Navika, piće

Kako se zauvek rešiti loših navika? Stručnjaci otkrivaju najefikasniji metod

Bezumno listanje aplikacija. Previše kafe. Grickanje noktiju. Ako ste ikada pokušali da naglo prekinete neku lošu naviku ili je zamenite drugom, verovatno ste shvatili da nijedan od tih metoda ne donosi istu dozu zadovoljstva. Neuronaučnik i psihijatar Džadson Bruer predlaže drugačiji pristup: naučite svoj mozak da više ne vidi vrednost u onome što ste nekada voleli da radite.

„Kada se razočaramo u štetne obrasce ponašanja ili zavisnosti, u našem mozgu se stvara prostor koji traži nešto drugo da ga popuni,“ objašnjava Bruer, direktor istraživanja i inovacija na Centru za mindfulness Univerziteta Braun. Ovu metodu on ne temelji samo na nauci već i na više od deset godina proučavanja i praktikovanja budističkog mindfulnessa. Istraživanja pokazuju da mindfulness tehnike mogu poboljšati samopouzdanje, zadovoljstvo životom i opšte blagostanje, piše CNBC.

Bruer tvrdi da možete istrenirati mozak da izgubi interesovanje za određenu naviku kroz tri ključna koraka:

1. Prepoznajte obrasce loših navika

Prvi korak je jednostavan – identifikujte ponašanje koje želite da promenite i, što je malo teže, šta ga pokreće. Možda, na primer, više odlažete obaveze kada ste pod stresom ili kupujete impulsivno kada vam je dosadno.

2. Zapitajte se: „Šta ja zapravo dobijam od ovoga?“

Ne samo da primetite lošu naviku, već je svesno analizirajte. Obratite pažnju na to kako se osećate dok je ponavljate – vrlo je verovatno da vam donosi više negativnih posledica nego koristi, ali toga niste u potpunosti svesni.

Bruer je ovu teoriju testirao u radu sa hroničnim pušačima. U jednom eksperimentu rekao im je: „Nastavite da pušite, ali budite stvarno radoznali kako se osećate dok to radite.“ Kasnije mu je jedna učesnica rekla: „Pažljivo pušenje? Miriše na pokvareni sir i ima ukus hemikalija. Užas!“

Foto: Unsplash

Iako je već znala da je pušenje štetno, tek kada je svesno obratila pažnju na stvarno iskustvo, shvatila je da joj je cigareta odvratna. Kako Bruer kaže, „Prešla je sa znanja na mudrost – više nije samo znala da je pušenje loše, već je to i osećala u svakom delu svog bića.“

3. Usmerite pažnju na veću nagradu

Ljudi često ne uspevaju da se oslobode loših navika jer ne mogu da pronađu nešto što im pruža isto ili veće zadovoljstvo. Antistres loptica im ne pomaže kao čupanje zanoktica. Čitanje knjige im nije zanimljivo kao beskrajno gledanje serija.

Umesto da se borite protiv svojih poriva, postanite radoznali – zašto vas određena navika toliko privlači? Šta tačno dobijate iz nje? Kako vaše telo i um reaguju na nju?

Što više budete sagledavali svoje navike iz šire perspektive, lakše ćete ih prevazići. Bićete u stanju da sami sebi postanete vodič i prekinete nesvesne, automatske reakcije.

Bruer naglašava da prava promena ne dolazi iz forsiranog odricanja, već iz dubljeg razumevanja sopstvenih obrazaca ponašanja.

„To nije način na koji menjamo ponašanje. Tako se navike ne menjaju,“ kaže on. „Čak i kada bismo mogli da napravimo ’dopaminski post’ (a ne možemo), jedino što bismo postigli jeste da se osećamo jadno jer smo se lišili svega što nam je ranije pružalo zadovoljstvo“, zaključio je on.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/K. J.

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE