Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Miodrag Zec: Standard neće skoro ojačati

    Boljem životu građani Srbije ne mogu skoro da se nadaju, kaže za Novosti Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
     
    On navodi da sa trenutnim modelom privrednog rasta, s državnom administracijom koja je i prevelika i preskupa, u kojoj se ne stvara mnogo, standard neće skoro ojačati. „Problem u Srbiji je to što kod nas sistem nije zasnovan na stvaranju nove vrednosti i uslovi nisu napravljeni da se stvara nešto novo“, kaže Zec.
     
    Zec objašnjava da je „sve zasnovano na raspodeli, poput lonca u koji niko ništa ne stavlja, a svako iz njega uzima. To je dovelo do strašne polarizacije društva. U Srbiji su tako bogati sve bogatiji, a siromašni – sve siromašniji“.
     
    Komentarišući najave premijera da će pojačati štednju, Zec kaže da za štednju najpre moraju da se promene zakoni, jer su skoro svi rashodi budžeta zapravo definisani zakonima. „Ako nemate vremena da menjate zakone, onda biste mogli da uštedite na tekućim investicijama. To, međutim, nije dobro. Za ozbiljnu štednju su potrebne ozbiljne reforme – one koje bi smanjile administraciju, ali i broj zakona i njima definisanih prava„, smatra on.
     
    Kada je u pitanju visina duga, Zec smatra da mi, kada bi se obračunali svi rashodi, zaduženja, iznosi garancija koje je ova država izdala za kredite, već sada imamo javni dug veći od granice. „Da bi se bilo šta promenilo, mora da se promeni koncept privrednog rasta. Treba da se generalno reprogramiramo. Ovo sada je kao kuća koja se ruši, a mi popravljamo fasadu“, upozorava on.
     
    Zec kaže da moramo da popravljamo temelje i da „Srbija treba da bude mala država jeftina za održavanje„. „Naše društvo uopšte ima problema sa megalomanijom. To je kao sve one ogromne kuće od po 300 kvadrata koje možete da vidite po srpskim selima. Davno započete, a i danas nezavršene“, objašnjava on.
     
    Profesor Miodrag Zec smatra da je preduslov svih reformi – reforma obrazovanja. „Ne možemo da se reformišemo ako otvaramo škole u kojima se ništa ne uči. Ovde su više plaćeni ljudi koji prave cipele od onih koji obrazuju i prave čoveka. To je neodrživo“, dodaje Zec.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE