Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    automobili, 10 najčešćih prevara

    Štrajk auto industrije NAJDUŽI u poslednjih 25 godina: Sindikat preti širenjem

    Nezapamćeni štrajk Udruženja auto radnika protiv General Motorsa, Forda i Stellantisa postao je i najduži auto štrajk u Americi u poslednjih 25 godina.

    Poslednji put kada je udruženje štrajkovalo protiv nekog od proizvođača automobila bilo je 2019. godine protiv GM-a, a taj štrajk je trajao 40 dana. Sreda je 41. dan štrajka koji je počeo 15. septembra.

    Takođe je verovatno da će se štrajk nastaviti i kod druga dva proizvođača automobila dok se proces ratifikacije odvija kod kompanije koja prva postigne sporazum sa sindikatom.

    Prvi put se desilo da je sindikat izašao ispred sva tri proizvođača automobila istovremeno. Međutim, nije odmah iskoristio svoju punu snagu, već je sproveo ciljani štrajk, birajući određene fabrike i objekte kako bi poremetio operacije kompanija i vršio pritisak na njih.

    Boja automobila

    Automobili, štrajk (Unsplash)

    Koliko će još trajati štrajk radnika?

    Štrajk će najverovatnije trajati još najmanje nekoliko nedelja. Čak i ako bi se sindikat danas dogovorio sa jednom od kompanija, preliminarni sporazum bi morao da bude ratifikovan od strane članova sindikata pre nego što bi stupio na snagu.

    Proces ratifikacije je 2019. godine trajao 10 dana. I ranije, sindikat je ostao u štrajku tokom procesa ratifikacije.

    Štrajk je počeo sa jednom montažnom fabrikom kod svakog proizvođača automobila, ali se od tada proširio pet puta uključujući Stellantis montažnu fabriku i GM montažnu fabriku.

    To su najveće fabrike u pogledu proizvodnje u sklopu tih kompanija i takođe među najprofitabilnijima. Fordova najveća fabrika, Kentucky Truck Plant, u štrajku je od 11. oktobra.

    Automobili, vozila (Freepik)

    Zaustavljanje proizvodnje

    Činjenica da je sindikat dodao tri ogromne fabrike među svoje ciljeve znači da je sada zaustavio skoro 50 odsto ukupne američke proizvodnje ove tri kompanije, prema proceni konsultantske kompanije GlobalData.

    Obično, štrajk kod GM-a zaustavlja proizvodnju oko 3.415 vozila dnevno, ili 51 odsto njihove proizvodnje u SAD. Takođe je obustavio proizvodnju 3.050 vozila dnevno kod Forda i 2.165 vozila dnevno kod Stellantis-a, što je 56 odsto njihove proizvodnje, prema procenama GlobalData.

    Sindikat je zaustavio toliko proizvodnje sa samo 45.000 članova u štrajku, ili oko 31 odsto od 145.000 zaposlenih u tri kompanije. Još 7.000 članova, ili oko 5 odsto ukupnog članstva, privremeno su otpušteni zbog poremećaja izazvanih štrajkom, piše CNN.

    Pretnja sindikata

    Sindikat je takođe zapretio da će proširiti štrajk ukoliko ne vidi napredak koji želi za pregovaračkim stolom. Sve tri kompanije su ponudile povećanje plata od 23 odsto do kraja ugovora 2028. godine, uključujući trenutno povećanje od 10 odsto, kao i prilagođavanja zarada radi zaštite radnika od rastućih cena, poboljšane garancije za posao i doprinose za penzione račune.

    Sve kompanije su izrazile želju da postignu sporazum kako bi okončale štrajk, kao i sindikat.

    Proširenje štrajka u utorak usledilo je nekoliko sati nakon što je GM objavio bolje poslovne rezultate nego što se očekivalo za treći kvartal, uprkos gubicima od 200 miliona dolara koje je pretrpeo zbog štrajka. Uduženje je navelo te dobre poslovne rezultate kao razlog zahteva za više od GM-a nego što je dosad ponudio za pregovaračkim stolom.

    Ford treba da objavi poslovne rezultate za treći kvartal posle 16 časova u četvrtak i očekuje se da će takođe prijaviti poboljšane poslovne rezultate. Sindikat nije želeo da komentariše da li će proširiti štrajk ako Fordovi rezultati budu odlični, ali su izneli svoj zahtev da svi proizvođači ponude više, dok su izvršni direktori kompanija izjavili da su dostigli granicu onoga što mogu da ponude.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE