Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    četiri kućna uređaja

    Ova četiri kućna uređaja najveći su gutači struje: Evo kako da smanjimo potrošnju

    Svi bismo voleli da nam računi za struju budu niži, a ova četiri kućna uređaja su veliki “gutači” električne energije u domaćinstvima. To su mašine (i sušlice) za veš, mašine za posuđe, frižideri i televizori. Bar tri od ta četiri uređaja poseduje skoro svako domaćinstvo. Energetski institut Hrvoje Požar iz Zagreba sproveo je projekat “Uštedi energiju!” i dao građanima savete za energetski učinkovito korišćenje kućnih uređaja. Evo što savetuju…

    Mašina za sudove

    Umesto pranja posuđa na ruke, preporučuje se korišćnje mašine za sudove, jer se time štedi i električna energija i voda. Takođe se preporučuje korišćenje kratkog programa pranja sa niskim temperaturama, piše Poslovni dnevnik. 

    Što je kapacitet mašine veći, to je veća i potrošnja električne energije i vode. Zato je savet da se pre kupovine mašine uzme u obzir kolike su potrebe domaćinstva za pranjem. Savet je i da se pre početka pranja prostor mašine dobro popuni, a posuđe u nju složi tako da se maksimalno iskoristi prostor.

    Mašine i sušilice veša

    Budući da sredstva za pranje veša i omekšivači zagađuju okolinu, stručnjaci preporučuju njihovu umerenu upotrebu. I kod mašina za veš preporučuje se pranje na nižim temperaturama jer je tada potrošnja energije značajno manja.

    Bubanj mašine ne treba natrpavati do vrha, ali ni prati “pola bubnja”. Stručnjaci kažu da je mašina za veš puna kad vam stane šaka u bubanj bez pritiskanja odeće. I u slučaju mašine za veš važi pravilo: što je veći kapacitet mašine, veća je potrošnja energije i vode. Kombinovani uređaji – mašine i sušilice veša u jednom manje su učinkovite od pojedinačnih. Stručnjaci savetuju mašinsko pranje veša u vreme niže tarife, što je tokom zimskog računanja vremena od 21 do 7 sati ujutro, a tokom letnjeg računanja vremena od 22 do 8 sati. Isto važi i za mašinu za sudove.

    TV

    Televizija (Pixabay)

    Televizori

    Kod televizora važi pravilo “veličina je bitna” jer veći ekran znači i veću potrošnju energije. Najbolje iskustvo gledanja dobićete kada ekran zauzima približno 40 odsto vašeg vidnog polja. Stoga je savet da veličina ekrana televizora bude prilagođena veličini prostorije. Takođe, stručnjaci savetuju da se televizor ne drži uključenim kada u prostoriji nema nikoga.

    Kod kupovine televizora valjalo bi dati prednost onima višeg energetskog razreda. Važna je i napomena da uređaji poput televizora ili računara troše struju i kada su u stand-by načinu rada, pa ih je najbolje potpuno isključiti iz struje kada se ne koriste.

    Zamrzivači

    Veliki “gutači” energije u domaćinstvima su i zamrzivači. Ali, budući da se bez njih ne može, savet je da se, radi učinkovitog trošenja energije, u njima održava ravnomerna temperatura od 5 stepeni Celzijusa uz preporuku da se kupi zamrzivač sa digitalnim termostatom jer je takav precizniji. Zamrzivač bi trebalo postaviti što dalje od izvora topline, na primer šporeta i rerne, ali i i sunčevih zraka.

    Takođe, zamrzivač bi trebalo da bude odmaknut od zida kako bi se omogućilo strujanje vazduha oko njegovog zadnjeg dela. U zamrzivač ne bi trebalo stavljati tople namirnice niti ga pretrpavati namirnicama. Preporuka je da se zamrzivač što manje otvara i što kraće drži otvorenim. Važno je redovno ga čistiti i voditi računa da unutrašnjost bude suva.

    Struja je od danas skuplja: 10 saveta za uštedu energije

     

    Izvor: BIZLife/Poslovni dnevnik

    Foto: Pixabay/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE