Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Pavle Milošević, Generator Zero: Fragment ploče

    Pavle Milošević, ,,Generator Zero“: Kako smo otpadnom staklu udahnuli novi život?

    Pred vama je intervju sa predstavnikom pobedničkog projekta na konkursu „Generator Zero”: Fragment ploče.

    Kada kažete da ste građevinski materijal pretvorili u umetnost, na šta mislite?

    ‒ Ideja za projekat Fragment ploče nastala je gotovo slučajno, u sklopu priprema za jednu umetničku izložbu. Razmišljajući o mnogobrojnim problemima zagađenja životne sredine, Marija Marković je odlučila da se pozabavi onim što joj se nalazi u neposrednom okruženju. U kući nakupljena ambalaža postala je deo umetničkog eksperimenta. U potrazi za novim estetski upečatljivim materijalom za svoju skulpturu, Marija je otkrila da u ovom delu sveta nikome nije pošlo za rukom da staklo i cement poveže na stabilan način. Naša fabrika je, zapravo, rezultat težnje da se reši ovaj tehnološki i ekološki izazov.

    Nagrada je nagrada, ne samo da je korisna nego je i emotivna. Kako ste reagovali kada ste saznali da ste pobednik ovogodišnjeg „Generatora”?

    ‒ Nagradu shvatamo kao priznanje za naše napore u vezi s upotrebom reciklažnog stakla u proizvodnji građevinskog materijala. Pokazali smo na delu da cirkularna ekonomija i zelena tranzicija nisu salonske fraze, već nužnost ukoliko nam je kao društvu zaista stalo do energetske efikasnosti i smanjenja zagađenja. Drago nam je što sve veći broj kupaca prilikom izbora materijala uzima u obzir i probleme održivog razvoja, jer od toga neposredno zavisi kvalitet života budućih generacija. „Generator Zero 2023” je pokazao da, osim nas, u srpskoj privredi postoji mnoštvo izvanrednih pristupa problematici očuvanja životne sredine.

    Naveli ste da ćete investiciju od dva miliona dinara iskoristiti za uvođenje eko-cementa i bioaditiva u procese proizvodnje. Na koji način će to poboljšati poslovanje kompanije Fragment Incorporated?

    ‒ Naša kompanija već godinu dana radi na eksperimentalnom istraživanju smanjenja ugljeničnog otiska – na projektu Fragment ploče. Finansijsku komponentu nagrade ćemo investirati u istraživanje i razvoj. Tim Fragmenta namerava da zameni standardni cement eko-cementom. Pored toga, radi stabilnosti formule, planiramo da koristimo bioaditive umesto standardnih aditiva. Iako je udeo tih aditiva ispod dva odsto u recepturi proizvoda, njihovo smanjenje će doprineti smanjenju ugljeničnog otiska celokupne Fragment ploče. One trenutno sadrže približno 73 odsto recikliranog stakla, a zamenom cementa i aditiva, u mogućnosti smo da razvijemo ploče koje će posedovati 78‒80 odsto reciklažnog stakla.

    S druge strane, na koji način će to pozitivno uticati na naše okruženje?

    ‒ Jedan od aspekata Fragmentove misije jeste uklanjanje i presretanje stakla koje bi inače završilo na deponijama. Do sada, u 2022. godini, uspeli smo da iskoristimo oko 22,5 tona reciklažnog stakla. U narednih pet godina planiramo da iskoristimo čak 350 tona reciklažnog stakla.

    U poređenju sa konkurentnim pločastim materijalima, Fragment ploče imaju od dva do četiri puta niži ugljenični otisak. Ovo znači da se upotrebom Fragment ploča umesto drugih materijala smanjuje emisija štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrevanju i klimatskim promenama.

    Ukupno gledano, pozitivan uticaj Fragmenta na naše okruženje ogleda se u smanjenju količine stakla na deponijama, smanjenju emisije štetnih gasova i smanjenju ugljeničnog otiska u građevinskoj industriji.

    Od početka rada vašeg startapa do danas – na šta ste najponosniji?

    ‒ Prvenstveno smo ponosni na razvijanje mašina i tehnološkog procesa za proizvodnju Fragment ploča. Druga stvar na koju smo ponosni jeste razvijanje recepture. Na početku je dolazilo do mnogih poteškoća sa materijalom. Nakon saradnje sa Tehnološko-metalurškim fakultetom u Beogradu, nakon tri godine istraživanja i testiranja, 12.000 eksperimenata i 11.000 merenja, napravili smo ploču sa izvrsnim mehaničkim i hemijskim karakteristikama. Sve Fragment ploče imaju unikatan dizajn i njihova upotreba je raznolika: stolovi, šankovi, kuhinjske ploče i ostrva, fontane.

    Pošlo nam je za rukom da „otpadnom staklu” damo novi životni ciklus kroz vrhunski dizajn. Takođe, radujemo se da ostvarujemo pozitivan uticaj na životnu sredinu, kao i da smo pioniri održive ekonomije u Srbiji. Svi naši kupci predstavljaju ambasadore održivosti.

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE