Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    BIZLife-ovih „30 ispod 30“: Gordan Gigović, Bosch Srbija (VIDEO)

    Gordan Gigović (28), lider grupe za softverski inženjering u kompaniji Bosch Srbija, ističe da je potrebno da rešenja koja mladi predlažu budu zasnovana na činjenicama i relevantnim informacijama kako bi se uspostavio odnos poverenja.

    Gordan Gigović rođen je 14. septembra 1994. godine, u Kragujevcu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Nakon gimnazije, seli se u Beograd i upisuje Fakultet organizacionih nauka, smer Informacioni sistemi i tehnologije. Fakultet završava u roku i stiče zvanje diplomiranog inženjera organizacionih nauka.

    Tokom studija trudio se da svoje tehničko znanje stečeno na fakultetu primenjuje radeći preko „frilens” platforme za klijente iz celog sveta. Sredinom poslednje godine studija, prolazi „Top talent program prakse” i svoju karijeru započinje na poziciji softver inženjera u kompaniji Bosch Srbija. Imao je priliku da radi na razvoju kompleksnih B2C i B2B e-commerce rešenja, kao i da svoje tehničko znanje i komunikacione veštine unapređuje radeći u internacionalnom okruženju i pohađajući mnogobrojne treninge i IT konferencije.

    Takođe, tokom rada u kompaniji Bosch, imao je priliku da šest meseci radi i živi u Varšavi, kako bi bio u bliskom kontaktu sa većim delom projektnog tima. Nekoliko godina nakon povratka u Srbiju, preuzeo je ulogu tech leada na projektu i nastavio da razvija tehničko rešenje sa ostalim kolegama iz Srbije. Danas, pored razvoja softvera, Gordan ima ulogu lidera za softverski inženjering u Srbiji, gde sa ostalim kolegama iz lideršip tima aktivno radi na pozicioniranju kompanije Bosch kao jednog od najpoželjnijih IT poslodavaca u Srbiji.

    • Šta mislite da vas je izdvojilo u odnosu na vašu generaciju? Šta je prevagnulo da budete poslovno istaknuti pre svoje 30. godine?

    Mislim da je veoma bitna strast prema profesiji koju odaberemo. Ja programiranje obožavam. Verujem da mi to daje motivaciju i vetar u leđa u momentima kada se nalazim ispred naizgled nerešivog problema. Takođe, uvek sam spreman da izađem iz zone komfora, preuzmem inicijativu i dam sve od sebe kako bih prevazišao izazov koji se nalazi ispred mene.

    • Kažu da se sreća zaslužuje. Kako ste je vi zaslužili?

    Trudim se da budem iskren i pošten prema svima, bez obzira na to da li je reč o praktikantu ili nekome sa 20 godina iskustva. Takođe, težim da budem okružen pozitivnim ljudima i da, s vremena na vreme, usporim, kako bih mogao da se reflektujem na prethodni period i odam zahvalnost problemima koje (više) nemam.

    • Koji je vaš savet za mlade kolege – kojim putem da se probiju?

    Savet koji mogu da podelim jeste da svoj prvi posao ne biraju na osnovu liste „Ovo je 10 najplaćenijih poslova u ovoj godini”, već da se opredele za jednu-dve tehnologije/oblasti koje ih stvarno interesuju i maksimalno im se posvete. Novac će sâm doći vremenom. Rad na više stvari u isto vreme, kao i na stvarima koje nas baš i ne interesuju, vrlo lako dovede do gubitka fokusa i motivacije, što, na kraju, stvara prosečan kadar. Ljudi onda to lako sebi racionalizuju: „Nije to za mene” ili „Ne pronalazim se u tome”, te odluče da odustanu ili u potpunosti promene zanimanje. Sve i da je napravljen pogrešan izbor, nikad nije kasno da se krene iz početka.

    • Korporacija ili privatno preduzetništvo?

    Za sada je moj izbor korporacija. Iz mog iskustva, rad u korporaciji kao što je Bosch donosi sigurnost i stabilnost, pogotovo u ovim, neizvesnim vremenima. Takođe, omogućava mi da se profesionalno usavršavam, kao i da svoje karijerne želje i ambicije ostvarujem unutar same korporacije.

    • Verujete li u to da mladi mogu da promene ustaljenu poslovnu kulturu?

    Apsolutno. Mladi u organizaciju donose novu energiju, nove vrednosti i obično imaju sposobnost brzog prilagođavanja promenama. Veoma je važno da im se dâ prostora i pruži podrška kako bi mogli da rade na svojim idejama i inicijativama. Pored toga, vrlo je bitno da predlozi i rešenja budu zasnovani na činjenicama i relevantnim informacijama kako bi se uspostavio odnos poverenja između mlađih i starijih kolega.

    Ja programiranje obožavam. Verujem da mi to daje motivaciju i vetar u leđa u momentima kada se nalazim ispred naizgled nerešivog problema

    • Šta vas je konkretno opredelilo za to da se profesionalno razvijate u našoj zemlji, a ne u inostranstvu?

    Novac ne može da kupi toplinu, srdačnost i gostoprimstvo koje osećate kada živite i radite u svojoj zemlji. Pored toga, Srbija je rudnik vrhunskih eksperata. Ako pak imate sreće da blisko sarađujete sa nekim od njih, ne vidim razlog za odlazak.

    • Kada govorimo o poslu, kako vidite sebe za deset godina?

    Deset godina je dugačak period, ali se i tada vidim u IT oblasti, kako sitnim koracima pravim velike promene. Potrudiću se da sebe razvijem u baš onakvog lidera i mentora kakav je meni bio potreban na početku karijere. 

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Stefan Jovanović i Zoran Rašić

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE