Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Lagani oporavak tržišta rada u SAD

    Broj Amerikanaca koji su tražili naknadu po osnovu nezaposlenosti smanjen je prošle nedelje za 23.000, što je novi dokaz laganog oporavka tržišta rada u vodećoj svetskoj ekonomiji.

    Prošle sedmice pomoć za nezaposlene tražilo je 340.000 ljudi u SAD a nedelju dana ranije ih je bilo 363.000, objavilo je danas Ministarstvo rada.

    Četvoronedeljni prosek prijavljenih za beneficije po osnovu nezaposlenosti bio je 339.500, dok je u prvoj sedmici maja taj broj bvio 338.000 što je najmanje za pet godina. Pad broja nezaposlenih koji traže pomoć poklopio se sa stabilnim rastom broja radnih mesta poslednjih šest meseci.

    Kako pokazuje zvanična statistika, poslodavci u SAD su od novembra otvarali prosečno po 208.000 radnih mesta mesečno, a u prethodnom šestomesečnom periodu 138.000 mesečno.

    Ipak, poboljšanje stanja na tržištu rada u većoj je meri rezultat manjeg otpušnja, nego robustnog zapošljavanja, ocenjuju nadležni.

    U martu su poslodavci u SAD otpustili 1,7 miliona radnika, tek nešto više od minimuma za 12 godina zabeleženog januara ove godine. Ukupno zapošljavanje je medjutim daleko manje nego u vreme pre recesije: u SAD je sada za 2,6 miliona manje radnih mesta nego što ih je bilo decembra 2007. kada je počela recesija.

    Stopa nezaposlenosti u SAD, kako je navedeno, pala je na najniži nivo za četiri godine od 7,5 odsto dok je oktobra 2009. bila deset odsto.

    Ocenjuje se da kompanije, kako bi se stopa nezaposlenosti spustila do ranije uobičajenih 5,5 do 6,0 odsto, moraju da imaju više poverenja u ekonomiju. Neke kompanije nerado zapošljavaju jer brinu zbog velikog kresanja državnih rashoda i povećanja poreza.

    Prvi čovek Uprave za federalne rezerve Ben Bernanke ocenio je da se stanje na tržištu rada popravlja, ali će viši porezi i kresanje vladine potrošnje verovatno usporiti ekonomski rast SAD ove godine.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE