Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Schneider Electric: Nastavljamo ulaganja u domaće tržište

    O novoj poslovnoj zgradi, njenim kapacitetima, inovacijama i stručnim timovima koji u njoj posluju – razgovaramo sa Dragoljubom Damljanovićem, direktorom Razvojnog centra Schneider Electrica u Novom Sadu.

    Kompanija Schneider Electric, između ostalog, fokusirana je na razvoj softverskih rešenja koja doprinose energetskoj efikasnosti u upravljanju objektima, kao i na kreiranje industrijskih aplikacija s ciljem povećanja profitabilnosti, smanjenja rizika i veće održivosti. Na ovaj način ova kompanija pomaže malim i srednjim preduzećima, kao okosnici globalne ekonomije, da idu u korak sa digitalizacijom i tehnološkim inovacijama.

    Po čemu će biti jedinstvena nova zgrada Novkabel – karbon neutral? Koji timovi će biti preseljeni u nju i koliko ljudi će biti zaposleno?

    To je jedan moderan poslovni prostor, zasnovan na Activity based workspace modelu otvorenog tipa, koji omogućava najbolje uslove za rad, zdravije i opuštenije okruženje, što opet potvrđuje planove kompanije da učvrsti poslovanje u Srbiji i nastavi da širi tim u narednim godinama. Neto prostor objekta InGrid obuhvata 14.500 kvadrata. Zaposlenima i klijentima je na raspolaganju 350 parking mesta, koja uključuju i 10 Schneiderovih punjača za automobile na električni pogon. Zgrada je građena po standardima sertifikata LEED Gold, koji očekujemo do kraja godine. Data centar se prostire na 1500 kvadratnih metara, imamo 82 mesta predviđena za sastanke za preko 900 zaposlenih, od kojih su 822 inženjeri. Ono što nas posebno čini ponosnim jeste da u Schneider Electric habu rade 322 koleginice (više od 30 odsto), što nas stavlja u svetski standard IT industrije.

    Ono što je dodatno zanimljivo jeste i to što će se koristiti modularno softversko rešenje zasnovano na klaudu Planon Workplace Edition, podržano pametnim senzorima prisutnosti i senzorima koji prate ostale parametre okruženja. Ovaj softver obezbeđuje udobnost korisnika zgrade – praćenjem temperature, vlažnosti, svetlosti, buke, štetnih lako isparljivih organskih jedinjenja i nivoa radona. Implementacija ovakvih rešenja pomaže da se ostvari najefikasnije korišćenje prostora i obezbedi bezbedno, zdravo i održivo okruženje za sve. Korišćenjem ovog softvera dobijaju se podaci i o iskorišćenosti prostora, uslovima na radnom mestu, zakazanim rezervacijama prostora i slično.

    Pored Schneiderovih rešenja iz domena energetske efikasnosti i upravljanja energijom, nova zgrada će biti kreirana i po principu Town Planning rekonstrukcije – princip kojim se preslikava planiranje urbanog pejzaža na organizaciju poslovnog prostora. Objekat se snabdeva zelenom energijom iz sopstvene proizvodnje solarne energane, postavljene na krovu objekta (1500 kvadratnih metara solarnih panela), a ostatak energije sa zelenim sertifikatom kupuje se iz mreže. Oko 20 odsto ukupne godišnje potrošnje energije očekujemo da dobijemo iz sopstvene solarne energane, a ostalo iz obnovljivih izvora energije preko trgovaca zelenom energijom.

    To znači da ovaj objekat za potrebe grejanja, hlađenja i ventilacije koristi električnu energiju isključivo iz obnovljivih izvora i može se smatrati karbonski neutralnim. To će biti naš grad u malom, koji će omogućiti prijatnu radnu atmosferu, kao i efikasniju saradnju timova. Rekonstruisana sa idejom da poštuje princip modernog, zelenog i održivog, nova zgrada je, zapravo, pandan osnovnim idejama kojima se Schneider Electric rukovodi u svom poslovanju.

    U planu je i razvoj novih softvera. S obzirom na to da ste prošle godine proširili portfolio biznisa, da li nova zgrada znači i dalje širenje poslovanja i otvaranje novih radnih mesta?

    Schneider Electric hab je mesto na kome inženjeri iz oblasti energetike i računarstva razvijaju neke od najpoznatijih softvera na svetu, pored ADMS i AGMS softvera, koji se razvijaju u Srbiji, otvaraju nam se i nove mogućnosti, zahvaljujući tome što je Schneider Electric, kao sistem sa velikim brojem biznisa, zainteresovan da brojna rešenja razvija baš ovde, na našem tržištu. Ono što se prirodno nastavlja na softvere na kojima trenutno radimo jesu smart metering i srodna grid edge rešenja. Reč je o softverskim rešenjima za prikupljanje velikih količina informacija sa mernih uređaja na granici infrastrukturne mreže, na primer, elektrodistributivne mreže, kao i iza merača protoka energije, zatim Grid Asset Management rešenja za praćenje i optimalno održavanje različitih asseta povezanih u infrastrukturnu mrežu (na primer, transformator u elektroenergetskoj mreži), microgrid rešenja za optimalno upravljanje „malim” elektroenergetskim mrežama, koje mogu biti nezavisne ili priključene na distributivnu mrežu, kao i mnoga druga savremena softverska rešenja. Proširenjem softvera koji se razvijaju u Srbiji nastavljamo da ulažemo u domaće tržište sa jasnom namerom da ovde ostajemo na duge staze. Proširenje portfolija utiče i na trend rasta broja zaposlenih u našoj kompaniji, što nas dodatno raduje.

    Prošle godine obeleženo je 20 godina poslovanja kompanije Schneider Electric u Srbiji i Crnoj Gori. Na šta ste najponosniji za ovih 20 godina prisustva kompanije na ovim prostorima?

    Najponosniji sam na ljude, naše zaposlene. To je naša najveća vrednost. U ovim vremenima, kada su najveći kapital svake kompanije zaposleni, ja to želim da istaknem na početku, zato se i trudimo da u njih najviše ulažemo. Takođe, ponosan sam i na to kakav je doprinos zajednici dao Schneider Electric na ovim prostorima. Dobra saradnja sa lokalnom zajednicom, podržavanje lokalnog tržišta kroz širenje mreže partnera (na taj način podržava se više hiljada radnih mesta) upravo je jedna od važnih stavki koje su doprinele i nama, kao kompaniji, a i zemlji u kojoj poslujemo. Na taj način osnažuju se lokalne kompanije i doprinosi rastu domaće privrede. Pomogli smo velikom broju kompanija da unaprede svoje poslovanje, naročito sektoru malih i srednjih preduzeća. Digitalizacija predstavlja ogromnu priliku za mala i srednja preduzeća da urade više, više sarađuju, pristupe novim tržištima, veštinama i alatima i stvore uspešnija preduzeća, posebno u ovim, izazovnim vremenima. Bilo da je reč o smanjenju troškova (kroz uštedu energije i efikasnosti) ili pristupu novim platformama ili veštinama koje možda nedostaju. Mala i srednja preduzeća okosnica su globalne ekonomije, zato je ključno da budu u stanju da idu u korak sa tehnološkim promenama, da opstanu i napreduju u digitalnoj eri, a naša kompanija je fokusirana na softvere – pre svega, na rešenja koja doprinose energetskoj efikasnosti u upravljanju objektima, kao i na industrijske aplikacije, a sve sa ciljem povećanja profitabilnosti, smanjenja rizika i veće održivosti.

    Kako se Schneider Electric hab kotira na globalnom nivou unutar sistema i čemu bi trebalo zahvaliti za takav status?

    Novi Sad jedan je od tri razvojna centra koja Schneider Electric ima širom sveta. S obzirom na širok portfolio rešenja koja razvija, hab ima veliki značaj na globalnom nivou za Schneider Electric. Koliki je značaj haba unutar kompanije, pokazuje upravo činjenica da je mnogo uloženo u novu zgradu, kao i da su najavljena dalja ulaganja u širenje timova.

    IT sektor u svetu, ali i kod nas, poslednje godine suočava se sa ozbiljnim izazovima. Schneider Electric je jedna od retkih kompanija koje nisu prošle kroz reviziju broja zaposlenih, čak zapošljavate nove stručnjake. Kako ste to postigli i kako ste zadržali dugogodišnje zaposlene?

    Segment posla u kome mi radimo jeste energetika, a energetska tranzicija ka održivom sistemu tek je počela, očekuju se ogromna ulaganja u infrastrukturu i elektrifikaciju industrijskih procesa. U narednim godinama očekujemo stabilan rast u ovom segmentu tržišta. Takođe, veoma smo posvećeni brizi o zaposlenima, jer su oni, kao što sam već rekao, naš najveći kapital. Briga o zaposlenima je ključ uspeha naše kompanije i zbog toga se trudimo da im obezbedimo niz pogodnosti tokom rada.

    Schneideru smo posebno ponosni na niz pogodnosti, resursa i podrške dobrobitima zaposlenih kao načinima da pomognemo zaposlenima da najbolje iskoristite svoje vreme ‒ na poslu, kod kuće i svuda između. Stoga su i osmišljeni benefiti koji pomažu da zaposleni naprave najbolji balans privatnog i poslovnog života. Obezbeđujemo SewellbeingSummer recharge, odnosno „letnje punjenje baterija” (svakog petka radni dan skraćen je na četiri sata), zatim budžet za usavršavanje, Step up – days off – „Kupi dodatne slobodne dane”, čime se omogućava da zaposleni prepoznaju nečije zalaganje i nagrade kolegu ili tim, a prikupljeni poeni se na ovaj način u određenom momentu mogu konvertovati u vaučer ili slobodan dan. Takođe, Flexible benefit platform je jedinstvena platforma koja omogućava individualni pristup benefitima – zaposleni se opredeljuju za benefit koji im najviše odgovara), zatim Worldwide Employee Share Ownership Plan (WESOP) omogućava svim zaposlenima da na neodređeno učestvuju u kupovini akcija Schneider Electrica. Takođe, pružamo i mogućnost psihološke pomoći zaposlenima kojima je potrebna, kao i finansijske ili pravne konsultacije.

    Kao što sam rekao, zaposleni u habu u letnjim mesecima rade petkom do 12 č., uz hibridni i veoma fleksibilan način rada od kuće. Takođe, veoma vodimo računa o tome da svojim zaposlenima obezbedimo povoljne uslove za rad i razvoj, uz visok stepen zadovoljstva. Uzeli smo u obzir i rezultate svetskih istraživanja da su zaposleni u „zelenim zgradama” zadovoljniji i produktivniji, a da kvalitetno, komforno i ekološko okruženje postaje najpoželjnije mesto za rad, čime smo se rukovodili i prilikom gradnje InGrid zgrade. Mi očekujemo stabilan rast broja zaposlenih u narednih nekoliko godina, od pet do deset odsto svake godine.

    Na koji način Schneider Electric doprinosi razvoju lokalne zajednice? Kakvi su planovi na tom polju?

    U Schneider Electricu verujemo da se svaka kompanija, bez obzira na veličinu, mora ponašati odgovorno prema ljudima koje zapošljava, nudeći im odgovarajuće uslove za razvoj i učenje, ali i da neguje odgovornost prema zajednici u kojoj posluje. To, pored ostalog, podrazumeva ulaganje u znanje i mlade talente, studente tehničkih fakulteta, kroz različite obuke, stipendije i programe mentorstva. Naš fokus je na finansijskim ulaganjima i volonterskom radu zaposlenih. Nastavili smo dugogodišnju praksu stipendiranja studenata tehničkih fakulteta. U dosadašnjoj praksi imali smo preko 700 studenata, od kojih su oko 300 sada naše kolege.

    Zahvaljujući Fondaciji „Centar za mlade talente”, koja je prošle godine proslavila 10 godina i kroz koju je za to vreme preko 6000 polaznika imalo mogućnost da se besplatno edukuje na temu programiranja i matematike, prepoznati smo kao centar kompetencije koji je posvećen edukaciji mlađih naraštaja. Centar obezbeđuje besplatne časove iz matematike i programiranja osnovcima i srednjoškolcima širom Srbije.

    Zaštita životne sredine je u srcu našeg poslovanja, dok je pravo na igru i mogućnost kvalitetne edukacije imperativ za svako dete. Radimo u kompaniji koja je dugi niz godina u vrhu liste najodrživijih na svetkom nivou, tako da i mi u Srbiji imamo odgovornost da na najbolji način unapredimo živote svih naših sugrađana.

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Schneider Electric

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE