Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vodič za roditelje: Šta ako dete ima problem sa gejmingom?

    Naučna studija iz januara 2023. godine, koju je sprovela klinička ekspertkinja Nensi M. Petri, uzima u obzir najnovije nalaze o uticaju video igara na dečiji mozak, i daje savete onim roditeljima čija deca imaju poteškoća da postave granice ili doživljavaju neke negativne posledice.

    Kako da znam da li su gejming navike mog deteta problematične?

    Većina dece, misleći podjednako i na dečake i na devojčice, igra video igre bar u nekoj meri, i to najčešće bez ikakvih posledica na druge oblasti života. Štaviše, poznato je da video igre pojačavaju njihovu kreativnost, logično razmišljanje i čine ih digitalno pismenijim i otpornijim.

    Međutim, neka deca mogu da postanu opsednuta video igrama i da svoj hobi pretvore u zavisnost. Ne nagoveštavajući da je ovo neophodan ishod gejminga, klinička ekspertkinja iz SAD, Nensi M. Petri, objavila je listu smernica za roditelje o tome kako efikasno ograničiti gejming na zdrav nivo.

    Prema izveštaju UNICEF-a “Deca u digitalnom svetu”, ako se vaše dete bori sa ovim stvarima kao posledicom gejminga, verovatno ima problem:

    • Lako ulazi u konflikte sa porodicom ili prijateljima;
    • Zanemaruje druženja i odgovornosti (kao što su domaći zadaci);
    • Počinje da bude anksiozno kada nema pristup internetu;
    • 1/5 dece koja imaju opsesiju gejmingom zanemaruju svoje osnovne biološke potrebe (za spavanjem, hranom itd).

    Ili, po rečima dr Petri: “Roditelji umeju da se zabrinu kada dete zapostavi domaći zadatak da bi igralo igrice, ili ostaje budno celu noć igrajući igrice i previše je umorno da bi sledećeg dana ustalo za školu. Neki roditelji primećuju da se njihovo dete retko druži uživo sa drugarima i sve slobodno vreme provodi na video igre. Neka deca počinju da prikrivaju koliko vremena provode igrajući video igre.”

    Ako vas zanima na koji način roditelji mogu da utiču na gejming navike dece, možete pročitati ceo tekst na WebMind portalu.

    Izvor: BIZLife/Webmind

    Foto: Webmind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE