strahopoštovanje

STRAHOPOŠTOVANJE: Nova naučna disciplina i „alat“ spasenja

Kako objasniti osećaj koji čovek ima kada se uspenje na vrh Rtnja ili pogleda u Veliki Kanjon? Šta se, osim čuđenja, razvija u nama kada gledamo u dete koje hoda po prvi put? Na koji način rečima preneti kolektivnu blistavost stajanja u gomili i složnog pevanja, ili fascinaciju kada stojimo naspram vekovima starog umetničkog dela?

Nauka kaže da je to AWE – strahopoštovanje.

Čemu služe misterije?

Strahopoštovanje je misteriozno. Pre petnaest godina, nije postojala nauka o  osećanju koje imamo kada naiđemo na ogromne misterije kakve prevazilaze naše razumevanje sveta.

Naučnici su proučavali emocije straha i sreće, koje su se činile bitnim za ljudski opstanak. Revolucionarno razmišljanje je, međutim, stavilo je u fokus kako smo, kroz raspon evolucije, zadovoljili naše najosnovnije potrebe u društvu. Preživeli smo zahvaljujući našim kapacitetima da sarađujemo, formiramo zajednice i stvaramo kulturu koja jača naš osećaj zajedničkog identiteta.

strahopoštovanje

Unsplash

Konkretizacija humanizma

Profesor psihologije na Berkliju, Kalifornija Univerziteta, Dacher Keltner u svojoj knjizi AWE: The New Science of Everyday Wonder and How It Can Transform Your Life, obelodanjuje radikalnu istragu i duboko lično istraživanje strahopoštavanja kao neuhvatljive emocije.

Otkrivajući nova istraživanja o tome kako strahopoštovanje transformiše mozak i telo, zajedno s ispitivanjem ove emocije kroz istoriju, kulturu i unutar svog života tokom perioda tuge, Keltner pokazuje kako gajenje strahopoštovanja u našem svakodnevnom životu dovodi do toga da cenimo ono što humano. Konkretno, počinjemo jasnije da uviđamo ljudskost.

strahopoštovanje

Dete (Unaplsh)

Transformacija

U trenutku kada su svet i civilizacija podeljeni kao nikada ranije, ugroženi krizama različitih nivoa i posledica, strahopoštavanje nam je više nego potrebno. Ako otvorimo svoj um, strahopoštovanje izoštrava razmišljanje i usmerava nas ka velikim idejama i novim uvidima, koje hladi upalnu reakciju našeg imunološkog sistema i jača naša tela.

To je strahopoštovanje koje aktivira našu sklonost da delimo i stvaramo jake mreže, tvrdi naučnik, i da preduzimamo akcije koje su dobre za prirodni i društveni svet oko nas. To je strahopoštovanje koje transformiše ono što jesmo, koje inspiriše stvaranje umetnosti, muzike i religije.

Izvor: BIZLife/Stefan Tošović, glavni i odgovrni urednik BIZLife-a

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE