Najbolji i najpametniji ljudi na svetu odlaze u ove zemlje
Prema Globalnom indeksu najtalentovanijih zemalja za 2023. godinu, koji je sastavila poslovna škola Insead, Švajcarska je još jednom proglašena za najtalentovaniju zemlju na svetu.
Evropska zemlja je prva na listi 10 godina uzastopno zbog „visokog nivoa socijalne zaštite“ i kvalitetnog prirodnog okruženja, piše u izveštaju.
Singapur je takođe bio ustaljen na drugom mestu zahvaljujući visokoobrazovanoj radnoj snazi i inovativnoj ekonomiji, a slede SAD, koje su se popele na treće mesto, nakon što su zauzele četvrto mesto na rang-listi 2022.
Godišnji izveštaj prikazuje kako 134 zemlje privlače i zadržavaju svoje talente. Prvih deset zemalja je ostalo stabilno tokom protekle decenije, a Švajcarska i Singapur su stalno na vrhu liste kao lideri.
„Tokom protekle decenije videli smo nepokolebljivu vezu između bogatstva jedne zemlje i njenih talenata, pri čemu su bogatije zemlje nastavile da nadmašuju siromašnije“, stoji u izveštaju, prenosi CNBC Make It.
Koje su još zemlje na listi?
Druge evropske zemlje su takođe dobro prošle na listi. Danska, Holandija, Finska i Norveška zauzele su četvrto, peto, šesto i sedmo mesto.
Na listi je takođe Australija, koja je osma, i Ujedinjeno Kraljevstvo na desetom mestu. Kina se bolje pozicionirala na rang listi, sa 47. se popela na 40. mesto.
Indija, za koju se predviđa da će postati treća po veličini ekonomija do 2030. godine, zauzela je 103. mesto. Insead je ovo pripisao „padu poslovnog raspoloženja“, što je umanjilo njenu sposobnost da privuče talente kako iz inostranstva tako i iz zemlje.
„Ovo je takođe dovelo do povećane neusklađenosti veština i većih poteškoća u pronalaženju kvalifikovanih radnika“, dodaje se u izveštaju.
Šta će biti prednost?
Konkurencija zemalja za talente će postati žešća u narednoj deceniji, jer neizvesnosti i međunarodne tenzije nastavljaju da rastu u trgovini, investicijama i politici.
Kvalitet života i održivost će biti „kritična prednost“ za zemlje koje žele da postanu središte talenata.
Osim toga, pojavljivanje veštačke inteligencije u različitim industrijama moglo bi da poveća razlike među talentovanim zemljama.
„Nekvalifikovana ili niskokvalifikovana radna snaga će snositi veliki deo dodatnog pritiska, dok će radnici sa boljim veštinama, trpeti jaču konkurenciju algoritama i specijalizovane opreme“, zaključuje se u izveštaju.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik, Pixabay, Unsplash