Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ljubimac, veterinar

    Šta raditi ako vam ljubimac ima tumor? Obavezno istražite sve opcije

    Odnos čovek – kućni ljubimac umnogome se promenio poslednjih godina. Taj odnos u stopu prate uslužne delatnosti poput grumera, pet šopova i proizvođača hrane, ali čini se da zaostajemo u onome što je možda i najbitnije – u zdravstvenim uslugama. 

    Čitateljka portala BIZLife podelila je sa nama priču njene mace koja mora da bude uspavana jer za nju više nema nade. Međutim, da je na vreme znala za sve opcije koje postoje, njena mačka bi živela duži i lepši život. Mačka boluje od posttraumatskog sarkoma – vrste veoma brzo razvijajućeg i agresivnog tumora koji se pojavio nakon povrede oka.

    Priča počinje greškom prvog veterinara koji pri pregledu povrede oka nije upozorio na moguće rizike od tumora koji može nastati ukoliko se povređeno oko ne izvadi.

    „Povreda oka je dovela do slepila, a tri godine kasnije, oko je izvađeno uz još tkiva za koje je histopatološki nalaz pokazao da je u pitanju tumor. Veterinari klinike u Beogradu u kojoj je urađena operacija su samo rekli da je maci preostalo manje od godinu dana života, bez bilo kakve opcije lečenja ili tretmana“, priča ona za BIZLife.

    Ono što mnogi, pa ni naša čitateljka ne znaju je da to baš i nije istina.

    Informišite se i tražite više mišljenja

    Ukoliko saznate da Vaš ljubimac ima tumor bilo koje vrste, prvi korak je informisanje putem interneta – na forumima, You Tube-u ili sajtovima domaćih i stranih veterinarskih klinika, kao i traženje drugih mišljenja.

    kućni ljubimac

    BIZLIfe

    Najbolje bi bilo potražiti stručno mišljenje specijalista koji se bave baš tim delom tela životinje. Raspitajte se kod drugih vlasnika ljubimaca ukoliko je neko imao slično iskustvo ili je čuo za takav primer. Važno je da se ne oslanjate na jedno mišljenje, pa makar to bio i višegodišnji porodični veterinar. Čak i jednom urađene analize koje pokazuju da je sve u redu, mogu biti netačne i dovesti do ogromnih problema.

    Ne gubite vreme

    Vreme u ovakvim situacijama nije na vašoj strani, te bi bilo najbolje reagovati što pre. U pitanju je teška i stresna situacija, ali je važno biti pribran i delovati brzo. Bilo kakvo odlaganje može samo da odmogne. Ako je tumor na operabilnom mestu i izvađen je, ali je ustanovljeno da je veoma agresivan, najbolje bi bilo odmah ispitati druge opcije poput citostatika i zračenja.

    Lečenje van granica Srbije je itekako opcija

    Za određene vrste bolesti ne postoji rešenje unutar granica države, što znamo i kroz medicinu. Kao što i ljudi traže opcije lečenja u inostranstvu, tako i ljubimci imaju opcije. Ne govorimo nužno o putovanju u Ameriku ili Rusiju radi terapija (mada je i to nekada jedina šansa), već se rešenje može naći i u regionu.

    Na primer, jedna od najboljih onkoloških veterinarskih klinika se nalazi u Sloveniji u gradu Postojna. Ukoliko se reaguje na vreme, tumor može biti izvađen i izlečen i ne morate se opraštati sa svojim ljubimcem. Ova onkološka klinika takođe ima opciju i smeštaja za vlasnike, pa možete biti tu uz svog ljubimca tokom lečenja.

    Ne zaboravite da nekada ni veterinari u vašem gradu ne znaju za sve opcije koje postoje. Zato istražite sami gde sve vaš ljubimac može da se leči.

    kućni ljubimac

    BIZLife

    Pripremite pasoš

    Da biste mogli da pređete granicu sa ljubimcem, neophodna su vam dokumenta. Vaš ljubimac mora imati važeći pasoš, sve vakcine i titar test koji govori da životinja nema besnilo. Evropska unija je zona bez besnila, dok se Srbija smatra rizičnom zemljom, te zbog toga ne možete preći granicu bez dokaza da vaš ljubimac nema besnilo. Proverite sa veterinarom ili pronađite na internetu sve detalje u vezi sa vađenjem titar testa.

    Ako vaš ljubimac nema pasoš, vakcine i čip, pripremite se za činjenicu da proces vađenja dokumenata može potrajati mesecima. Ovaj podatak može biti determinišuči za situacije u kojima životinja nema mnogo preostalog vremena, pa bi zato bilo najbolje da imate sva važeća dokumenta, vakcine i titar test, čak i ako vam ljubimac nije bolestan.

    Cena nije sitnica

    Lečenje tumora zračenjem nije za svačiji džep i moguće je da neko neće moći da priušti. Troškovi lečenja mogu biti nekoliko hiljada evra, što je za standarde u Srbiji velika cifra. Ipak, ukoliko ste u mogućnosti, znajte da i ta opcija postoji. Možete kontaktirati izabranu veterinarsku kliniku putem mejla i saznati okvirne troškove koje možete da očekujete.

     

     

    Izvor: BIZLife/Jelena Đorđević

    Foto: Unsplash/BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE