Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    A šta poslodavci imaju da kažu o povećanju minimalca?

    Prema podacima Unije poslodavaca procenjuje se da minimlnu zaradu u Srbiji prima oko 350.000 zapolsenih , od tog broja ih je oko 35.000 u javnom sektoru. Upravo njihova sudbina se razrešava ovih dana,  pošto počinju pregovori o minimalnoj ceni rada. Zvanična odluka treba da bude doneta do sredine septembra.

    U pregovorima u okviru Socijalno-ekonomskog saveta učestvuje i Unija poslodavaca Srbije. Rukovodilac pravnog sektora ovog udruženja Svetlana Budimčević za BIZLife kaže da se Unija nada i očekuje kompromis koji će omogućiti bolji život radnika, ali i održivost poslovanja, kao i napredak privrede u Srbiji.

    „Mi se zalažemo za balans. Povećanje minimalne cena rada trebalo bi da bude ispraćeno smanjenjem ukupnog iznosa poreza i doprinosa. Trebalo bi povećati neoporezivi deo zarade, a idealno bi bilo da se taj deo i minimalac izjednače“, kaže Budimčević.

    Da li će se u Srbiji desiti američki scenario?

    Na povećanje minimalnih plata u delovima SAD sa 7,5 na 15 dolara po satu, poslodavci su odgovorili većim brojem otkaza. Iz Unije poslodavaca Srbije kažu da treba preduprediti i izbeći takav epilog.

    „Ako se poveća minimalac to na neki način treba kompenzovati poslodavcima. Nije poenta u tome da poslodavac poveća plate, a da mesec dana nakon toga ode u stečaj“, kazala je Budimčević.

    Ona je dodala da poslodavci  ne mogu baš sve prihode da ulažu u zarade, već nešto mora da se uloži i u sam razvoj proizvodnje i poslovanja.

    Poručuje da je u interesu svih da se iskoreni rad i plaćanje na crno, jer to nanosi i štetu poslodavcima koji legalno rade i poštuju zakon.

    Takođe, smatra da bi trebalo umanjiti pojedine republičke i lokalne namete i takse.

    Ministar finansija Srbije Siniša Mali najavio je danas da će sledeće nedelje početi razgovori sa sindikatima o povećanju minimalne cene rada.

    „Biće to teški razgovori, ali verujem da ćemo naći zajedničko rešenje koje će biti zadovoljavajuće i za nas i za sindikate. Veoma je važno da svi građani osete boljitak“, rekao je Mali za TV Prva i dodao da će razgovorima prisustvovati i ministar rada Zoran Đorđević.

    Mali je podsetio da povećanje minimalne cene rada počinje da se primenjuje od 1. januara 2019. godine.

    Minimalna cena rada  u Srbiji je 143 dinara po satu, odnosno oko 24.000 mesečno. Sindikati smatraju da bi minimalac trebalo da iznosi 36.000 dinara, koliko sada „košta“ minimalna potrošačka korpa, mada su svesni da je to teško izvodljivo u ovom trenutku. Koliki je maksimum srpskog minimalca trebalo bi da zvanično saznamo do 15. septembra, kada ističe zakonski rok.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    Piše: B.M.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE