Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Džef Bezos (Jeff Bezos) Bernar Arno ispod Bezosa

    Džef Bezos otkrio zašto su knjige najbolji proizvod za prodaju na Amazonu

    Amazon bi danas mogao da bude „prodavnica svega” od 1,5 biliona dolara. U početku su to bile samo knjige, i Džef Bezos je imao razlog za to.

    Džef je objasnio zašto je odlučio da prodaje samo knjige na svojoj veb stranici – barem u početku – u ,,izgubljenom“ video intervjuu snimljenom na konferenciji Udruženja specijalnih biblioteka u junu 1997, koji se ponovo pojavio 2019. godine kada ga je na internetu objavio preduzetnik Brajan Roemel.

    Od svih različitih proizvoda koje biste mogli da prodajete onlajn, knjige su nudile „neverovatno neobičnu korist“ koja ih izdvaja, naveo je Bezos.

    „Postoji mnogo više stavki u kategoriji knjiga nego u bilo kojoj drugoj kategoriji, daleko više. Muzika je broj 2 – postoji oko 200.000 aktivnih muzičkih CD-a u svakom trenutku. Ali u prostoru za knjige, postoji više od 3 miliona različitih knjiga širom sveta koje su aktivne u štampanom obliku u bilo kom trenutku, na svim jezicima, i više od 1,5 miliona samo na engleskom jeziku“, rekao je Bezos, prenosi CNBC Make It.

    Džef Bezos

    Džef Bezos (AP Photo/Patrick Semansky, File)

    Početak Amazona

    Kada je Bezos pokrenuo Amazon 1994. godine, industrija interneta i e-trgovine još uvek je bila u najranijim fazama. Znao je da će proći neko vreme pre nego što onlajn kupovina postane sveprisutna, rekao je, pa je želeo da počne sa konceptom koji prodavac ne može da ponovi samo sa fizičkim lokacijama.

    „Kada imate toliko stvari, možete bukvalno da napravite onlajn prodavnicu koja ne bi mogla da postoji na drugi način. To je trenutno važno, jer je veb i dalje tek nova tehnologija. U suštini, upravo sada, ako možete da radite stvari koristeći tradicionalniju metodu, verovatno bi i trebalo“, objasnio je on.

    Ipak, Bezos je nagovestio potencijal kompanije za širenje, napominjući da „kreću napred u toliko različitih oblasti“.

    „Ovo je dan 1. Ovo je samo početak“, dodao je.

    Amazon, plata

    Amazon (AP Photo/Mark Lennihan, File)

    „Ovo je sam početak“ – paralele između interneta i veštačke inteligencije

    Bezosovi komentari tokom začetka interneta odražavaju način na koji tehnološki lideri danas govore o veštačkoj inteligenciji. To uključuje i samog osnivača Amazona, koji trenutno podržava 520 miliona dolara vredan startup za internet pretragu sa veštačkom inteligencijom koji ima za cilj da prestigne tehnološke gigante poput Google-a.

    „Na početku smo zlatnog doba veštačke inteligencije. Nedavni napredak je već doveo do izuma koji su ranije živeli u oblasti naučne fantastike, a mi smo samo zagrebali površinu onoga što je moguće“ , rekao je Bezos 2019.

    Slično kao u ranim danima interneta, ne postoji utvrđena mapa puta za budući razvoj AI – samo kombinacija optimizma i opreza.

    Bil Gejts je uporedio veštačku inteligenciju sa nuklearnom energijom, na primer, nazivajući obe tehnologije „obećavajućim i opasnim“ u govoru 2019. U skorije vreme, dramatičan odlazak i povratak generalnog direktora OpenAI Sema Altmana u njegovu kompaniju prošle godine je navodno proistekao iz zabrinutosti upravnog odbora zbog jurnjave za profitom na račun bezbednosti veštačke inteligencije.

    Čak i Bezos, koji je odlučno za AI, priznaje njegove potencijalne opasnosti. Ipak, veruje da će to pomoći čovečanstvu da izgradi „bolje lekove i alate za razvoj više tehnologija“.

    „Čak i suočeni sa svom ovom neizvesnošću, moj stav je da je mnogo veća verovatnoća da će nam ova moćna oruđa pomoći i spasiti nas, nego što će nas povrediti i uništiti“, rekao je Bezos.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE