Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Jaja jeftinija posle Uskrsa i do 30 odsto

    Posle Uskrsa može se očekivati pojeftinjenje jaja u Srbiji i do 30 procenata, zbog stabilizacije tržišta i veće ponude, a realna maloprodajna cena tog važnog prehrambenog proizvoda je između 12 i 15 dinara po komadu, ocenio je danas za Tanjug vlasnik diskonta jaja „Panić trejd“ Nemanja Panić.


    Veliki trgovinski lanci već su početkom ove sedmice krenuli sa akcijskim ponudama i popustima i do 20 procenata, ali su jaja i dalje dosta skuplja nego pre godinu dana i koštaju 15 do 24 dinara u trgovinama, a na pijacama od 14 do 20 dinara.

    Prošle godine pred Uskršnje praznike jaja su, međutim, koštala između sedam i 15 dinara po komadu, zavisno od kategorije.

    Kako je istakao Panić, nema razloga da cene jaja u Srbiju budu visoke jer troškovi proizvodnje nisu visoki, dok je proizvođačka cena između 6,5 i 7,5 dinara po komadu. Prema njegovim rečima, proizvođači trgovcima prodaju jaja i po 13 dinara po komadu, avansno i bez odloženog plaćanja.

    Cene po marketima


    Panić je ukazao da je njegovom diskontu maloprodajna cena jaja između 14 i 18 dinara, ali da je potražnja manja nego pred Uskršnje praznike prošle godine.

    Kompanija Delez Srbija – u čijem sastavu su trgovine Maksi i Tempo – prodaje jaja po ceni od 150 do 240 dinara za pakovanje od 10 komada.

    Merkator S će na Veliki petak, 13. aprila, prodavati jeftinije jaja za 20 odsto, a SOS marketi i gotovo svi trgovinski lanci imaju, takođe, neke akcijske popuste, dok na pijacama cenkanje sa prodavcima jaja može da sačuva neki dinar u novčaniku potrošača.

    Jaja su, inače, u Srbiji naglo poskupela potkraj zime za više od 30 odsto, nakon veoma hladnog dvonedeljnog talasa u februaru,  jer je  ponuda sa velikih živinarskih farmi opala  za oko 50 procenata.

    Razlog poskupljenja jaja na domaćem tržištu je i u tome što je usled lošeg vremena prestala ili bitno umanjena proizvodnja na gazdinstvima za sopstvene potrebe i zelene pijace.

    Stručnjaci procenjuju da u Srbiji ima oko četiri miliona koka nosilja, a ukupno se proizvede približno 1,2 milijarde komada jaja godišnje, a svako domaćinstvo potroši, u proseku, 54 komada jaja mesečno.

    Jaja skuplja i u EU


    Kriza u snabdevanju jajima protekle zime se snažno osetila i na tržištu EU, tvrdi izveštač njujorškog „Volstrit džurnala“ (VSJ) iz Brisela, navodeći da je u martu cena jaja u EU uvećana u proseku 76,5 odsto u odnosu na isti lanjski mesec.

    Tako drastičan skok cene jaja je, prema oceni VSJ, prvenstveno posledica odluke Evropske komisije EU  da primeni novo pravilo koje zabranjuje čuvanje kokošaka u običnim kavezima, što znatno uvećava troškove u proizvodnji konzumnih jaja. EU je, naime, još 1999. usvojila nove propise za uzgoj nosilja, koji su predviđali drastično povećanje dimenzija kaveza za kokoške na 750 kvadratnih centimetara za svaku jedinku.

    Zbog nepoštovanja direktive, EK je čak morala da primeni sankcije za 14 od 27 članica Unije, među kojima su Poljska, Bugarska, Mađarska i Litvanija, objavljeno je na internet stranici Finmarket.ru.
     

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE