Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Egzakta Advisory

    Budućnost pripada hrabrima

    Piše: Bojana Šašić, menadžer u kompaniji Egzakta Advisory

    Dok se tradicionalni maloprodavci još oporavljaju od pandemijskih poremećaja, na horizontu se već ukazuje nova pretnja – tehnološki divovi spremni da preotmu njihovu branšu. A prava priča se krije iza brojeva; to je priča o budućnosti maloprodaje u Evropi. Tržište vredno preko 4200 milijardi evra, koje i dalje beleži rast od dva odsto godišnje. Hrana i piće čine trećinu tog kolača, dok onlajn kanali već zauzimaju 18 odsto ukupne potrošnje. Da li ove statistike nagoveštavaju da su tradicionalni maloprodavci spremni za eru digitalne transformacije, koja je na pomolu? Ili će propustiti da iskoriste ogroman potencijal tržišta u ekspanziji? Lideri maloprodaje sada stoje na raskrsnici – treba doneti hrabre odluke, redefinisati strategije i pronaći eksperte kako bi preuzeli kormilo u ovom novom dobu, jer oni koji oklevaju rizikuju da ostanu usidreni u luci, dok brodovi budućnosti već isplovljavaju ka novim horizontima.

    Ako sagledamo ponašanje i očekivanja svih zainteresovanih strana u maloprodajnoj industriji, uočavamo drastične promene. Kupci danas imaju drugačiji pristup kupovini, lojalnost brendovima je smanjena, dok su očekivanja u vezi sa brzinom usluge značajno povećana. Polovina kupaca danas svoje odluke o kupovini bazira na informacijama i preporukama koje pronalazi na društvenim mrežama, kroz blogove ili od influensera. Da bi izgradili jače veze sa novom generacijom kupaca, maloprodajne kompanije moraju da preusmere svoje kapacitete nudeći nova iskustva, i to za kupce koji su sada orijentisani ka održivim i brzim rešenjima. Na primer, veliki igrači, kao što je Amazon, pioniri su u uvođenju jednodnevne isporuke, postavljajući nove standarde za brzinu i efikasnost. Paralelno s tim, brendovi kao što je H&M sprovode inicijative za reciklažu odeće, pokazujući da se ekološka odgovornost može integrisati direktno u poslovni model. Dobavljači sve više postaju klijenti maloprodavaca. Maloprodavci nude dobavljačima pristup podacima o svojim kupcima preko partnerskih platformi. Na primer, Walmart je napravio specijalizovanu medijsku mrežu – platformWalmart Connect, gde dobavljači mogu da ciljaju oglašavanje prema određenim grupama Walmartovih kupaca. Ovo ne samo da pomaže dobavljačima da bolje promovišu svoje proizvode i brendove kod Walmartove baze kupaca već i generiše dodatni prihod za Walmart, koji naplaćuje dobavljačima za ovu marketinšku uslugu. Ovakva partnerstva donose korist za obe strane i prikazuju dobar primer kako se menja odnos od prodaje proizvoda ka deljenju vrednosti. Zato je ključno za maloprodavce da razviju viziju svog budućeg ekosistema i odnosa sa svim zainteresovanim stranama. Bitno je da budu otvoreni za nove saradnje i strateška partnerstva kako bi dodatno unapredili svoj ekosistem.

    UZ POMOĆ GENERATIVNE VEŠTAČKE INTELIGENCIJE MOGUĆE JE AUTOMATSKI KREIRATI MARKETINŠKE MATERIJALE I POBOLJŠATI KORISNIČKU PODRŠKU

    Finansiranje rasta postaje sve kompleksniji izazov, s obzirom na pritisak inflacije i promenljive logističke troškove. Rastući troškovi nabavke materijala i transporta, kao i sve skuplja proizvodnja, postaju značajna prepreka za širenje poslovanja. Pored toga, inflacija postepeno umanjuje kupovne mogućnosti potrošača, što dodatno opterećuje profitabilnost kompanija. Ipak, uprkos ovim izazovima, investitori zadržavaju visoka očekivanja, tražeći od kompanija ne samo da održe već i da povećaju svoju profitabilnost. To znači da lideri u maloprodaji moraju biti spremni da brzo reaguju na promene na tržištu, optimizuju operativne procese i identifikuju nove prilike za rast.

    Apple, kao lider u industriji, uspešno kombinuje inovacije sa diversifikacijom poslovnih poduhvata, proširujući svoje poslovanje na različite segmente, uključujući mobilne telefone (iPhone), tablet uređaje (iPad), nosive uređaje (Apple Watch), striming usluge (Apple TV+), pa čak i finansijske usluge (Apple Card). Kroz proširenje portfolija u različite segmente tržišta kompanija je uspela da smanji rizike povezane sa prevelikom zavisnošću od jednog proizvoda ili sektora i da održi stabilan rast. Ovaj pristup, koji uključuje i razvoj novih proizvoda i ulazak u nove tržišne niše, može poslužiti kao vodič za maloprodajne lidere u redefinisanju i rekonstrukciji njihovih strategija, jer imaju priliku da uče od najboljih u industriji i primenjuju dokazane strategije. Da bi maloprodajne kompanije bile uspešne u novom i izazovnom okruženju, trebalo bi da se fokusiraju ne samo na prilagođavanje trenutnim promenama već i na predviđanje budućih trendova. Ključno je ulagati u inovativne tehnologije, poput veštačke inteligencije i napredne analitike podataka. Ulaganjem u inovacije na ovaj način maloprodaja može da se transformiše i uspešno odgovori na izazove sa kojima se suočava.

    U svetu u kojem veštačka inteligencija i analitika postaju neophodne industrijski giganti ulažu u razvoj naprednih sistema koji personalizuju potrošačko iskustvo do nivoa koji nije bio moguć pre samo nekoliko godina. Kompanija Alibaba je, na primer, koristila veštačku inteligenciju da personalizuje kupovinu na svojoj platformi, Sephora je uvela proširenu stvarnost da omogući kupcima da isprobaju proizvode virtuelno, pre kupovine, dok Starbucks koristi mašinsko učenje za preporuku napitaka na osnovu prethodnih narudžbina. Ovo ne samo da obogaćuje iskustvo kupovine već kupcima pruža i detaljniji uvid u to kako će proizvod odgovarati njihovim potrebama, olakšavajući na taj način proces donošenja odluka o kupovini. Ove tehnologije mogu pomoći maloprodajnim kompanijama da unaprede svoje poslovanje, od efikasnijeg marketinga do optimizacije lanaca snabdevanja. Analitika već olakšava trgovcima da donose bolje odluke o asortimanu, cenama i promocijama. Uz pomoć generativne veštačke inteligencije moguće je automatski kreirati marketinške materijale, poboljšati korisničku podršku i čak pružiti personalizovane modne savete. Podaci i analitika se mogu tretirati kao proizvod koji se može monetizovati.

    Da bi išle u korak sa današnjim vremenom, kompanije su primorane da prepoznaju snagu digitalnih alata – ne samo kao pomoć u poslovanju već i kao sredstvo za kreiranje jedinstvenih i obogaćenih iskustava. Zamislite kako bi izgledalo kada bi svaka kupovina bila prilagođena samo vama, gde vas onlajn prodavnica dočekuje sa predlozima koji su baš po vašem ukusu. To je svet koji analitika i veštačka inteligencija mogu da stvore kroz personalizovano iskustvo do najsitnijih detalja.

    Takođe, promene se dešavaju i u prodavnicama. Zaposleni sada mogu da se oslobode vremenski zahtevnih rutinskih zadataka zahvaljujući mogućnostima koje pruža automatizacija. Ovo im daje šansu da se zaista posvete kupcima, pružajući im personalizovano potrošačko iskustvo. Adekvatnom obradom informacija kompanije ne samo da mogu da optimizuju postojeće proizvode i usluge već mogu i da identifikuju prilike za razvoj novih proizvoda, dodajući značajnu vrednost svojoj ponudi i, samim tim, povećavajući konkurentsku prednost na tržištu. Jasno je da nam tehnologija ne donosi samo efikasnost, već i mogućnost da radimo pametnije, sa više razumevanja i empatije prema svima koji su deo ovog ekosistema. Efikasnim korišćenjem digitalnih alata kompanije otvaraju vrata ka boljem i naprednijem načinu poslovanja.

    Dok tradicionalni maloprodajni modeli gube korak sa novim generacijama kupaca, tehnološki divovi, poput Amazona i Alibabe, kreiraju revoluciju u iskustvu kupovine. Personalni asistent koji vas poznaje bolje od vas samih i preporučuje vam baš ono što vam treba. Virtuelno isprobavanje odeće koje vam uštedi nepotrebne posete radnjama. Besprekoran sistem dostave koji čini da svaka porudžbina stigne tačno na vreme, na prag vaših vrata, sa preciznim praćenjem statusa porudžbine u realnom vremenu… Ovo nisu scene iz naučnofantastičnog filma, već realnost koju omogućavaju napredne tehnologije, poput veštačke inteligencije i napredne analitike podataka.

    Hoće li tradicionalni maloprodavci uspeti da prevaziđu izazove novog doba i iskoriste njegove neograničene mogućnosti? Ili će prepustiti primat tehnološkim divovima, čije carstvo tek treba da se izgradi? Jedno je sigurno – trka je počela i oni koji kasne ostaju bez nagrade. 

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Komentari

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE