Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Google, softver (Pixabay)

    Gugl i srpske stranice ZARAĐIVALE od dezinformacija pomoću oglasa

    Kompanija Gugl usmeravala je prihod od reklama internet stranicama koje šire lažne informacije u Latinskoj Americi, Africi i Evropi, uključujući Srbiju i BiH. To se navodi u istraživanju organizacije Propablika.

    Kako prenosi Glas Amerike (Voice of America), novinari ove američke organizacije za istraživačko novinarstvo utvrdili su da je Gugl plasirao oglase na veb stranicu televizije ATV iz Banjaluke pošto su joj SAD uvele sankcije.

    „Najveća analiza ikada oglasne prakse Gugla na veb stranicama koje nisu na engleskom jeziku otkriva da ovaj tehnološki gigant čini dezinformacije profitabilnim“, navodi se u tekstu Propablike, uz napomenu da to ne rezultira samo zaradom za Gugl, već i prihodima potencijalno vrednim milione dolara za sajtove koji „dezinformišu i nanose štetu javnosti“.

    „U Srbiji, Hrvatskoj i Bosni, trima balkanskim državama gde je demokratija krhka, 26 od 30 najproduktivnijih objavljivača lažnih i netačnih tvrdnji u regionu zarađuju novac od Gugla“, navela je Propablika, kojoj je u istraživanju za Balkan pomogla organizacija Raskrinkavanje iz BiH.

    Gugl

    Gugl (AP Photo/Matt Rourke)

    Kojim temama se bave oni koji zarađuju novac od Gugla?

    Propablika je analizirala gotovo 10.000 aktivnih veb članaka iz tri balkanske države, koje su oni koji proveravaju činjenice označili lažnim od 2019. godine. U trenutku provere, oko 60 odsto članaka je zarađivalo novac od Gugla, a bavili su širokim dijapazonom tema – od nacionalne politike, preko vakcina, do rata u Ukrajini.

    Politika Gugla je da uklanja oglase sa tekstova koji narušavaju pravila. Nakon što ih je kontaktirala Propablika, prekinuli su oglašavanje na najmanje 14 internet stranica koje su novinari označili u svojoj analizi.

    Gugl

    Gugl, SEO (Pixabay)

    Šta je bilo netačno u srpskim medijima?

    Propablika navodi da je pronašla oglašavanje Gugla u tekstovima objavljenim u srpskim medijima: o netačnim tvrdnjama da vlasnici mačaka ne dobijaju korona virus i da lubenica leči kancer. Jedan sajt imao je tekst koji navodi da vakcine protiv kovida menjaju DNK ljudi, i pozivao na u međuvremenu opovrgnute tvrdnje jednog američkog lekara.

    Gugl je plasirao reklame na internet stranici banjalučke Alternativne televizije (ATV) mesecima nakon što joj je Ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije u januaru 2022. godine, uz navode da je blisko povezana sa Miloradom Dodikom, koji je takođe sankcionisan „zbog koruptivnih aktivnosti i kontinuiranih pretnji za stabilnost i teritorijalni integritet BiH“.

    Između ostalog, američke sankcije podrazumevaju zabranu poslovanja fizičkim i pravnim licima iz SAD sa onima kojima su mere izrečene. Gugl je prestao poslovanje sa ATV-om tek nakon što su ih kontaktirali iz Propablike, ali nisu želeli da komentarišu poslovanje sa ATV-om.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay, Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE