Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    I voda mora da poskupi

    U Srbiji bi do kraja godine trebalo da se usvoji Strategija za upravljanje vodama do 2034. godine, koja predviđa ulaganje od čak 8,5 milijardi evra u tom periodu, ali i dostizanje ekonomske cene vode od 1,35 evra po metru kubnom.

    Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine – Republička direkcija za vode, Privredna komora Srbije i Svetska banka organizovali su stručni skup na kojem su predstavljeni nacrti uredbi u oblasti vodnih usluga u Srbiji.

    To su Nacrt uredbe o utvrđivanju metodologije za obračun cene snabdevanja vodom za piće sistemom javnog vodovoda i cene sakupljanja, odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda sistemom javne kanalizacije i Nacrt uredbe o utvrđivanju kriterijuma za određivanje referentne cene vode.

    Stručnjak Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi Slađana Milojković rekla je Tanjugu da bi te uredbe trebalo da budu usvojene krajem 2016. ili početkom 2017. godine.

    „Predviđeno je da se ekonomska cena vode od 1,35 evra po metru kubnom dostigne u periodu od pet do šest godina nakon usvajanja strategije. To poskupljenje će biti sukcesivno, naglasila je Milojkovićeva.

    Strategija predviđa da se do 2034. uloži 8,5 milijardi evra u poboljšanje infrastrukture za vodosnabdevanje, kanalisanje i zaštitu od poplava, bujica i erozija. Dobar deo tog novca treba obezbediti iz sopstvenih sredstava, a jedan od načina obezbeđenja su naknade za vode.

    „Mi imamo naknade za vode koje su simbolične i već godinama nisu menjane, a u svetu i pogotovo u Evropi se dosta pažnje posvećuje toj vrsti prihoda. Takođe, računa se da će dosta sredstava obezbediti lokalna samouprava kroz cenu vode“, rekla je ona.

    Da bi lokalna samouprava i komunalna preduzeća mogla da obezbede kvalitetnu vodu za piće, neophodno je stalno ulagati u infrastrukturu i zato je neophodno obezbediti ekonomsku cenu vode, kažu stručnjaci.

    Predstavnik Svetske banke Dejvid Mišod rekao je da je voda u Srbiji dobrog kvaliteta, ali da ima socijalnu cenu, zbog čega se ne ulaže dovoljno u infrastrukturu, kao i da treba još dosta da se radi na izgrađivanju pogona za preradu otpadnih voda.

    https://www.bizlife.rs/biznis/poslovne-vesti/pola-srbije-pije-neispravnu-vodu/

    Mišod kaže da je SB analizirala više od 400 komunalnih preduzeća u podunavskom slivu i da je u komunalnim preduzećima za vodosnabdevanje u Srbiji primećeno, na primer, da imaju mnogo više zaposlenih nego što je to slučaj u EU.

    „Takođe, Srbija nije najsiromašnija u regionu, a ima jednu od najnižih cena vode„, rekao je Mišod, dodajući da se u EU mnogo više novca ulaže u tu oblast i da je preporuka OECD da to bude 0,5 do 1,00 odsto BDP, do u Srbiji to iznosi 0,2 ili 0,3 odsto.

    „Oko 200 do 300 miliona evra treba da investirate ako želite da ispunite zahteve EU“, naglasio je on. U Srbiji se sada izdvaja, na republičkom i lokalnom nivou, između 100 i 150 miliona evra.

    Izvor: RTS, Tanjug

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE