Tinejdžer iz Etiopije napravio sapun koji leči rak kože: „Time“ ga proglasio „Detetom 2024. godine“
Heman Bekele je dobio još jednu titulu koja ide uz njegov status najboljeg američkog mladog naučnika. 15-godišnji stanovnik Ferfaksa izabran je za „Dete godine 2024“ od strane Time-a zbog njegovih napora da stvori sapun koji bi mogao da pomogne u lečenju raka kože.
Prateći korake kreatora aplikacije za borbu protiv sajber maltretiranja Gitanjalija Raoa, „Deteta godine 2020“ i humanitarca Oriona Jeana, koji je sa 11 godina proglašen za „Dete godine 2021“, Heman se takođe istakao svojom ambicijom i nesebičnošću, rekao je glavni urednik Time-a Džefri Kluger u svojoj naslovnoj priči o naučniku tinejdžeru.
View this post on Instagram
Proces selekcije je započeo nominacijama koje su tražene od „mladih lidera“ uključenih u oblasti poput nauke, socijalne pravde i biznisa. Urednici i pisci Time-a su zatim suzili podneske, koji su se fokusirali na decu uzrasta od 8 do 16 godina, i dobili su informacije od svojih kolega reportera kako bi odredili finaliste.
„Mladi ljudi su neki od najupečatljivijih pojedinaca – i to ne samo zato što su imali manje godina da usavrše svoje talente. Oni nisu samo primeri ljudskih dostignuća, već i razlog za verovanje da je budućnost svetla“, rekli su urednici Time-a.
Inspiracija
Heman je rođen u Adis Abebi u Etiopiji, a kasnije se njegova porodica preselila u SAD kada je imao četiri godine, Heman je bio motivisan da razvije svoj sapun za lečenje raka kože zbog sećanja na radnike kako rade napolju pod užarenim suncem.
Njegovi naučni eksperimenti dobili su novu svrhu nakon što je saznao za lek na recept imikvimod, koji može da se koristi za lečenje kožnih oboljenja, uključujući bazocelularni karcinom i genitalne bradavice, prema časopisu Time:
Obično se imikvimod u obliku kreme, koji može pomoći u uništavanju tumora, daje kao lek na prvoj liniji kao deo šireg plana lečenja raka, ali Heman se pitao da li bi mogao da bude lakše dostupan ljudima u najranijoj fazi bolesti. Prema njegovom mišljenju, sapun je mogao da bude samo sistem za isporuku takvog leka koji spašava život, ne samo zato što je jednostavan, već zato što bi bio mnogo pristupačniji od 40.000 dolara koliko obično košta lečenje raka kože.
Heman je razvio sapun prožet hemijskim jedinjenjima koja mogu da stimulišu dendritske ćelije, koje su deo imunog sistema tela. Nanočestica na bazi lipida omogućava mešavini da se zalepi za kožu umesto da se ispere, piše Insidenova.
Najbolji mladi naučnik u Americi
Sa Time priznanjem, čini se da fokus na Hemanu raste. Takođe je odlikovan od strane Nadzornog odbora okruga Ferfaks ovog marta za njegovu pobedu u Young Scientist Challenge-u, a u junu je održao prezentaciju Nacionalnoj akademiji budućih lekara i medicinskih naučnika u Bostonu.
Hemanova želja da koristi svoje istraživanje da pomogne ljudima se nije promenila.
„Zaista sam strastven u istraživanju raka kože… bilo da je to moje istraživanje i ono što se dešava na terenu. Apsolutno je neverovatno pomisliti da će jednog dana moj komad sapuna moći da direktno utiče na nečiji život. To je razlog zašto sam sve ovo započeo“, naveo je Heman za Time.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/I.J.
Foto: Screenshot YT TIME