Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    večera

    Šta će reći Bajden? Tim Kuk, Ilon Mask i Stiv Švarcman na večeri kod Si Đinpinga

    Generalni direktor Epla Tim Kuk, šef Tesle Ilon Mask i Stiv Švarcman iz Blekroka primećeni su među gostima na svečanom prijemu i večeri u San Francisku u poseti kineskom predsedniku Si Đinpingu.

    Večera koju su organizovali Američko-kineski poslovni savet i Nacionalni komitet za američko-kineske odnose, usledila je nakon Sijevog celodnevnog samita sa predsednikom Džoom Bajdenom, koji je Bajden nazvao „jednom od najkonstruktivnijih i najproduktivnijih diskusija koje smo imali“.

    Večera sa Sijem važna je za izvršne direktore najistaknutijih američkih kompanija, jer je to prilika da se sretnu sa visokim ministrima u vladi zemlje koja je prošle godine ostvarila trgovinu sa Sjedinjenim Državama u vrednosti od skoro 760 milijardi dolara, piše CNBC.

    Bajdenovu administraciju predstavljali su sekretarka za trgovinu Đina Raimondo, američki ambasador u Kini, Nikolas Berns i Kurt Kembel, glavni savetnik Bele kuće za Kinu. Gradonačelnik San Franciska London Brid takođe je imao mesto za glavnim stolom.

    Prema karticama sa imenima, Kuk je sedeo pored kineskog ministra trgovine Vanga Ventaoa. Organizatori događaja rekli su da je Mask prisustvovao VIP prijemu, ali nije ostao na večeri. U napomenama pre obroka, Raimondo je naglasio koliko još postoji prilika za širenje ekonomskih odnosa SAD i Kine.

    Tim Kuk, otpuštanja

    Tim Kuk, Apple (Beta/AP)

    „Svi vi večeras ste veoma zainteresovani za poslovanje u Kini i pronalaženje načina da unapredite naše bilateralne ekonomske odnose“, rekao je Raimondo. „Znam to, jer polovina vas je došla da mi to kaže“.

    Partneri ili protivnici?

    Si je održao uvodno obraćanje, svoje najopširnije do sada u poređenju sa ostalim posetama SAD. Iskoristio je govor da predstavi pogled na odnos SAD i Kine koji se značajno razlikuje od Bajdenovog.

    „Pitanje broj jedan za nas je da li smo protivnici ili partneri?“ upitao je Si.

    „Ako neko vidi drugu stranu kao primarnog konkurenta, najznačajniji geopolitički izazov i pretnju, to će dovesti samo do pogrešne informisanosti u kreiranju politike, pogrešnih akcija i neželjenih rezultata“, rekao je Si.

    Elon Musk/Ilon Mask (Beta/AP)

    Svi su shvatili da Si aludira na Bajdenove ranije izjave u kojima je Kinu nazvao svakim od tih imena. Umesto protivnika, Si je naglasio da Kina želi partnerstvo sa Sjedinjenim Državama i odnos „pobeda-pobeda”.

    Kao deo svoje sveobuhvatne poruke, Si je najavio da će Kina slati pande u zoološki vrt u San Dijegu, nakon što su tri medveda nedavno vraćena u Kinu iz vašingtonskog nacionalnog zoološkog vrta Smitsonijan.

    „Pande su dugo bile izaslanici prijateljstva između kineskog i američkog naroda“, rekao je on.

    „Spremni smo da nastavimo saradnju sa Sjedinjenim Državama na očuvanju pandi i dajemo sve od sebe da izađemo u susret željama stanovnika Kalifornije, kako bismo produbili prijateljske veze između naša dva naroda.

    Izvor: BIZLife

    Foto: BetaAP/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE