TikTok, oglašavanje

TikTok upozorava da bi ZABRANA aplikacije u SAD ugrozila slobodu govora

TikTok je saopštio da bi potencijalna zabrana njegove aplikacije u SAD ,,pogazila slobodu govora“ 170 miliona Amerikanaca.

Predstavnički dom američkog Kongresa izglasao je u subotu zabranu TikTok-a ako vlasnik aplikacije ne prekine svoje veze sa Kinom.

Zakon je bio deo spoljnopolitičkog paketa SAD koji je uključivao pomoć Ukrajini i mogao bi da postane zakon već sledeće nedelje.

Poslednjih meseci američki zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog popularnosti TikToka među mladima. Oni navode da je Bitedance podređen Pekingu. Te optužbe je gigant više puta negirao.

Zakon o TikTok-u bio je uključen u paket, koji su odobrili zakonodavci, a koji bi uputio 61 milijardu dolara inostrane pomoći Ukrajini, kao i novac za Izrael i Tajvan.

Predstavnički dom je prvo glasao o budućnosti TikToka – sa 360 prema 58 glasova za ažurirani zakon o prodaji ili zabrani.

Očekuje se da će Senat glasati o zakonu sledeće nedelje, a predsednik SAD Džo Bajden je rekao da će potpisati zakon.

Ako postane zakon, Bitedance će imati devet meseci da proda svoj udeo, sa mogućim produženjem za tri meseca dok je prodaja u toku, ili će se suočiti sa zabranom, piše BBC.

TikTok

TikTok (Unsplash)

Osuda nacrta zakona

Portparol TikToka osudio je nacrt zakona, rekavši da bi on „pogazio prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca, uništio sedam miliona preduzeća i zatvorio platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji 24 milijarde dolara“.

TikTok je rekao da BiteDance „nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje“. A BiteDance insistira da to nije kineska firma, ukazujući na mnoge globalne investicione firme koje poseduju 60 odsto.

Predstavnički dom američkog Kongresa je u martu izglasao da se BiteDance-u da šest meseci da proda TikTok vlasnicima koji nisu Kinezi, ili da se aplikacija blokira u SAD. Međutim, taj zakon još uvek čeka na odobrenje Senata.

Kratki istorijat TikToka

Osnovan 2012. godine od strane kineskih preduzetnika, BiteDance je ,,osvojio džekpot“ sa video aplikacijom Douyin u Kini. Godinu dana kasnije, lansirao je TikTok, međunarodnu verziju.

Aplikacija za društvene mreže zabranjena je u Kini, ali je za pet godina dobila milijardu korisnika.

TikTok

TikTok (Unsplash)

Sada ga vodi društvo sa ograničenom odgovornošću sa sedištem u Los Anđelesu i Singapuru, ali je u suštini u vlasništvu BiteDance-a.

Vlasništvo nad kompanijom BiteDance

Dok njegovi osnivači poseduju samo 20 odsto BiteDance-a, on je kontrolni udeo u kompaniji. Oko 60 odsto je u vlasništvu institucionalnih investitora, uključujući velike američke investicione firme kao što su General Atlantic, Susquehanna i Sequoia Capital.

Preostalih 20 posto je u vlasništvu zaposlenih širom sveta. Tri od pet članova odbora su Amerikanci.

Ali vlasništvo Pekinga nad privatnim kompanijama poslednjih godina zabrinjava SAD o tome koliku kontrolu Komunistička partija Kine ima nad BiteDance-om i podacima koje poseduje.

TikTok, Kina

TikTok, Kina (Pixabay)

Kina je ove zabrinutosti odbacila kao američku paranoju i upozorila da će se zabrana TikTok-a „vratiti kao bumerang Americi“.

Od 2022. godine, TikTok usmerava sve podatke američkih korisnika preko tehnološkog giganta Oracle sa sedištem u Teksasu kako bi rešio bezbednosne probleme.

TikTok je naglasio da će američki podaci biti zaštićeni i uskladišteni na Oracle serverima u SAD.

Izvor: BIZLife

Foto: Unsplash, Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE