Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vaša „FENSI“ nova menadžerska titula je da vas poslodavac ne bi PLAĆAO prekovremeno

    Da li vam se nekada desilo da prvi put čujete za neke funkcije u kompanijama? Ako je tako, i sami nosioci tih funkcija su najverovatnije prvi put čuli kada su postali „ponosni vlasnici“.

    Mnoge kompanije imaju različite menadžerske funkcije koje su „izmišljene“ u poslednjih nekoliko godina. Najverovatnije da postoji i jasan razlog tome u krugovima pojedinačnih kompanija, ali ono što treća lica u ovoj priči često ističu kao razlog i što se ustalilo kao uobičajeno jeste da su tako brojne i raznovrsne funkcije rezultat želje kompanije da se uklopi u 21. vek i prilagodi većini (čitaj: da deluje što modernije i naprednije).

    Međutim, stručnjaci smatraju da je razlog zašto poslodavci daju „fensi menadžerske pozicije“ zaposlenima samo da bi dali sebi legitimitet da traže da kao menadžeri radite van radnog vremena i da za to ne budete dodatno plaćeni.

    Kako je pokazalo jedno istraživanje u Americi, tamošnji poslodavci izbegavaju da plate oko 4 milijarde dolara prekovremenog rada upravo izmišljajući sumnjive titule.

    Čuli smo za menadžera higijene, radosti, prvog utiska…

    Kao biznis mediji, vrlo smo često u dodiru sa različitim ljudima i nosiocima različitih funkcija, pa ovome možemo i da posvedočimo. Premda deluje neverovatno, u jednoj kompaniji koja posluje na domaćem tržištu, postoji „menadžer higijene“. Čuli smo čak i za „first impression manager“ (sekretaricu koja ostavlja dobar utisak na klijente), „menadžera radosti zaposlenih“ (HR koji se brine o tome da zaposleni budu dobro raspoloženi) itd.

    U svetu su ove funkcije još kreativnije, pa je moguće naići i na koordinatora za skeinranje cena, vođa isksutva gostiju, menadžera za pranje tepiha itd.

    Funkcije koje će zapopslene da impresioniraju

    Praksa kojom se služe kompanije je, prema ovom istraživanju, da zaposlenima da funkcije koje će ih „impresionarati“ a onda će poslodavac imati pravo da im ne plaća prekovremeni rad. Od 2010. do 2018. godine, istraživači su samo na tržištu Amerike otkrili da rast oglasa za posao menadžera čije dužnosti retko uključuju stvarno upravljanje od skoro 500 odsto.

    Pomenuto istraživanje objavio je Nacionalni biro za ekonomska istraživanja.

    Prema tom istraživanju, krađa plata spada među najveće korporativne prekršaje nakon kršenja bezbednosti na radnom mestu. u njemu se navode različiti primeri ovih prekršaja, i to su uglavnom u  pitanju kompanije koje nisu toliko poznate. Međutim, dve kompanije u ovom istraživanju važe za jedne od najvećih, a pominju ih u kontekstu neisplaćivanja prekovremenog rada zaposlenima koji imaju određene menadžerske funkcije. U pitanju su Meta (Fejsbuk) i najveća investiciona banka Goldman Saks.

    Samo vrh ledenog brega

    Kako se navodi u istraživanju, ova praksa češća je u državama u kojima zaposleni imaju manje zaštite.

    Među ovim zemljama je, primetićemo, i Srbija, uzevši u obzir da se kod nas neretko krše i mnogo osnovnija prava zaposlenih od plaćanja prekovremenog rada.

    „Ovi nalazi su samo vrh ledenog brega“, navodi se.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE