Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Google, SAD, privatnost

    Zaposleni u Google-u optužen za krađu poslovnih tajni o veštačkoj inteligenciji

    Zaposleni u Google-u optužen je za krađu poslovnih tajni o veštačkoj inteligenciji od tehnološkog giganta dok je tajno radio sa dve kineske kompanije u AI industriji.

    Linvej Ding, koji takođe nosi ime Leon Ding, optužen je po četiri tačke za krađu poslovnih tajni. Ako bude proglašen krivim, preti mu do 10 godina zatvora po svakoj tački.

    „Ministarstvo pravde neće tolerisati krađu informacija o veštačkoj inteligenciji i drugim naprednim tehnologijama koje bi mogle da ugroze našu nacionalnu bezbednost“, rekao je državni tužilac Merik Garland.

    On je napomenuo da će „žestoko da zaštitite osetljive tehnologije razvijene u Americi od pada u ruke onma koji ne bi trebalo da ih imaju“.

    Ding, 38-godišnji kineski državljanin koji živi u Kaliforniji, optužen je da je kopirao više od 500 datoteka sa poverljivim informacijama iz Google-a na svoj lični nalog tokom jedne godine, počev od 2022.

    Tužioci navode da su fajlovi uključivali tehnologiju koja se koristi za napredne superkompjuterske data centre kompanije Google, piše CNN.

    Google (Unplash)

    Google, zaposleni (Unsplash)

    Kako je izgledao posao optuženog zaposlenog u Google-u?

    Ding je pomogao u razvoju softvera koji je postavljen u Google-ovim centrima podataka za superračunare. Zbog tog posla, Ding je imao pristup „hardverskoj infrastrukturi, softverskoj platformi i AI modelima i aplikacijama koje su podržavali“, kazali su tužioci.

    Nekoliko meseci nakon što je Ding navodno počeo da kopira Google-ove datoteke, ponuđena mu je pozicija glavnog tehnološkog direktora u „tehnološkoj kompaniji u ranoj fazi“ sa sedištem u Kini, navelo je Ministarstvo pravde. Ding je navodno putovao u Kinu nekoliko meseci, gde je učestvovao na sastancima investitora kako bi prikupio novac za kompaniju, a potencijalnim investitorima je rečeno da je Ding izvršni direktor i da poseduje 20 odsto akcija kompanije.

    Njegovi sledeći koraci

    Ding je preduzeo korake da sakrije svoj rad dok je bio u Kini, istakli su tužioci, uključujući i to što je drugi zaposleni koristio Dingovu identifikacionu karticu da pristupi njegovoj kancelariji kako bi izgledalo kao da je u Sjedinjenim Državama.

    Tokom sledeće godine, Ding je osnovao sopstvenu tehnološku kompaniju u „industriji veštačke inteligencije i mašinskog učenja“, otkrili su tužioci. Kompanija se navodno prijavila za početni program sa sedištem u Kini i hvalila se da „imaju iskustva sa Google-ovom platformom za računarsku snagu od deset hiljada kartica“.

    Gugl, plata

    Google, zaposleni (AP Photo/Marcio Jose Sanchez, File)

    ,,Samo treba da je repliciramo i nadogradimo – a zatim dalje razvijemo platformu računarske snage koja odgovara nacionalnim uslovima Kine”, dodali su.

    Istraga

    U saopštenju, Google je naveo da je sproveo detaljnu istragu o navodnom Dingovom nedoličnom ponašanju i da je brzo prosledio slučaj FBI-ju. Ding je bio mlađi zaposleni, rekao je portparol Google-a Hose Kastaneda za CNN, a kompanija prati prenos datoteka na platforme za skladištenje u oblaku, uključujući Google Drive i Dropbox.

    „Imamo stroge mere zaštite da sprečimo krađu naših poverljivih komercijalnih informacija i poslovnih tajni. Nakon istrage utvrdili smo da je ovaj radnik ukrao brojnu dokumentaciju i brzo smo slučaj prosledili organima za sprovođenje zakona. Zahvalni smo FBI-u što nam je pomogao u zaštiti naših informacija i nastavićemo blisko da sarađujemo sa njima“, rekao je Kastaneda.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP, Unsplas, AP Photo/Marcio Jose Sanchez, File

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE