Kinezi ovako štede struju: Temperatura na klimi iznad 26 stepeni i „zakočen“ lift
Najviši zvaničnici pokrajine Sečuan upozorili su da se Kinezi trenutno suočavaju sa „najtežim i najekstremnijim trenutkom“ u snabdevanju električnom energijom, prema vladinom listu Sichuan Daily. Takođe, u pokrajini su zabeležene rekordne temperature, preko 40 stepeni, zbog čega je kineska provinicija naredila da se fabrike zatvore na 6 dana. Cilj je i da se ublaži nestašica električne energije u regionu.
Ludžou, grad u Sečuanu, najavio je prošle nedelje da će ugasiti gradsku uličnu rasvetu tokom noći kako bi sačuvao struju i ublažio pritisak na električnu mrežu.
Kinezi pozvali sve na štednju
Nekoliko kineskih kompanija upozorilo je da bi nestanak struje u Sečuanu mogao da utiče na njihovu proizvodnju. U pitanju su Sichuan Haowu Electromechanical, proizvođač auto delova, i Sichuan Lutianhua, koja proizvodi đubriva i hemijske proizvode.
Osim Sečuana, druge velike kineske provincije, uključujući Đangsu, Anhui i Džeđijang, takođe su pozvale preduzeća i domaćinstva da štede struju jer je toplotni talas iscrpio zalihe električne energije, prenosi CNN.
U nekim regionima, kancelarijama je naređeno da povećaju temperaturu iznad 26 stepeni Celzijusa ili da zaustave liftove za prva tri sprata, kako bi uštedeli električnu energiju.
Kinezi se trenutno suočavaju sa najžešćim toplotnim talasom u poslednjih šest decenija
Temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa u desetinama gradova. Ekstremne vrućine izazvale su porast potražnje za klimatizacijom u kancelarijama i kućama, stvarajući pritisak na električnu mrežu. Suša je takođe oslabila vodostaje reka, smanjujući količinu električne energije proizvedene u hidroelektranama.
Sečuan, jedna od najvećih kineskih provincija sa 84 miliona ljudi, rekla je da 19 od 21 grada u regionu obustave proizvodnju u svim fabrikama od ponedeljka do subote, navodi se u „hitnom obaveštenju“ koje su u nedelju izdale pokrajinska vlada i državna mreža.
Odluka je doneta kako bi se obezbedilo dovoljno energije za stambenu upotrebu, navodi se u obaveštenju.
Jugozapadnu provinciju, koja je takođe ključno hidroenergetsko čvorište u Kini, zahvatile su ekstremne vrućine i suša od jula. Od 7. avgusta, toplotni talas u pokrajini se pojačao do „najekstremnijeg nivoa u poslednjih šest decenija“. Prosečna količina padavina opala je za 51 odsto u odnosu na isti period prethodnih godina, navodi se u članku objavljenom na veb stranici vlade u utorak.
Ekstremne vrućine u Kini, zatvaraju fabrike da uštede struju
Koga će kriza u Sečuanu pogoditi?
Sečuan je bogat mineralnim resursima poput litijuma i polisilicijuma, ključnih sirovina u solarnoj fotonaponskoj i elektronskoj industriji. Mnoge međunarodne poluprovodničke kompanije imaju fabrike u Sečuanu, uključujući Texas Instruments, Intel, Onsemi i Foxconn. Kineski gigant litijumskih baterija CATL, koji snabdeva Teslu, takođe ima fabriku u regionu.
Zatvaranje fabrika za nedelju dana moglo bi da pooštri snabdevanje polisilicijumom i litijumom i poveća cene, rekli su analitičari Daiwa Capital-a u belešci klijentima.
Pokrajina je takođe kinesko čvorište za rudarstvo litijuma, što je ključna komponenta baterija za električne automobile. Gašenje bi moglo povećati cenu sirovina, zaključili su analitičari.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash, Pixabay