Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    AI devojke i mladići nisu tako bezbedni: Evo kako vam mogu naneti ozbiljnu ŠTETU

    Brojne kompanije koje nude „romantične“ čet-botove, tvrde da vam oni mogu pomoći kada te usamljeni. Ali dok se vaša emotivna priča odvija, postoji kompromis za koji možda niste svesni da pravite.

    Prema novoj studiji iz Mozilinog projekta Privacy Not Included, devojke i mladići nastali veštačkom inteligencijom, prikupljaju najintimnije lične podatke, i skoro svi prodaju ili dele podatke koje prikupljaju.

    „Da budemo potpuno otvoreni, takve devojke i mladići nisu baš prijateljski nastrojeni. Iako se reklamiraju kao nešto što će poboljšati vaše mentalno zdravlje i blagostanje, oni su specijalizovani za zavisnosti, usamljenost ali i toksičnost, dok od vas traže što je moguće više podataka“, rekao je Miša Rikov, istraživač iz Mozille.

    Mozilla je istraživala 11 različitih AI „romantičnih robota za ćaskanje“, uključujući popularne aplikacije kao što su Replika, Chai, Romantic AI, EVA AI Chat Bot & Soulmate i CrushOn.AI. Svaki od njih je imao oznaku „privatnost nije uključena“, što ih stavlja među najgore kategorije proizvoda koje je Mozilla ikada pregledala, piše portal gizmodo.com.

    Veštačka inteligencija, AI, Amazon

    Robot, veštačka inteligencija (Screenshot)

    Kompanije koje stoje iza pomenutih aplikacija nisu odgovorile na zahtev za komentar.

    I ranije se ukazivalo na probleme sa podacima, ali prema Mozili, devojke sa veštačkom inteligencijom krše vašu privatnost na „nove uznemirujuće načine“.

    Na primer, CrushOn.AI prikuplja informacije uključujući informacije o seksualnom zdravlju, upotrebi lekova. Čak 90 odsto aplikacija može da prodaje ili deli korisničke podatke u svrhu ciljanih oglasa, a više od polovine vam neće dozvoliti da izbrišete podatke koje prikupljaju.

    Bezbednost je takođe bila problem. Samo jedna aplikacija, Genesia AI Friend & Partner, ispunila je minimalne bezbednosne standarde Mozille.

    Jedno od upečatljivijih otkrića došlo je kada je Mozila izbrojala delove kodova u ovim aplikacijama, koji prikupljaju podatke i dele ih sa drugim kompanijama u reklamne i druge svrhe. Mozila je otkrila da ih aplikacije koriste u proseku 2.663 u minuti, iako je taj broj povećao Romantic AI, koji je podelio neverovatnih 24.354 delova kodova (trackers) u samo jednom minutu korišćenja aplikacije.

    Veštačka inteligencija će prestići ljudsku (Freepik)

    Veštačka inteligencija, AI (Freepik)

    Podaci lične prirode

    Problemi u vezi sa privatnošću još više zabrinjavaju jer vas aplikacije aktivno podstiču da delite detalje koji su daleko ličnije prirode od stvari koje biste mogli da unesete u tipičnu aplikaciju.

    EVA AI Chat Bot & Soulmate podstiče korisnike da „dele sve tajne i želje“, a posebno traži fotografije i glasovne snimke, prenosi RTS.

    Osim problema sa podacima, aplikacije su takođe dale neke upitne tvrdnje o tome za šta su zapravo – zaista dobre. EVA AI Chat Bot & Soulmate sebe naziva „provajderom softvera i sadržaja razvijenih da poboljšaju vaše raspoloženje i blagostanje“. Romantic AI kaže da je „pravo mesto za očuvanje mentalnog zdravlja“.

    Međutim, kada pročitate uslove i politiku korišćenja usluga kompanije, vidite da se one trude da se distanciraju od sopstvenih tvrdnji.

    Prema uslovima i politici poslovanja i korišćenja usluga, navodi se na primer da kompanije „nisu niti pružalac zdravstvene zaštite ili medicinske usluge, niti pružaju medicinsku negu, usluge održanja mentalnog zdravlja ili druge profesionalne usluge“.

     

    Izvor: RTS/Gizmodo

    Foto: Freepik/Scrn

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE