Zbornik tekstova o Beketu u izdanju „Službenog glasnika“
Obiman zbornik u kojoj je sabrano 30 studija o irskom književniku Semjuela Beketa, priređivača Predraga Todorovića, predstavljen je u utorak u knjižari „Glasnik“.
Među promoterima ovog zbornika pod nazivom „Beket“ bio je specijalni gost izdavača, čuveni beketolog Stenli E. Gontarski, profesor na Državnom univerzitetu Floride. O knjizi su pored priređivača i gosta iz Amerike, govorili urednik biblioteke „Književne nauke“ Gojko Tešić i publicista, filmski i književni kritičar Milan Vlajčić.
Priređivač Predrag Todorović je otkrio da se već četvrt veka bavi umetničkim opusom Samjuela Beketa (1906-1989) i da je ovaj zbornik, koji obuhvata 30 studija najboljih znalaca Beketovog rada, rezultat toga rada. On je objasnio da Beket pripada plejadi irskih pisaca koja je zablistala na književnom nebu Evrope – od Svifta, Sterna, Jejtsa, Vajlda do Džojsa s kojim je Beklet bio veoma blizak. Beket je, prema njegovim rečima, postao nezaobilazan u svim relevantnim antologijama književnosti 20. veka.
Osim tekstova o odnosu Beketa i tradicije, njegovim proznim i dramskim ostvarenjima i delima pisanim za radio i film, hrestomatiju čine i izuzetno retki intervjui s Beketom, „Manifest vertikalizma“, Beketova biografija i hronologija stvaralaštva, kao i izabrana bibliografija.
Vlajčić je evocirao uspomene na prvo izvođenje čuvene Beketove drame „Čekajući Godoa“ u Beogradu početkom 50-tih godina 20. veka kada je ta predstava zabranjivana po svetu, a Beogradu se posle poluilegalnog izvođenja u slikarskom ateljeu Miće Popovića, stavljena na repertoar, tek osnovanog teatra „Atelje 212“ 1956 godine.
Vlajčić je tvrdio da ovako obimnu hrestomatiju tesktova o Beketu nije do sada video u svetu, što je potvrdio i Gontarski, i naglasio da se radi o integralnoj analizi svih književnih žanrova kojima se Beket bavio.
On ga je svrstao među plejadu irskih buntovnika i proglasio poslednjim velikanom evropske moderne, poput slikara Maljeviča ili Mondrijana, koji su, kako je kazao, stigli do krajnjih granica.
Gontarski, koji je i urednik časopisa „Džornal of Beket stadiz“ (Journal of Beckett Studies), nije krio oduševljenje boravkom u Beogradu jer, kako je rekao, nije očekivao da će u ovoj sredini naići na tako dubinsko izučavanje slavnog irskog pisca. On je izrazio nadu da će zbornik podstaći mnoge da se iznova zainteresuju za Beketove romane i drame jer u njima ima puno parodije, ironije i sarkazma, zbog čega je, kako ističe, neverovatno zabavan.
Razgovor je upotpunjen projekcijom video i filmskih materijala snimljenog prema Beketovim delima.
U okviru svog trodnevnog boravka u Beogradu, Gontarski je održao i predavanje na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu, a u četvrtak će učestvovati na okruglom stolu u Institutu za jezik i književnost.