Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Globalne cene hrane pale, ali u stvarnom svetu se to nije osetilo

    Globalne cene prehrambenih proizvoda poput žitarica i jestivog ulja pale su prošle godine sa rekordnih nivoa iz 2022. godine, u kojoj su rat Rusije protiv Ukrajine, suše i drugi faktori doprineli širenju gladi širom sveta, saopštila je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO).

    Indeks cena hrane FAO koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda kojima se najčešće trguje, bio je prošle godine 13,7 odsto niži u odnosu na prosek iz 2022. godine, ali su cene šećera i pirinča u to vreme porasle.

    Prošlog meseca, indeks je pao za nekih 10 odsto u poređenju sa decembrom 2022. godine. AP konstatuje da se pad cena prehrambenih proizvoda dešava uprkos teškoj godini za bezbednost hrane širom sveta.

    Klimatski efekti kao što su suše, poplave i prirodna pojava El Ninjo koja donosi kišu i poplave, u kombinaciji sa posledicama sukoba kao što je rat u Ukrajini, zabrane trgovanja hranom i slabljenje vrednosti novca, posebno su naštetili zemljama u razvoju.

    Iako su cene hrane kao što su žitarica pale u odnosu na vreme bolnih poskupljenja iz 2022. godine, to olakšanje često se nije osećalo u stvarnom svetu trgovaca, uličnih prodavaca i porodica koje pokušavaju da sastave kraj s krajem.

    Akutni problem za više od 330 miliona ljudi

    Više od 333 miliona ljudi suočilo se sa akutnim problemom nesigurnosti snabdevanja hranom u 2023. godini, saopštio je Svetski program za hranu, takođe agencija UN.

    Posebno su pirinač i šećer bili problematični prošle godine zbog klimatskih efekata u regionima Azije koji te kulture proizvode, a kao rezultat toga cene su porasle, naročito u afričkim zemljama.

    Sa izuzetkom pirinča, indeks FAO žitarica prošle godine bio je 15,4 oodsto ispod proseka iz 2022. godine, „što ukazuje na dobru snabdevenost globalnih tržišta“, navodi se u saopštenju.

    Takvo je stanje uprkos tome što se Rusija povukla iz ratnog sporazuma koji je omogućavao da žito iz Ukrajine slobodno stiže u zemlje Afrike, Bliskog istoka i Azije.

    Zemlje koje kupuju pšenicu, našle su snabdevača u drugima, naročito Rusiji, po cenama koje su niže nego što su bile pre početka rata, kažu analitičari.

    Izuzeci šećer i pirinač

    FAO indeks pirinča porastao je za 21 odsto prošle godine zbog indijskih ograničenja na izvoz nekih sorti pirinča i zabrinutosti zbog uticaja El Ninja na proizvodnju ove kulture.

    namirnica šećer

    Slično tome, indeks šećera prošle godine je dostigao najviši nivo od 2011. godine, povećavši se za 26,7 odsto u odnosu na 2022. zbog zabrinutosti usled malih zaliha. To se desilo nakon neobično suvog vremena koje je naškodilo žetvi šećerne trske u Indiji i Tajlandu, drugom odnosno trećem najvećem izvozniku šećera na svetu.

    Cene mesa, mlečnih proizvoda i biljnog ulja pale su u odnosu na 2022. godinu, a cena jestivog ulja – glavnog izvoznog artikla Crnomorskog regiona koji je doživeo velike skokove zbog rata u Ukrajini, pala je na najniži nivo za tri godine, a razlog je pobljšanje globalnih zaliha, saopštio je FAO.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE