Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Sedam loših činjenica o hrani koje (ne) bi trebalo da znate

    Već godinama lekari i nutricionosti upozoravaju o važnosti čitanja etiketa na prehrambenim proizvodima. I zaista, ako samo malo istražite sastojke vaše omiljene hrane pronaći ćete stvari od kojih vam neće ni malo biti prijatno.


    1. Prosečni posetilac fast food restorana godišnje pojede 12 stidnih dlaka


    Dakle, više ne treba da se sekirate ako pronađete dugu crnu vlas kose u obroku. Bar znate da je sa glave i našli ste je. Među nepozvanim gostima u hrani redovno se nađu i stidne dlake. Ne razmišljajte kako su tu dospele samo se molite da baš vama ne zapadnu.
     
    2. Hot dog ili čudan nač in prerade mesa



     
    Pre nego što viršla dobije onaj svoj čuveni izgled ona podseća na neku odvratnu, ljigavu ružičastu pastu. Ta pasta se dobija proceso m koji s e naziva mehanička separacija, što je brz i jeftin način da se iz „mesa“ izbace ostaci kostiju, hrskavica i ostalih elemenata koje ne želite da vidite u hrani. Pri završetku procesa hrana bude prepuna bakterija, što se rešava „kupanjem“ grozne paste velikom količinom amonijaka. Na kraju joj se dodaju brojni veštački pojačivači ukusa i boje kako bi ponovo ličila na meso koje je nekada bila.
     
    3. Zašto se gumene bombone tako lepo sijaju?


    Odgovor je šelak, prirodni nusprodukt koji proizvode insekti, a koristi se kao vezivo za lakove. U prehrambenoj industriji se dodaje gumenim i žele bombonama za „visoki sjaj“. Inače, šelak je izmet tajlandskog insekta, ali nećemo sada o tome.
     
    4. Šejk od jagode sadrži više od 50 aditiva



     
    Izgleda da su pr ave jagode veoma skupe, pa su kompanije našle zgodnije rešenje. Naime, u šejkove se ubace kojekakvi veštački dodaci k oji imitiraju ukus pravog voća. Neke od tih hemikalija su etil acetat koji se koristi u građevinskoj i hemijskoj industriji, fenetil alkohol koji je čest sastojak eteričnih ulja, ali i pojedine vrste razređivača. Jeste li za šejk? 
     
    5. Salata u fast food restoranu? Bolje antifriz


    Osim što nisu baš kao što bi trebalo da budu niskokalorične (zbog raznih umaka i aditiva), salate u restoranima brze hrane sadrže i glicerol. Hemijski sastojak, koji je sastavni deo antifriza, produžava rok trajanja i hrskavost salatama koje kupujemo sa željom da pojedemo nešto zdravo.
     
    6. A zakleli biste se da je to sir



     
    Preciznije, ono što prodaju u trgovačkim centrima, pod nazivom „sir“. Svi proizvodi koji se prodaju kao pasterizovani sirni proizvodi u sebi sadrže aditive, hemikalije i pojačivače ukusa koji čine 49% ukupne mase tog proizvoda. Rezultat toga su jeftini proizvodi koji odlično imitiraju prirodni sir, a u sebi sadrže tek 51% pravog sira, taman dovoljno da ih njihovi proizvođači reklamiraju kao takve. Dakle, nije to sir, to je nešto što podseća na sir.
     
     
    7. Tajni sastojak Coca Cole 


    Ne, nećemo vam otkriti tajni recept ovog najpopularnijeg pića na svetu, ali otkrićemo vam jednu tajnu. Iako se ekstrakt bilje koke (po kojem je dobila ime i iz koje se proizvodi kokain) već dugo vremena ne dodaje u Coca Colu, ovo je piće svejedno napravljeno da vam da pravi šećerni rush kad ga popijete. Jedna limenka Cole sadrži deset kašičica šećera, što je tačno 100% preporučene dnevne količine za vaš organizam. U normalnim okolnostima, konzumacija ovako slatkog pića izazvala bi refleks povraćanja kod većine ljudi, što bi verovatno bilo vrlo loše za posao ove multinacionalne kompanije. Njihovi stručnjaci su se dosetili da u Colu dodaju i fosfatnu kiselinu, koja smanjuje slatkoću na izdržljiv nivo , a vas tera na žeđ.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE