„30 ispod 30“, Uroš Bajić: Važno je ostati smiren i kada stvari ne idu po planu
Uroš Bajić rođen je 16. septembra 1997. godine, u Beogradu. Zemunsku gimnaziju završio je sa odličnim uspehom. Osnovne akademske studije završio je na Odseku za informacione sisteme i tehnologije na Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.
Tokom završne godine studija bio je angažovan na izvođenju nastave iz nekoliko računarskih predmeta. Na osnovu individualnog statističkog izveštaja o vrednovanju pedagoškog rada saradnika, ocenjen je ocenom 4,73 (od maksimalnih 5). Master akademske studije, modul Nauka o podacima, završio je na zajedničkom programu Elektrotehničkog fakulteta i Fakulteta organizacionih nauka. Profesionalnu karijeru u oblasti nauke o podacima započinje tokom master studija, 2021. godine. Trenutno je zaposlen kao Data Scientist u kompaniji Yettel, a glavne podoblasti za koje se interesuje jesu obrada prirodnih jezika i meta-učenje. U slobodno vreme voli da trenira i istražuje tačke spajanja veštačke inteligencije i zdravog načina života.
- Koji su najveći izazovi sa kojima ste se suočili na svom putu do uspeha?
Najveći izazov mi je bio početak karijere u oblasti nauke o podacima. Nakon završenog fakulteta, znao sam čime želim da se bavim, ali nisam znao gde da počnem. S obzirom na multidisciplinarnu prirodu, stručni i tehnički zahtevi za Data Science pozicije specifičniji su u odnosu na ostala IT polja. Svoja prva iskustva stekao sam radom na samostalnim projektima, koji su mi kasnije bili najbolja preporuka za ovaj posao.
PLANIRANJEM RASPOREDA ZNATNO SE EFIKASNIJE OSTVARUJU CILJEVI
- Koji je bio prelomni trenutak u vašoj karijeri?
Prelomni trenutak u mojoj karijeri bilo je izdvajanje Data Science tima u zasebnu diviziju u kompaniji Yettel. Kada sam tek došao, bili smo mali tim u komercijalnoj diviziji, u okviru marketinga za fizička lica. Tada je Data Science funkcija bila vrlo dobro uspostavljena, ali sa još mnogo prostora za razvoj. Tokom prethodnih godina imao sam zadovoljstvo da sa ostalim sjajnim ljudima u timu učestvujem u daljem jačanju pozicije našeg tima. Ostvarivali smo sjajne rezultate i time stekli poverenje da svojim radom, zapravo, možemo da podržimo i druge sektore pored marketinga.
- Koji su najvažniji faktori uspeha u vašoj industriji?
Uspeh u ovoj oblasti se najviše oslanja na jake tehničke veštine, ali je veoma važno razumeti okruženje i poslovni kontekst u kojem se bavite podacima. Kritičko razmišljanje i sposobnost efikasnog predstavljanja rezultata sopstvenog rada takođe su vrlo važni. Prezentovanje modela svim interesnim stranama, na dobar i razumljiv način – neophodno je za njegovu uspešnu primenu u praksi. Takođe, praćenje trendova u industriji i pridržavanje etičkih smernica za upravljanje podacima neizostavne su stavke uspešnog obavljanja ovog posla.
- Šta vas inspiriše i pokreće u vašem poslu?
Inspiraciju nalazim u tome što nijedan dan nije isti i što je sâm posao vrlo raznolik, nikada nije monotono. Ovo mi je bilo veoma važno kada sam odlučivao o tome čime želim da se bavim. Deo vremena je uvek isplaniran, ali tu su i drugi zadaci, rad na nekom novom projektu, automatizacija procesa itd.
- Kako se nosite sa stresom i pritiskom u poslu?
Primarno – dobrom organizacijom vremena. Iako, naravno, nije sve uvek idealno, planiranjem rasporeda znatno se efikasnije ostvaruju ciljevi nego kada se funkcioniše u haosu. Takođe, redovne pauze u pravilnim razmacima i zdrav način života najefikasniji su načini da se ovi problemi svedu na minimum. U današnje vreme zdrave životne navike su dugoročna investicija koja se isplati.
- Koje su najvažnije lekcije koje ste naučili iz neuspeha?
Vrlo je važno ostati pribran i smiren čak i onda kada stvari ne idu po planu. Trebalo bi da postavimo realna očekivanja. Uspeh zahteva vreme i istrajnost i definitivno je od krajnjeg ishoda važnije sve ono što naučimo na tom putu.
- Zašto ste odlučili da ostanete i radite u Srbiji?
S obzirom na to da želim da živim ovde, to i nije bila tako teška odluka. Smatram da u Srbiji postoje podjednako dobre šanse i prilike koje mogu da se iskoriste poput onih u inostranstvu. Voleo bih, možda, jedan deo karijere ili daljeg školovanja da provedem u nekoj drugoj zemlji, ali definitivno ne bih voleo trajno da se odselim. Ovde se, ipak, osećam najlepše.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife Magazin
Foto: Stefan Jovanović i Zoran Rašić