Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    burn out

    Žene će 7. maja kolektivno VRIŠTATI na 3 lokacije u Beogradu: Prijave u toku

    Da li vam je nekada došlo da vrištite jer ste „pregoreli“ (doživeli „burn out“) zbog loših vesti, loših poslodavaca, izazovnog perioda? Ako jeste, 7. maja u 15 časova imaćete mogućnost da zbog toga vrištite na tri lokacije u Beogradu.

    Umetnica Dea Džanković organizuje performans čiji je cilj okupljanje žena koje doživljavaju takozvani „burn out“ kako bi vrištale.

    Performans će biti izveden 7. maja u 15 časova kod spomenika Stefanu Nemanji, ispred platoa Skupštine i ispred Fakulteta likovnih umetnosti, a umetnica na ovaj način upućuje otvoren poziv svim ženama koje žele da učestvuju u vrištanju u javnim prostorima prestonice.

    Šta je Burn out (Sagorevanje)?

    „Šta je Burn out? Stanje mentalne, emocionalne i fizičke iscrpljenosti koje je prouzrokovano dugotrajnim i intenzivnim stresom. U tim trenucima osoba oseća da ne može da izađe na kraj sa konstantnim zahtevima koji joj se nameću. Zahtevima kao što su visok nivo energije, lično postignuće, vitalnost, nošenje sa svakodnevnim stresom, dobar izgled, ispunjavajući društveni život, majčinstvo itd. Burnout crpi energiju osobe i umanjuje njenu produktivnost, dovodi do osećanja bespomoćnosti, bezvoljnosti, ozlojeđenosti i na kraju, potpune iscrpljenosti“, navodi se na sajtu Oblakoder na kom se nalazi otvoreni poziv za učešće u performansu.

    burn out

    žene, vrištanje, ulica, pexels

    Link za prijavu

    Zainteresovane sugrađanke se za učešće mogu prijaviti NA OVOM LINKU.

    „Performans je naizled sirov i brutalan, međutim iza ovog primordijalnog izliva emocija se nalazi umetnički izraz čija direktnost i snaga iskazuju bunt, provociraju reakciju i kritikuju sve od savremenog potrošačkog društva i uloge žene u njemu, produktivnosti kao potvrdi identiteta, rezigniranosti institucija, sistema u kome živimo i nasilje nad ženama koje ono perpetuira“, navodi se u opisu događaja na Fejsbuku.

    Burn out kao posledica ritma života

    Kako objašnjava Dea Džanković za Danas, sagorevanje se dešava kao posledica ritma života koji nam je nametnut i očekivanja koje svaki pojedinac mora da ispuni da bi opstao u društvu.

    „Uticaj moderne tehnologije nas je uprkos originalnoj koncepciji „velikog oslobodioca vremena i podrške naše svakodnevnice“, ironično „porobio“. Protivprirodno je ono što očekujemo od naših tela i umova na svakodnevnom nivou, bez dovoljnog vremena da zapravo isprocesuiramo kroz šta prolazimo“.

    Prema njenim rečima, u nama se taloži tenzija, anksioznost i stres sa kojima nemamo vremena da se suočimo, dok ne dođemo u situaciju da moramo, a tada uglavnom bude kasno.

    burn out

    burn out, pexels

    Lokacije namerno izabrane

    Lokacije na kojima se performans održava za umetnicu „apsolutno predstavljaju primere centrara moći i izvora frustracije“.

    Kako kaže, da se ovaj performans izvodi na drugoj lokaciji, recimo negde u prirodi, poprimio bi potpuno drugu kontotaciju i dimenziju od onoga što želi da postigne.

    „Više od svega, ovakva vrsta performansa pojedincu daje prostor za jedan apsolutno primordijalni iskaz nezadovoljstva i treba da služi kao svojevrsna katarza“ zaključuje Dea Džanković.

    Izvor: BIZLife, Danas

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE