Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Istraživanje: Najveći prijatelji Srbije su u komšiluku, a najveći neprijatelji na ostrvu

    Najveći prijatelj Srbije je Mađarska, smatra 27 odsto ispitanika u najnovijem istraživanju Instituta za evropske poslove.

    To je, kako navode iz Instituta za evropske poslove, za oko 11 procentnih poena više u odnosu na talas istraživanja iz marta 2022. godine.

    Grčka je sa prvog pala na drugo mesto (20 odsto), a svaki deseti ispitanik ne vidi nijednu državu kao prijatelja Srbije. Da je Nemačka naš najveći prijatelj smatra pet odsto anketiranih građana.

    Velika Britanija je za 26 odsto ispitanika najveći neprijatelj Srbije u Evropskoj uniji (uz ogradu da ona već neko vreme nije član EU), dok je Hrvatska u ovom talasu na drugom mestu sa 17 odsto onih koji je navode u tom kontekstu.

    Nemačka nam je neprijatelj prema mišljenju 11 odsto ispitanika, dok petina ne vidi nijednu državu u okviru Evropske unije kao neprijateljsku spram Srbije.

    Mađarska (37 odsto) i Bosna i Hercegovina (14 odsto) su susedne države sa kojom Srbija ima najbolje odnose. Slede Severna Makedonija (11 odsto) i Crna Gora i Rumunija (sa po sedam odsto ispitanika).

    U poređenju sa prethodnim talasima, najveći procenat ispitanika je u maju 2023. godine naveo Mađarsku, a najmanje njih BiH, dok Severna Makedonija polako stiče sve veću popularnost u posmatranom periodu (od marta 2018. do maja 2023).

    Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 1.200 ispitanika na teritoriji Srbije.

    Makedoncima na prvom mestu – Srbi

    Sa druge strane, prema nedavnom istraživanju u susednoj Severnoj Makedoniji, građani ove susedne zemlje Srbiju vide kao najvećeg prijatelja.

    Na pitanje „Koja je država ili međunarodna organizacija najveći prijatelj Makedonije“, 37 odsto je odgovorilo da je to Srbija, 11,4 odsto SAD, 8,5 odsto Turska, 8,1 odsto EU, a četiri odsto Nemačka.

    Građani S.Makedonije smatraju da je Bugarska najveća pretnja, pokazalo je istraživanje Centra za evropske strategije „Evrotink“ iz Skoplja.

    Izvor: N1

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE