Šta za privredu znači NOVI MODEL FISKALIZACIJE i koje to tektonske promene donosi?
Tranzicioni period za primenu novog modela fiskalizacije počeće 1. novembra i trajaće šest meseci, do 30. marta naredne godine, najavio je danas ministar finansija Siniša Mali.
Ministar obećava lakše poslovanje
„Novi sistem treba da doprinese borbi protiv sive ekonomije i boljoj naplati poreza, ali i da olakša poslovanje čitave privrede. To će sistemski i tektonski promeniti način na koji radi privreda Srbije“, rekao je Mali novinarima i dodao da je za njega to najavžniji projekat u narednih nekoliko meseci koji radi Vlada Srbije.
Naglasio je da će uvođenje novog sistema fiskalizacije biti besplatno za poreske obveznike, za šta je država iz budžeta izdvojila šest milijardi dinara za pokrivanje troškova.
„Taj novac će se vratiti kroz bolju naplatu za samo par meseci implementacije novog sistema, tako da to za nas nije trošak, već investicija“, naveo je Mali.
Ministar je istakao da je postojeći sistem fiskalizacije, odnosno korišćenja fiskalnih kasa zastareo i da u Srbiju uveden 2003. godine, te da se od tada mnogo toga promenilo, počev od digitalizacije, kao i drugih novih tehnologija.
Pola fiskalnih kasa ne šalje račune u PU
„Prema nekim istraživanjima, 50 odsto fiskalnih kasa u Srbiji ne šalje svoje dnevne račune u centralu Poreske uprave, jednostavno taj sistem u ovom trenutku, tehnički, tehnološki, otrganizaciono, više ne podržava snažan razvoj naše ekonomije“, rekao je on.
Mali je ukazao da novi sistem fiskalizacije podrazumeva postojanje malih uređaja koje će poreski pobveznici koristiti u komunikaciji sa Poreskom upravom onlajn sve vreme.
Svaka komunikacija, transakcija, će se u realnom vremenu prikazivati u softveru, odnosno serveru Poreske uprave.
Dodao je da će novi sistem inspekciji omogućiti bolju kontrolu, odnosno da bude efikasnija u utvrdjivanju nepravilnosti jer će moći da se vidi da li, na primer, nema prometa u nekim pekarama subotom ujutro ili se u noćnom klubu u jedan sat po ponoći više ne izdaje nikakav fiskalni račun.
Prema njegovim rečima, fiskalni uređaj u novom sistemu moći će da bude i mobilni telefon ili tablet. Naveo je i da će svaki račun koji se izdaje imati kju-ar kod (QR), koji će kada se skenira mobilnim telefonom biti zelene boje ukoliko je račun ispravan, odnosno crvene boje ukoliko je lažan.
Velike uštede privredi
Istakao je da će novi sistem doneti velike uštede za privredu.
Uvodjenje novog sistema fiskalizacije odvijaće se postepeno, po objektima i jedno vreme paralelno će važiti stari i novi sistem.
Kako je precizirano, od 1. oktobra obveznici fiskalizacije na portalu Poreske uprave, ePorezi, treba da popune prijavu svojih poslovnih jedinica, odnosno prodajnih objekata, a nakon toga u svoje poresko sanduče dobija uputstvo za uvodjenje u fiskalizaciju.
Privrednicima će prva verzija načina subvencionisanja novog modela fiskalizacije biti predstavljena u ponedeljak, 13. septembra, u Privrednoj komori Srbije.
Rekao je i da je novi model fiskalizacije, prema Zakonu o fiskalizaciji, koji važi od 1. januara 2022. godine, samo jedana od aktivnosti Ministarstva finansija koja je u vezi sa poboljšanjem fiskalnog sistema.
Podsetio je da je usvojen i Zakon o eFakturama, koje će biti realnost u Srbiji u tri faze.
„Do kraja 2022. cela privreda, i privatni i javni sektor u sistemu PDV-a, imaće obavezu da koristi eFakture“, rekao je Mali.
Sistem je, kako je dodao, važan zbog kontrole ekonomije, odnosno roba i usluga kojima se trguje, već omogućava i da elektronsku uparite ulazne i izlazne fakture, odnosno brži povraćaj PDV-a, što će pomoći povećanoj likvidnoszti i konkurentnosti domaće privrede.
Najavio je i da će u naredne tri godine u digitalni sistem biti uvedena i Uprava carina, kako bi se na najbolji način pratili prihodi i promet u trgovini.
Izvor: Beta
Foto: BIZLife