Saveti za efikasniju upotrebu LinkedIna: Šta više ne funkcioniše i predložene alternative
Kroz seriju kolumni koje za vas na BIZLife portalu pišu Dejan Pataki i Nemanja Živković, dvojica stručnjaka sa bogatim iskustvom u marketingu, komunikaciji, optimizaciji LinkedIn nastupa, imaćete priliku da se detaljnije upoznate sa strategijama koje maksimalno iskorišćavaju mogućnosti koje LinkedIn nudi. Ovaj put tema su saveti za efikasniju upotrebu LinkedIn-a.
Piše: Nemanja Živković
Kao što se svet marketinga i društvenih medija neprestano menja, tako se menjaju i strategije koje su nekada bile efikasne na LinkedInu. Evo nekoliko stvari koje više ne funkcionišu i predloženih alternativa za bolju vidljivost i angažovanje na ovoj platformi:
1. Link u komentarima
LinkedIn sada skriva linkove koji su postavljeni u komentare.
Alternativa: Ugradite linkove unutar samog posta i osigurajte da je sadržaj dovoljno vredan kako bi podstakao angažovanje. Ako vam je cilj da ljudi kliknu, engagement vam je sekundarna metrika. Delite samo članke koji su nedavno objavljeni. Eventuano možete staviti link u Featured sekciju profila, i tako dobiti win – win: nađu članak i posete vam profil.
2. Verifikacija profila za veći doseg
Verifikacija “više” nije garancija za veći doseg. Ako je ikada i bila.
Alternativa: Postignite veći doseg kroz konzistentan, visokokvalitetan sadržaj i aktivno angažovanje. Uključite se u diskusije i pružite vaš uvid kroz komentare na postove iz vaše industrije.
3. Automatizovane grupe za angažovanje
LinkedIn prepoznaje i ograničava botove ili grupe koje veštački povećavaju angažovanje.
Alternativa: Gradite istinske veze učestvujući u diskusijama, deleći značajan sadržaj i autentično se angažujući.
4. Preterana upotreba haštagova
Previše haštagova može smanjiti doseg vašeg posta. Imajte u vidu i da ljujdi sve manje pretražuju po hashtagovima.
Alternativa: Koristite nekoliko visoko relevantnih haštagova (3-5) koji su specifični za vaš sadržaj i industriju.
5. Prodajni zahtevi za povezivanje
Generički, prodajni zahtevi za povezivanje imaju nisku stopu prihvatanja.
Alternativa: Personalizujte zahteve za povezivanje pominjanjem zajedničkog interesa ili specifičnog razloga za povezivanje.
6. Hladne poruke bez personalizacije
Nekustomizovane hladne poruke često se ignorišu ili prijavljuju kao spam.
Alternativa: Personalizujte poruke kroz reference vezane za profil primaoca, njegov rad ili nedavne postove. Ponudite vrednost pre nego što nešto zatražite.
7. Mamci za angažovanje
Postovi koji eksplicitno traže lajkove, komentare ili deljenja se deprioritizuju od strane LinkedIn algoritma.
Alternativa: Podstaknite angažovanje kroz značajna pitanja, ankete i diskusije. Podelite lične priče ili studije slučaja.
8. Masovna odobravanja veština (skills enablement)
Odobravanje više veština odjednom može delovati neiskreno.
Alternativa: Odobravajte specifične veštine koje zaista primećujete kod svojih konekcija. Dopunite odobravanja personalizovanom preporukom.
9. Reciklaža sadržaja
Prečesto ponavljanje istog sadržaja može delovati kao spam.
Alternativa: Kreativno reciklirajte sadržaj ažuriranjem, predstavljanjem u različitim formatima ili deljenjem iz nove perspektive. Tekst pretvorite u video, video u tekst, tekst u infografik ili PDF, itd.
10. Ignorisanje video sadržaja
Zanemarivanje video sadržaja može ograničiti vaš doseg. LinkedIn prati ostale platforme i uvodi feed samo za vertikalne video, i video imaju sve veći doseg. Ne sme se više ignorisati. Ako se ja pitam, nike trebalo ni do sad. Video je ključan za kreiranje poverenja.
Alternativa: Delite kratke, informativne video zapise, live sesije ili sadržaj iza scene. Angažujte se sa gledaocima kroz komentare.
11. Neangažovanje sa komentarima
Neodgovaranje na komentare može smanjiti angažovanje.
Alternativa: Aktivno odgovarajte na komentare, postavljajte dodatna pitanja i zahvalite korisnicima na njihovom doprinosu.
12. Objavljivanje u neredovno vreme
Nekonzistentan raspored objavljivanja može smanjiti vidljivost. Alternativa: Uspostavite konzistentan raspored objavljivanja na osnovu vremena kada je vaša publika najaktivnija. Koristite LinkedIn analitiku za određivanje optimalnih vremena. Još bolja opcija: uključite notifikacije za influencere iz vaše industrije i posmatrajte kad oni objavljuju.
13. Ignorisanje analitike
Neanaliziranje performansi postova i metrika angažovanja može dovesti do propuštenih prilika za poboljšanje.
Alternativa: Redovno pregledajte LinkedIn analitiku kako biste pratili performanse, razumeli šta rezonuje sa vašom publikom i prilagodili strategiju u skladu sa tim.
Podelite ovaj tekst ili tagujte nekoga kome bi ovo moglo biti korisno.
I ne zaboravite, keep it funky!
O autoru!
Nemanja Živković je strateški konsultant za B2B tech i SaaS kompanije, osnivač Funky Marketing-a i suosnivač poslovne zajednice Business Talks Network-a. Sa preko decenije iskustva, specijalizovao se za rast kompanija sa dugim prodajnim ciklusima i skupim proizvodima kroz izgradnju odnosa sa kupcima, gde je LinkedIn najbitnija platforma. Radio je sa preko 120 kompanija i konsultovao brojne startapove. Nemanja je priznat kao marketing zvezda u usponu od strane LinkedIn-a 2023. godine. Host Funky Marketing podkasta. Strastven je ljubitelj Motown muzike, GTA igre i funky ritmova, što se odražava u njegovom kreativnom pristupu poslovanju.
Websajt: https://funkymarketing.net/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/zivkovicnemanja/
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Nemanja Živković
Foto: Freepik