Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Voren Bafet ima poruku za sve roditelje: Pre smrti, uradite ovo sa TESTAMENTOM

    Voren Bafet ima savet za sve roditelje, „bez obzira na to da li su skromnog ili ogromnog bogatstva“: pustite svoju decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete.

    „Budite sigurni da svako dete razume i logiku vaših odluka i odgovornosti koje će ih dočekati nakon vaše smrti“, napisao je Bafet u pismu u ponedeljak. „Prorok iz Omahe“, koji je sakupio lično bogatstvo od 150 milijardi dolara, ima troje dece.

    „Ako imaju pitanja ili predloge, pažljivo ih saslušajte i usvojite one koji su razumni“, dodao je Bafet. „Ne želite da vaša deca postavljaju pitanje ‘Zašto?’ u vezi sa odlukama iz testamenta kada više ne budete u mogućnosti da im odgovorite.“

    Voren Bafet (Beta/AP)

    U svom pismu, Bafet je naveo da je tokom godina bio svedok „mnogih porodica koje su se razdvojile nakon posthumnih odluka iz testamenta, koje su ostavile naslednike zbunjenim, a ponekad i ljutim. Ljubomora, zajedno sa stvarnim ili zamišljenim uvredama iz detinjstva, postala je uvećana.“

    ‘Teški razgovori’ koji ‘ojačavaju odnose’

    Daglas Bonpart, sertifikovani finansijski planer, složio se sa Bafetovim savetom da se otkrije plan nasledstva.

    „Ovo su teški razgovori, ali su značajni i, kada im se pristupi na pravi način, mogu ojačati odnose“, rekao je Bonpart, osnivač i predsednik firme Bone Fide Wealth iz Njujorka i član Savetodavnog saveta CNBC-a.

    „Važno je da vaša deca imaju realna očekivanja o nasledstvu“, rekao je Bonpart i dodao:  „Mašta dece može da poleti u nebesa kada pomisle šta bi trebalo da dobiju. Kao rezultat, trebalo bi da budete što jasniji i temeljni u objašnjavanju ko će šta dobiti i zašto“.

    Ljudi mogu da se brinu zbog toga što će povrediti osećanja svoje dece ili da će neko od njih misliti da nešto nije fer. Upravo zato treba o tome da razgovarate, a ne da „prebacite taj nered na period kada vas više neće biti“, rekao je Bonpart.

    Mašta dece može da poleti u nebesa kada pomisle šta bi trebalo da dobiju.
    Daglas Bonpart, sertifikovani finansijski planer

    Ako nasledstvo nije jednako podeljeno među braćom i sestrama, trebalo bi da objasnite zašto, rekao je Bonpart. Možda će jedno dete dobiti više jer je drugo dobilo pomoć za kaparu za kuću ili je pohađalo daleko skuplji fakultet, dodao je. Dete sa problemom prekomernog trošenja može naslediti poverenički fond, gde će primati svoj deo nasledstva u redovnim ratama.

    Ako je jedno dete u daleko boljoj finansijskoj situaciji od drugog, možete istražiti sa njim da li bi im bilo u redu da ostavite manje njemu, predložila je CFP Kerolajn Meklanahan, osnivačica Life Planning Partners iz Džeksonvila na Floridi.

    Voren Bafet

    Voren Bafet (Screenshot)

    Možete pitati dete koje je finansijski obezbeđeno, rekla je Meklanahan: „Da li ti je zaista stalo do toga kako ću podeliti našu imovinu? Jer tvoj brat je umetnik i možda mu treba malo više pomoći. Na taj način to dete se neće osećati zapostavljeno kada to stvarno sazna.

    U pismu Bafeta, on piše: „Nema ništa loše u tome da branim svoje stavove. Moj otac je to isto radio sa mnom.”

    Kada „podela tih informacija može biti štetna”

    Bafetov stav da odraslu decu treba uključiti u razgovore o testamentu obično je dobar, rekla je Meklanahan, koja je takođe članica Savetodavnog saveta CNBC-a.

    „Kada pravite testament, pitajte decu unapred šta im je važno,” rekla je Meklanahan. „Na taj način, možete to imati na umu. U retkim slučajevima, najbolje je da roditelji zadrže određene informacije iz testamenta za sebe“.

    Na primer, ona bi preporučila roditelju da bude oprezniji ako je dete zloupotrebilo njihov novac. S druge strane, ako je dete neodgovorno sa poslovima ili novcem, saznanje da će naslediti mnogo može dodatno narušiti njihov radni moral i ambiciju.

    „Ako imate decu koja nisu zrela, deljenje tih informacija može biti štetno,” rekla je, dodajući da bi u takvim situacijama mogla preporučiti klijentima da napišu pismo svojoj deci, koje će pročitati tek nakon njihove smrti, u kojem objašnjavaju svoje odluke u vezi s imovinom.

    „Svaka porodica je drugačija,” zaključila je Meklanahan. „Zato ne bi trebalo da postoje stroga pravila.”

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP/Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE