Sporazum COP28 za istoriju: Postepeno ukidanje nafte, gasa i uglja
Konferencija stranaka Organizacije Ujedinjenih nacija za klimatske promene (UNFCCC), poznatija kao COP28, usvojila je sporazum o postepenom ukidanju fosilnih goriva.
„Zajedno smo se suočili sa realnošću i postavili smo svet u pravom smeru“, rekao je predsednik COP28 Sultan al-Džaber tokom završne reči događaja, dodajći da sporazum nudi „sveobuhvatan odgovor“ na klimatske promene.
Dogovor je sklopljen u Dubaiju posle dve sedmice teških pregovora.
Više od 100 zemalja je tražilo da se u sporazum COP28 uključe stroga pravila o „postupnom ukidanju“ nafte, gasa i uglja, ali su se suočile sa protivljenjem grupe proizvođača nafte OPEK, predvođene Saudijskom Arabijom.
Sada kada je dogovor postignut, zemlje su odgovorne za postizanje sporazuma kroz nacionalne politike i ulaganja.
Predloženi sporazum bi posebno pozivao na „prelazak sa fosilnih goriva u energetskim sistemima, na pravedan, uredan i pravičan način, kako bi se postigla nulta neto emisija do 2050. godine“.
Takođe poziva na utrostručenje kapaciteta obnovljive energije na globalnom nivou do 2030. godine, ubrzavajući napore za smanjenje uglja i ubrzavajući tehnologije kao što su skladištenje ugljenika koje mogu očistiti industrije koje se teško dekarbonizuju, prenosi Rojters.
„Dan tihe odlučnosti“
Sporazum na Konferenciji COP28 predstavlja dobru vest za ceo svet jer će ubrzati tranziciju ka čistijoj i zdravijoj ekonomiji, uz hitne akcije koje treba sprovesti ove decenije, saopštila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Fon der Lajen je navela da je dogovoreno smanjenje globalnih emisija za 43% do 2030. kako bi se globalno zagrevanje ograničilo na 1,5 stepen. „Ovo će nas održati na putu da ispunimo ciljeve Pariskog sporazuma i ubrzamo tranziciju na čistiju i zdraviju ekonomiju“, kazala je predsednica EK.
Ona je ocenila da je COP28 odličan primer evropske saradnje, koordinacije i vođstva i „snažan pokazatelj vrednosti multilateralizma u rešavanja najvećih izazova naše planete“.
Fon der Lajen je rekla i da je EU pomogla u osnivanju novog fonda za gubitke i štete na COP28, a da su zemlje članice dale više od dve trećine početnih obećanih sredstava.
Evropski komesar za klimatsku akciju Vopke Hukstra je poslednjeg dana COP28 rekao da je ovo „dan zahvalnosti, svečanog zadovoljstva, a možda i tihe odlučnosti“.
Izvor: Agencije
Foto: Pixabay, EbS