Od zapuštenog lokala do urbane kafeterije u kojoj se sklapaju poslovi
,,Ćao! Kako si danas?“, reči su kojima, uz širok osmeh, srdačno dočekuje goste mladi vlasnik kafeterije ,,Battery“ Vukašin Stojšin. Ispred njegovog lokala na Zelenom vencu su svakog jutra velike gužve, kako zbog odlične kafe koju pravi, tako i zbog pozitivne energije koju širi i dobrog odnosa sa gostima.
Iako radi sedam dana u nedelji od jutra do mraka, on uvek gleda da bude pozitivan i da svi oko njega budu takvi. Od prethodnih kolega je pokupio znanje kako da se ponaša sa različitim ljudima budući da mu dolaze svi – od bravara do doktora.
Zahvaljujući poslu koji radi mnogo ih je dobro upoznao, zbližio se sa pojedinima koji često dolaze, a nekima je čak pomagao i da pronađu posao.
,,Mi dođemo ljudima kao psiholog iako nemamo diplomu za to. Mnogo nam se otvaraju i poveravaju za razne tajne i probleme, od porodičnih do poslovnih. Nekad traže savet, a nekad nekog sa kim mogu da se ispričaju. Za to je zaslužna energija bariste. Ako primetim problem kod nekog, ne forisiram tu osobu, ali tu sam za savet. Pratim nivoe stresa kod gostiju“, kaže za BIZLife Vukašin.
Prema njegovim rečima, gosti vole kada barista zna šta će da naruče, jer osećaju prisnost. To nije teško zapamtiti, samo je do toga da li neko hoće i da li ga zanima posao, dodaje on.
Osim toga što zna narudžbine svojih gostiju, pamti i o čemu je razgovarao sa njima i šta su nosili određenog dana. Kako kaže Vukašin, mnogo ljudi, koji žive i rade u blizini, upoznalo se u njegovom lokalu. Tu se sklapaju poslovi, traže se radnici.
,,Šta god treba da se završi, mi možemo da pomognemo jer poznajemo različite ljude – od advokata, doktora, programera i umetnika. Na primer, hotel Maršal je tražio spremačiću. I našli su je ovde. Jedan Indijac koji ima svoju firmu došao je u Srbiju kao investitor. Ja sam ga upoznao sa Rusom iz Moskve i Srbinom, koji su programeri, jer imaju isto zanimanje“, navodi Vukašin.
Potencijal kafeterije
Mladi preduzetnik vidi veliki potencijal u odnosu kakav ima sa gostima, kao i u samom nazivu Battery. Cilj mu je da oraspoloži ljude, osim što im daje dobar proizvod.
Međutim, kako priznaje, ima i loših dana, ali srećom dobri ih nadomeste.
,,Moraš da budeš pshički jak da bi se distancirao od svojih problema i da budeš ljubazan prema gostima“, objašnjava on.
Vukašin tvrdi da nije svako za ugostiteljstvo, ali i da je nekad potrebno da prođe od dve do pet godina da bi ta jedna u preduzetništvu bila odskočna.
Vukašin je otvorio svoju kafeteriju u 24. godini uz pomoć svojih prijatelja, a pre toga je četiri i po godine radio u različitim kafićima kao konobar i za šankom.
,,Video sam da se oslobodio lokal na dobrom mestu i hteo sam da to iskoristim. Razmišljao sam da je bitno da što pre otvorim nešto, jer ću tako imati vremena za greške“, ističe preduzetnik.
Izazovi
Za otvaranje kafeterije je iskoristio svoju ušteđevinu i pozajmio je novac od roditelja. Kada je Vukašin počeo da radi na Zelenom vencu, bilo je dosta oskudno i nije bila povoljna situacija za posao. Ulica se tada zatvorila i tri meseca nije bilo prolaznika.
Pre nego da je otvorio lokal, tu je bila veoma velika rupa, prema njegovim rečima.
,,Finansijski mi je trebalo malo po malo. Posle 10 meseci rada sam napravio baštu. Krenuli smo da ulepšavamo ovaj kraj“, otkriva on.
Najveći problem na početku su dozvole, kao i sami računi i struja. Za mnoge se ne zna dok inspekciija ne dođe.
,,Čak ni knjigovođa ne može da vas informiše“, dodaje.
Nabavka opreme i priprema za lokal je takođe komplikovana, kao i pogađanje majstora. Zbog korone i rata, bilo je teško i nije odabrao najbolji trenutak.
,,Procedura i paprilogija su noćna mora. Majka mi je dosta pomogla. Kada je reč o aparaturi za kafu, koja je veoma skupa, i mlinovima, sve mi je stiglo direktno iz Italije iz fabrike. Dok nisam dobio opremu, koristio sam zamenske mašine tri meseca. Kako sad vidiš, bilo je pola od toga“, navodi on.
Većinu novca je uložio u opremu, a ne u marketing i u radnike, pa je morao da radi sam ceo dan. Još uvek otplaćuje deo opreme.
Borba sa velikima
Najteže je to što je sve poskupelo, a Vukašin se trudi da im cene ne budu previsoke. Cene kafe, voća, sirovina i mleka su otišle gore i zato nije idealan period za otvaranje i poslovanje.
,,Pružamo odličan kvalitet, ali je jako teško održati se sa silnim nabavkama. Izazov je kositi se sa velikim brendovima. Oni mogu da uzimaju jeftine i loše kafe koje će ljudi da kupuju. Oni neće izgubiti mušteriju ako podignu cenu“, objašnjava on problematiku.
Ono što ga održava u poslu je kraj u kom posluje i stalni gosti. Iako radi 15 do 16 sati dnevno, nema vremena da bude bolestan i da ide na odmor, žao mu je što ne može da bude posvećeniji društvenim mrežama, koje on sam vodi.
Planovi
Pored mreža, Battery ima i aplikaciju koja je idealno rešenje za ljude koji ne žele dugo da čekaju u redu za svoju kafu. Oni mogu da je naruče i kasnije je samo pokupe.
Dvojica studenata su mu napravili aplikaciju, u sklopu portfolia, koji je njihov projekat.
,,Planiramo da ubacimo plaćanje preko aplikcije i da je usavršimo i da otvorimo još kafeterija u Beogradu i da širimo pozitivnu energiju“, zaključuje Vukašin.
Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski
Foto: Privatna arhiva