Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    VEST DANA stiže iz prijateljskog (Kosovo je Srbija) Surinama

    Vlada Surinama obavestila je Srbiju da je povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i poručio da „nije sve gotovo“ kada je u pitanju Kosovo.

    Kako je Dačić izjavio na konferenciji za novinare, o tome ga je sinoć obavestila ministarka spoljnih poslova Surinama Ildiz Polak-Bigle a u toku noći stigla je i nota sa zvaničnim saopštenjem.

    „Sinoć sam obavešten od strane ministarke spoljnih poslova Surinama, a u toku noći je izašla i nota, da je Vlada Surinama donela odluku o povlačenju odluke o priznavanju Kosova“, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije.

    Želeći da „podeli radosnu vest“, Dačić je zahvalio Surinamu na odluci za koju je rekao da pokazuje da „nije sve gotovo“ kada je u pitanju Kosovo.

    „Ovo je od istorijskog značaja za nas, da se dešava ovakav reverzivilan proces a ne da slušamo samo o priznavanju Kosova“, rekao je Dačić i dodao da Beograd mora da bude posvećen do kraja.

    Posledica kršenja medjunarodnog prava u slučaju Kosova „širi se kao virus“, rekao je Dačić i ponovio stav Srbije po pitanju Španije i Katalonije, čiju jednostranu proglašenu nezavisnost Beograd ne priznaje.

    Dačić je rekao i da je za ovakvu odluku Surinama bilo značajno i posredovanje „jednog našeg čoveka koji ima bliske veze sa ljudima koji vode Surinam“ i pozvao dijasporu da se angažuje gde može.

    Odluka Surinama je „grom iz vedra neba“, ocenio je Dačić i dodao da Priština ovako nešto ne očekuje, kao i da nije siguran da će u Prištini objaviti ovu vesti. „Javite im, molim vas“, rekao je novinarima.

    Povodom nastojanja Kosova da postane članica Ujedinjenih nacija, Dačić je „rekao da je siguran da naše generacije to neće doživeti“.

    Odluka Surinama nije presedan, ali se takve odluke ne dešavaju često, ipak Priština smatra drugačije.  Ministarstvo spoljnih poslova Kosova odbacilo je kao netačnu izjavu ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića da je Surinam povukao priznanje nezavisnosti Kosova.

    U odgovoru na izjave Dačića, savetnik ministra spoljnih poslova Kosova Bedžeta Pacolija, Jetljir Zumberaj je rekao da se radi o kleveti.

    „Povlačenje priznanja ne postoji kao koncept u međunarodnom pravu. Sve je to kleveta, dok je Dačić šarlatan“, kazao je Zumberaj za prištinske medije.

    Surinam je nezavisnost Kosova priznao 8. juna 2016. godine.

    Dačić je najavio da sutra putuje na zasedanje Generalne skupštine Uneska i podsetio da se pitanje Kosovao neće naći na dnevnom redu tog zasedanja, dodajući da će sledeće nedelje biti održan i sastanak Saveta bezbednosti UN o Kosovu.

    Izvor: Beta

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Komentari

    • Baki 55

      Nažalost, Dačić jeste šarlatan i to je vidljivo svima.

    • tanja

      To je divna vest i radujem se zbog toga!!!

    • jasna

      A gde je Surinam? Verovatno i oni pitaju "A gde je Srbija?"

      • Авгеринос Мизијотис

        У Србији се тај податак учи у школи, два пута (једном у основној, други пут у средњој). Чини се да је то недовољно пута.

    • branka gostovic

      ZbogTanjinog komentara bih se zabrinula, ali ostali me oraspoložiše.

    • IVANA

      Суринам, званично Република Суринам, је држава у Јужној Америци.Суринам је познат и под именом Срананг, а раније се звао и Холандска Гвајана. Главни град је Парамарибо. Лежи између Француске Гвајане на истоку и Гвајане на западу, на југу се налази Бразил, а на северу излази на Атлантски океан. Суринам је најмања суверена држава у Јужној Америци по површини и броју становника. Суринам је једини регион на западној хемисфери у коме се говори холандски језик, а да није део Краљевине Холандије. Земља је изузетно разнолика етнички, језички и верски. Суринам су открили 1499. године шпански морепловци Алонсо де Охеда, Америго Веспучи и Хуан де ла Коста.Они нису ни постојали а ми смо водили Косовску битку...Око 37% становништва чине Индијци (Хиндустанци)-, потомци емиграната који су отишли из Индије у 19. веку. Креолци чине 31% становништва. Они су мешавина беле и црне расе, а Јаванци из бивше колоније Низоземске чине 15% популације у Суринаму. Маронци - потомци одбеглих афричких робова чине 10% становништва. Остатак становништа чине већином Кинези, Европљани и Бразилци. Најзаступљеније вере у Суринаму су ислам и хришћанство. Најзаступљенији језик је холандски, али се доста користе и матични језици. У Холандији живи велики број Суринамаца. Нека им је Бог у помоћи ако код њих крене сепаратизам и поделе.Чињеница коју је изнео Дачић да је један наш човек посредовао који има блиске везе са људима који воде Суринам, за доношење једне овакве одлуке је глупост, чак и да је истинита не треба је износити, што нажалост шеф наше дипломатије није могао да процени...а Колико је њихов став о Косову за нас важан процените сами....

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE