Reforme Margaret Thatcher uzor za Srbiju

Nova vlada ima istorijsku šansu da reformiše javni sektor, najznačajnija je reforma javnih preduzeća, a uzor treba da bude ono što Margaret Thatcher uradila u Velikoj Britaniji, kaže ekonomista Mihajlo Rabrenović.

Rabrenović, profesor Fakulteta za poslovne studije, čija su specijalnost javna preduzeća, primećuje da takva politika u ovom trenutku ima veliku podršku građana Srbije, pa zato smatra da "talas entuzijazma treba iskoristiti".

"Građani su svesni da reforme neće biti lake, ali će se boljitak videti već za dve do tri godine. To je šansa koja se ne sme ispustiti", poručuje on uz opasku da je potrebno dovršiti izgradnju institucionalnog okvira, povećati kapacitete javnih preduzeća i sistemski otkloniti rizike za njihovo loše poslovanje.

Najbolnije pitanje, kako je ocenio, ipak su subvencije koje država svake godine odvaja za gubitaše u preduzećima kojima je država gazda. Takve firme, poručuje on, moraju da se reorganizuju što pre.

"Kad preduzeća imaju manje prihode od rashoda, država ih pomaže jer vodi neku vrstu socijalne politike. Ali takvu politiku treba izmestiti iz javnih preduzeća", izričit je Rabrenović.

Svako preduzeće, objašnjava, ima svoj "zdravstveni karton" iz kojeg se vidi da "nekome fali mnogo, nekom ništa, a nekom sitnice".  Zato je, kako predlaže, potrebno da se formira poseban savet pri vladi, koji bi se bavio analizom i reformom javnog sektora kao celinom, ali i njegovim ključnim segmentima.

"Reforme su dug proces i ne mogu da se sprovedu za vreme mandata jedne vlade. Malo je četiri godine. Za to je neophodna politička podrška u dužem periodu", napominje Rabrenović i navodi primer Velike Britanije, koja je "lider u oblasti modernizacije javnog sektora".

Čuvene su reforme ledi Margaret Thatcher, podseća sagovornik Tanjuga, kojima su postavljeni temelji nove politike koja promoviše državu kao dobrog domaćina, koji sa menje novca uradi više.

Kod Britanaca je jasno rešeno šta treba da ostane u okviru države, a šta da se privatizuje, a ono što je privatizovano, kako kaže, nije se prepuštalo haosu već je država ustanovila regulatorno telo koje poverava privatnoj kompaniji da se bavi odredjenim poslom.

"Preduzeće konkuriše za posao, a onda dobije licencu za određeni period. Po isteku tog perioda se preispituje, pa ako nije dobro radilo, licencu će sledeći put dobiti neko drugi", objašnjava Rabrenović. 

Foto: Beta/AP

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE