Cena nafte ispod 96 dolara
Cene sirove nafte se danas kreću ispod 96 dolara za barel nakon što je ditrektor američke Uprave federalnih rezervi (Fed) Ben Bernanki izjavio da ne predstoji u skorije vreme još jedna runda moneranog stimulisanja.
Nafta za orijentacionu isporuku u avgustu je u elektronskom poslovaanju na Njujorškom merkantilnom tržištu ugovarana sedam centi u porastu, po 95,76 dolara za barel, pošto je sinoć zaključena na 95,69 dolara, 2,36 dolara jeftinije nego prethodnog dana.
U Londonu na berzi ICE nafta marke „brent“ je bila u padu 46 centi, na 115,80 dolara za barel, prenela je agencija AP.
Bernanki je sinoć rekao da bi prvo trebalo da se pojave znaci deflacije, pre nego što Fed razmotri treću rundu kupovine vladinih obveznica, poznate kao kvantitativno labavljenje, ili neke druge stimulativne mere.
Takozvano kvantitativno labavljenje dovodi do slabljenja dolara i podstiče tražnju nafte koja se ugovara u američkoj valuti.
Jučerašnja izjava Bernankija da će Fed razmotriti nove stimuluse ukoliko se stanje u američkoj ekonomiji pogorša podstakla je jačanje cena nafte.
Nafta je poskupela sa oko 84 dolara za barel u februaru, na blizu 115 dolara u maju nakon što je građanski rat u Libiji doveo do obustavljanja gotovo celokupne proizvodnje nafte u toj zemlji koja je do tada iznosila 1,6 miliona barela dnevno.
Pojedini analitičari smatraju da bi rad libijske industrije nafte mogao biti poremećen duže nego što se prvobitno očekivalo zbog dospevanja konflikata u bezizlaznu situaciju, kao i mogućnosti nastanka haosa u toj zemlji u slučaju odlaska lidera Moamera Gadafija.
Libija je juče zabranila da Italija ubuduće učestvuje u njenom naftnom sektoru zbog uloge Rima u napadima snaga NATO na tu zemlju.