Mogu li zemlje BRIKS da spasu svet?

Čelnici pet država članica BRIKS razmatraće na samitu u Nju Delhiju politička, ekonomska i socijalna pitanja od zajedničkog i međunarodnog značaja.


Na samitu predsednika Brazila, Rusije, Kine i Južnoafričke Republike (JAR), sa domaćinom, premijerom Indije, očekuje se da će biti preduzeti dalji napori za osnaženje saradnje, konsultacija i koordinacije među zemljama BRIK.

Predsednici Dilma Rusef, Dmitrij Medvedev, Hu Đintao i Džejkob Zuma će sa premijerom Manmoanom Singom razmatrati, pored ostalih, teme povezane sa imenovanjem novog predsedavajućeg Svetske banke, kao i mere za rešavanje globalne ekonomske krize.

Države BRIKS lobiraju, takođe, kako bi svoju rastuću ekonomsku snagu pretvorile u veći diplomatski uticaj, obezbeđivanjem stalnih mesta u Savetu bezbednosti UN, za Indiju, Brazil i JAR.
 

Kineska novinska agencija Sinhua je ocenila da je, iako još mlada organizacija, BRIKS pokazala snagu ekonomske sile u usponu koja je, posle izbijanja svetske finansijske krize, značajno doprinela globalnom privrednom rastu i postavila čvrste temelje za budući oporavak međunarodne privrede.
 

Ukupan domaći proizvod (BDP) svih članica BRIK približno je učetvorostručen od 2001. sa oko tri biliona američkih dolara, na između 11 i 12 biliona u 2010.
 

Međunarodni monetarni fond je procenio da su članice BRIK, u kojima živi preko 40 odsto ukupnog čovečanstva i koje zauzimaju više od četvrtine kopnene površine Zemlje, imale u 2011. ukupni nominalni BDP od 13,6 biliona SAD dolara, što čini 19,5 odsto svetskog BDP.
 

Od izbijanja globalne finansijske krize, države BRIK, svojom sposobnošću da se „odupru klimanju ekonomskih temelja sveta“ i snažnije nego ikada, ozbiljno su privukle pažnju čitavog sveta.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE