Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ako nije RUKOVODITELJKA, kako se zove žena RUKOVODILAC? Ni struka nema odgovor

    Ako može da se kaže „spremačica“, zašto ne bi moglo „inženjerka“? Ovo pitanje nedavno je postavila ministarka Zorana Mihajlović.

    Međutim, u javnosti je očigledna nesaglasnost članova Odbora za standardizaciju srpskog jezika sa članovima Zakona o rodnoj ravnopravnosti.

    „Protiv smo jezičkog inženjeringa u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti. Ako kažete ‘sluga’ i ‘sluškinja’, svakom govorniku je to opšte upotrebno. Da bi novostvorene reči postale deo jezika, moraju da prođu filter – da budu ispoštovana jezička pravila, da budu svrsishodne i budu prihvaćene u svim slojevima društva. Primera radi ‘vodičica’ i ‘učiteljica’. Ukoliko biste pitali na ulici ljude za reč ‘vodičica’, oni bi rekli da je to neolingvizam (novotvorena reč)“, kazao je za TV Prva prof. dr Miloš Kovačević iz Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU.

    Kako kazniti nekog ko nije napisao na deklaraciji leksemu koja ne postoji (kupačica od kupac), upitao je profesor Kovačević.

    Ne može da se vrši tortura nad jezikom. Kako će biti ženski rod od reči ‘kupac’? To je smešno. Ne možemo da budemo veći papa od papa. Nismo protiv feminitiva, već protiv onoga što je protiv aktivne leksike. Kada je pravljen zakon, zašto niko nije pozvan od katedre lingvistike? Niko me nije pozvao, a član sam odbora“, dodao je on i kazao da shvata da je ovaj zakon nametnut od EU.

    Poverenica za zaštitu ravnopravnosti je istakla da je jezik moćno oružje i da neke reči nisu postojale pre 15, 20, 100 godina i da treba vremena da uđu u upotrebu.

    Medija Centar

    Ona je objasnila da je nisu predviđene kazne za kršenje što se tiče svakodnevne komunikacije i da trenutno važi samo za organe javne vlasti.

    „Zakon je stupio na snagu što se tiče organa javne vlasti, za sve ostale primena je odložena do 2024. godine. Građani neće biti kažnjavani u svakodnevnoj komunikaciji“, rekla je poverenica i dodala da ne bi volela da se ovaj zakon svede samo na priču o jeziku, a ne i pitanje rodne ravnopravnosti.

    „Mnogo veći problem je diskriminacioni govor, kao recimo u slučaju starleta, sponzoruša ili nerotkinja“, kazala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

    Ona je demantovala da nam je neko nametnuo donošenje, već kaže da smo izabrali evropski put.

    Na pitanje koji je ženski rod od reči „rukovodilac“, Jankovićeva je kazala da se kaže „rukovoditeljka“, a Kovačević je kazao da to nije tačno.

    „Ako je rukovodilac, a ne upotrebljavate rukovoditelj vi onda pravite haos u sistemu, jer pravite ženski rod prema nečemu što ne upotrebljavate u muškom rodu“, rekao je Kovačević.

    Poverenica upitala: Zašto je problem dramatarškinja a nije nerotkinja i sluškinja?

    Izvor: TV Prva

    Foto: Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE