Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Obnova Bora zahvaljujući Londonskoj berzi

    Minulu i ovu godinu Borani će pamtiti po vidljivoj obnovi svog grada. Gradski trgovi i fasade solitera i ustanova u starom centru ovog rudarskog grada doteruju se zahvaljujući tome što je cena bakra i zlata na Londonskoj berzi već gotovo dve godine rekordna (10.000 evra za tonu i 50.000 evra za kilogram). To prate i investicioni poduhvati u Borskom kombinatu bakra.
     

    Krajem juna, na Vidovdan, položen je kamen temeljac savremene topionice, a započet je i projekat sanacije ovdašnjeg jednovekovnog ekološkog zagađivanja. Do 2014. godine u novu topionicu, novu rudarsku opremu i ekološku sanaciju grada Borski kombinat će, sopstvenim profitom i državnom garancijom za kredite svetskih kompanija i Svetske banke, uložiti gotovo 400 miliona evra.
     
    Predsednik borske opštine Nebojša Videnović, inženjer mašinstva, sa najdužim stažom u „Jami“ Borskog kombinata bakra, kaže da se u donatorski fond za izgradnju Bora već slilo više od sto miliona dinara. Najviše donacija je iz Borskog kombinata i priloga njegovih poslovnih partnera, a pomažu i preduzetnici Bora.
     
    Većina stambenih i poslovnih zgrada u starom centru Bora dobila je nove fasade vedrijih boja, a na mnogima su popravljeni i dotrajali krovovi. Videnović kaže da će i ostali delovi grada obnoviti fasade, da je izgrađeno i pet novih kružnih saobraćajnih tokova i isto toliko novih trgova. Bor je dobio i dve nove fontane, ispred doma kulture i obnovljenog kulturno-poslovnog centra „Kapija Bora“. Počela je i gradnja zoološkog vrta, a gradiće se i akvapark, pored velikog borskog sportskog centra „Mladost“.
     
    Predsednik opštine ne bi, veli, da demantuje sve one koji misle da je na uređivanju Bora u ovoj i minuloj godini učinjeno i više nego za minulih 15 godina. Hrabri i to što je počelo oživljavanje borskih mrtvih kapitala. Poslovno-zabavni centar „Kapija Bora“sada je obnovljen na oko sedam hiljada kvadratnih metara. Njegovi graditelji i vlasnici beogradski „Energoprojekt“, Borski kombinat i borska opština dogovaraju se kako da ga usele da bi bio od koristi. Počela je obnova i hotela „Jezero“ na Borskom jezeru. Posle sedam godina yatvorenih vrata prve goste primiće već u narednoj turističkoj sezoni. Postoje i projekti, o kojima se pregovara, za aktiviranje borskog aerodroma, motela „Metalurg“ na Borskom jezeru, motela „Zlotske pećine“, kao i za oživljavanje „Slobine vile“ na Dubašnici.
     
    Najneizvesnija je sudbina velikog turističkog centra „Jelen-Hajat“ na Crnom vrhu. Do 2000. godine konzorcijum graditelja je ceo taj hotelski kompleks (sa mnoštvom luksuznih sadržaja) stavio pod krov, uloživši oko 40 miliona dolara, i – od tada je sve „zamrznuto“. Sada se o sudbini tog atraktivnog zdanja najviše pitaju Naftna industrija Srbije i njen ruski kupac „Gaspromnjeft“.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE