Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    TikTok

    TikTok uvodi duži video format: Ima više mogućnosti za monetizaciju

    Kada je TikTok uzeo maha 2020, sa kratkim plesnim ili komičnim klipovima koji su pružali preko potrebnu zabavu mnogim korisnicima na početku pandemije Covid-19, pokrenuo je trku za kratke video formate.

    Odjednom, Facebook, Instagram, YouTube i druge društvene platforme su požurile da uvedu slične proizvode, podstičući korisnike da prave video – zapise dužine do jednog minuta koji bi se prikazivali vertikalno, u fidu koji se pomera, sa beskrajnim preporukama šta da gledaju sledeće. Te druge platforme provele su naredne godine pokušavajući da steknu TikTok-ovu popularnost, posebno među tinejdžerima.

    Ali sada, pionir kratkih video – zapisa menja kurs i navodi korisnike da prave i koriste duže snimke. U subotu, TikTok je zvanično ukinuo svoj originalni „Fond za kreatore“, a kreatori koji žele da unovče svoj sadržaj moraće da se pridruže novom „Programu kreativnosti Beta“, u okviru kojeg će morati da prave videe duže od jednog minuta ako žele da im aplikacija plati.

    TikTok-ov prelazak na sadržaj dužeg oblika je na neki način preokret jer sada prati svoje zastarele vršnjake u format sadržajima koji je često profitabilniji. Strategija bi takođe mogla da podstakne korisnike da provode još više vremena na aplikaciji za koju neki tinejdžeri već kažu da koriste „skoro stalno“.

    TikTok

    TikTok (Web Mind)

    Mini YouTube

    Ali neki kreatori TikTok-a su frustrirani ovim potezom, brinući se da će to oduzeti ono što je TikTok u početku učinilo tako popularnim: mogućnost brzog skrolovanja kroz mnoštvo sadržaja i da skoro svako može lako da pravi snimke bez opsežnog planiranja ili resursa.

    „Nemam ni minut sadržaja u kom sam ja. Osećam se kao da ima toliko kreatora koji su došli na TikTok jer je to bila aplikacija za kratki video format, a sada žele da budu kao ‘mini YouTube’, i osećam se kao da izostavlja kreatore koji su tamo došli zbog sadržaja kratke forme“, rekla je Niki Apostolou, kreatorka TikTok-a sa skoro 150.000 pratilaca poznata kao „recycldstardust“, koja u aplikaciji pravi sadržaj o istoriji i kulturi Indijanaca.

    TikTok zarada

    TikTok (Unsplash)

    Novi program kreativnosti

    Portparol TikToka Zahari Kizer rekao je da je kompanija razvila novi program kreativnosti „na osnovu saznanja i povratnih informacija koje su dobili iz prethodnog Fonda za kreatore“.

    ,,Dok nastavljamo da razvijamo nove načine da nagrađujemo kreatore i obogatimo TikTok iskustvo, cenimo povratne informacije i direktne uvide naše zajednice kako bismo pomogli u donošenju naših odluka”, dodao je on.

    „Model kratkog snimka bio je zaista koristan kada je TikTok prvi put pokrenut, mogli su da dovedu ljude veoma brzo na platformu“, rekla je Kristen Stejn, stručnjak za kritičke studije medija i doktorant na Univerzitetu u Ilinoisu u Čikagu.

    TikTok želi da pokaže oglašivačima da mogu da zadrže ljude na jednom video snimku duže.

    „Ali interesuje me da vidim kako će gledaoci reagovati jer ono što je zadržalo ljude na aplikaciji je to što su video – snimci bili kratki“, objasnila je.

    TikTok video

    Aplikacija (Unsplash)

    TikTok-ova dugotrajna strategija

    Tokom poslednje tri godine, TikTok je stalno ubacivao mogućnost objavljivanja dužih video – zapisa u aplikaciji, povećavajući vremensko ograničenje sa jednog minuta na tri, pet i na kraju 10-minutne video – snimke. Platforma sada testira 15-minutna otpremanja, iako nisu široko dostupna.

    Prošlog meseca, platforma je obavestila kreatore da će zatvoriti ,,Fond za kreatore“ u Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj i Nemačkoj, ostavljajući im malo izbora osim da se pridruže novom programu kreativnosti ako žele da nastave da ih TikTok plaća za sadržaj.

    Prema novom programu, odrasli kreatori sa 10.000 ili više pratilaca mogu da zarade od aplikacije za video – snimke duže od jednog minuta koji ispunjavaju niz drugih kriterijuma.

    TikTok je reklamirao program naglašavajući da video – snimci duži od jednog minuta podstiču gledaoce da provode više vremena na sadržaju i „izgrade poverenje pomoću informacija i obrazovnog sadržaja“, stoji u nedavnom blogu kompanije. .

    TikTok je takođe rekao da kreatori treba da očekuju da budu više plaćeni po videu u okviru novog programa kreativnosti. Neki kreatori su već objavili da su zaradili hiljade dolara u prvim mesecima.

    TikTok kampanje

    TikTok (Unsplash)

    Monetizacija dužeg sadržaja

    Jedan kreator, poznat kao „Justine’s Camera Roll“, rekao je u oktobarskom videu o programu da je plata „velika suma novca za nešto što je radio besplatno“.

    Za kompaniju objavljivanje dužeg sadržaja može da bude dobra poslovna odluka.

    „Mnogo je lakše monetizovati sadržaj kada je dužeg oblika. Ima više mogućnosti sa oglasima i monetizacijom“, uključujući oglase koji se prikazuju pre ili tokom video – zapisa, rekao je Skot Kesler, vođa sektora tehnologije u istraživačkoj firmi ,,Third Bridge“.

    Takođe je veća verovatnoća da će potrošači proći kroz oglas pre reprodukcije za video, koji je duži od jednog minuta, nego za video koji je skoro iste dužine kao i sam oglas.

    TikTok je takođe dugo bio mesto gde kreatori mogu da koriste kratke klipove, uparene sa moćnim algoritmom za otkrivanje platforme, kako bi usmerili gledaoce na njihov sadržaj dužeg oblika na drugim sajtovima kao što je YouTube.

    „Mislim da ono što žele da urade jeste da mogu da kažu: ’Hej kreatori, možete da stavite svoj ceo video ovde, a ne samo prvih 30 sekundi’“, rekao je Kesler.

    TikTok, SAD

    TikTok (Unsplash)

    Naučite da pravite duži sadržaj

    Ipak, neki kreatori su kazali da su se pridružili TikTok-u, umesto YouTube-u ili drugim platformama, posebno zato što su želeli da prave sadržaj kratkog formata i da bi promene mogle da im otežaju da žive od aplikacije sa izabranim formatom.

    Ali Tabizon je rekla da joj je monetizacija njenih TikTok video – snimaka „promenila život“ otkako je počela da koristi aplikaciju pre četiri godine, što joj je omogućilo da skrati svoje radno vreme i provodi više vremena sa svojim sinom. Njeni video – snimci o astrologiji često traju kraće od 10 sekundi.

    Sa novim ,,Programom kreativnosti“, ona i neki drugi kreatori su oklevali oko promena.

    „Stvarno sam uplašena jer gledam stotine video – snimaka na YouTube-u ljudi koji rade na TikTok-u i objavljuju o novim algoritmima, pokušavam da budem u toku sa svime, i iz onoga što sam naučila raspon pažnje današnjih generacija je oko osam do 10 sekundi. Čak i ja, kada vidim minut dug video, ako to nije neko koga sam pratila neko vreme, verovatno ću proći pored njega“, zaključila je Tabizon za CNN prošlog meseca.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE