici nešpekulativnog kapitala dobro će razmisliti da li će svoj novac uložiti u Srbiji, a ukoliko ga ulože zahtevaće ogromne subvencije, političku zaštitu, posebne garancije i uslove“, istakao je.

    Na pitanje da li je u tužilaštvu, sudstvu i policiji u poslednjih 10 godina izostala borba protiv korupcije u Srbiji, Milićević je kazao da je nefunkcionisanje institucija poprimilo zabrinjavajući karakter. Imamo tužilaštvo koje je inertno, ne deluje ni proaktivno ni neselektivno, a sudstvo nije oslobođeno političkog uticaja, smatra on.

    Građani plaćaju za ono što im pripada

    Na pitanje ko u Srbiji ima korist, a ko štetu od korupcije, Milićević je rekao da najveću štetu od rasprostranjene korupcije u Srbiji imaju sami građani.

    „Otima se njihova imovina i ograničavaju prava u raspolaganju državnim i prirodnim resursima. Onemogućava se građanima da ostvare svoja prava pred institucijama sistema i oni postaju nejednaki. Građani su često prinuđeni da plaćaju za ono što im pripada. Onim državnim funkcionerima i institucijama koje donose odluke odgovara koruptivno okruženje. Mnogo im je lakše kada nema transparentnosti i konkurencije da odlučuju o trošenju velikih novčanih iznosa državnih sredstava. Nema kontrole javnosti i tu se stvaraju uslovi za zloupotrebe i podmićivanje i održavanje korupcije. U Srbiji za to ima mnogo potencijalnih primera“, istakao je.

    Konverzija zemljišta, gradilište, novac (Freepik)

    Dodao je da ukoliko korupcija ostaje nekažnjena i ukoliko se donose zakoni koji favorizuju pojedinca ili pojedine grupe ili delatnosti nasuprot javnom interesu, nastaje okovana država i omogućava se njeno trajanje.

    „Zbog otimanja državnih resursa razvoj zemlje je otežan i usporen“, ocenio je.

    Bez povratnih informacija iz Vlade Srbije

    Na pitanje kakav je odnos Vlade Srbije i nadležnih državnih institucija prema radu Saveta za borbu protiv korupcije, Milićević je rekao da Savet redovno svoje izveštaje dostavlja Vladi u kojima se nalaze i preporuke kako da se uočeni problemi potencijalne korupcije prevaziđu, ali da odgovora nema.

    „Nemamo povratnih informacija da li su izveštaji razmatrani i da li su uvažene i implementirane preporuke, iako je to obaveza prema Akcionom planu za Poglavlje 23. Savet je i dalje nepopunjenog sastava iako smo proteklih godina stalno predlagali nove članove koje Vlada nije imenovala“, rekao je predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević.

    Izvor: Beta

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE