Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ana Manić, Sauter Building Control

    Sauter Building Control: Najsavremenija tehnologija automatizacije zgrada

    Današnje sveprisutno prikupljanje informacija i podataka, maksimalna mobilnost i zahtev da se pristupi stvarima i informacijama sa svih strana doveli su do IoT (Internet of Things).

    Industrija 4.0 i digitalizacija otvaraju mnogo novih mogućnosti. Smatamo da je digitalizacija u poslu koji zovemo automatizacija zgrada, Smart Buildings ili Building Automation, veoma malo iskorišćena s obzirom na potencijal koji pruža.

    Sauter je kombinacijom primene tehnologije industrije 4.0 i smart home aplikacija stvorio Building IoT rešenja koja omogućuju daljinsko upravljanje, integraciju Sauter smart senzora, Sauter smart IoT pokretača žaluzina i pokretača ventila, integraciju uređaja za merenje potrošnje energije, te prikupljanje i analizu svih podataka na Cloud-u.

    U današnjem svetu visoke tehnologije, poslovni prostor i okruženje u kojem radimo su mnogo više od jednostavnih radnih jedinica. Oni postaju centralne tačke profesionalnih aktivnosti, transformišući se u pametne entitete koji odražavaju naše potrebe, navike i ambicije pružajući nam svakodnevni komfor.

    Evolucija u načinu kako radimo i komuniciramo sa našim okruženjem postavlja temelj za razmišljanje o potrebi za implementacijom najnaprednijih tehnoloških rešenja i automatizacije komercijalnih objekata.

    O prednostima digitalizacije u komercijalnim objektima i kako ona povećava efikasnost, kako kompanija Sauter primenjuje najsavremenija rešenja i kako se nosi sa izazovima u vezi sa sigurnošću podataka i privatnošću, za WebMind govori Ana Manić, Sales & Marketing kompanije Sauter Building Control.

    WebMind: Na koji način kompanija Sauter primenjuje savremena digitalna rešenja u cilju poboljšanja upravljanja sistemima u zgradama koja pridonose boljoj energetskoj efikasnosti i komforu za ljude koji borave u njima?

    Ana Manić: Današnje sveprisutno prikupljanje informacija i podataka, maksimalna mobilnost i zahtev da se pristupi stvarima i informacijama sa svih strana doveli su do IoT (Internet of Things).

    Sauter je kombinacijom primene tehnologije industrije 4.0 i smart home aplikacija stvorio Building IoT rešenja koja omogućuju daljinsko upravljanje, integraciju Sauter smart senzora, Sauter smart IoT pokretača žaluzina i pokretača ventila, integraciju uređaja za merenje potrošnje energije, te prikupljanje i analizu svih podataka na Cloud-u.

    Prikupljeni podaci na Cloud-u omogućuju pristup sistemima u svakom trenutku tehničkom osoblju koji održava zgradu, kao i pristup podacima o performansama zgrade donosiocima odluka.

    Sada vlasnici zgrada i operateri imaju mogućnost da donose bolje odluke o poboljšanju komfora prostora u kojima se boravi u zgradi, te o korišćenju energije u cilju poboljšanja energetske efikasnosti i redukcije ugljen dioksida.

    Ovakvi koncepti digitalizacije za pametne zgrade čine osnovu za efikasne mere optimizacije, bilo da se radi o poboljšanju jednostavnosti korišćenja, povećanju dostupnosti sistema, optimizaciji resursa ili održavanju dugoročne vrednosti.

    Očekivanja od sistema upravljanja su velika: sistem upravljanja zgradom treba da bude sveobuhvatan, ali prilagodljiv. Treba da nudi pun spektar funkcionalnosti i da istovremeno bude lak za rukovanje. Od suštinskog značaja za budućnost je sistem za nadzor i upravljanje (BMS) kroz skalabilnost, funkcije izveštavanja i integraciju u IT zgrade.

    SAUTER Vision Center (SVC) je softver koji upravo ispunjava zahteve operatera zgrada za sveobuhvatno upravljanje zgradom, energijom i održavanjem. Zahvaljujući svojoj modularnoj strukturi, veb-bazirani alat za upravljanje, u HTML5 standardu, omogućava rad, analizu i vizualizaciju funkcija zgrade sa maksimalnom fleksibilnošću, bez obzira na lokaciju ili sistem.

    Osim SAUTER Vision Center softvera baziranom na Cloud rešenjima, Sauterov softver MBS (mobile building service) preko aplikacije na mobilnom telefonu omogućuje u poslovnim zgradama brzo pronalaženje slobodne kancelarije i radnog stola (mobile workstations), zatim rezervacije sala za sastanke ili parking mesta, te punu kontrolu upravljanja nad funkcijama prostorije kao što su osvetljenje, klimatizacija, grejanje, žaluzine na prozorima.

    WebMind: Koje su prednosti digitalizacije kada je reč o optimizaciji potrošnje energije u zgradama? Da li takva rešenja unapređuju energetsku efikasnost zgrade?

    Ana Manić: Veliki naučnik, Albert Einstein, je jednom prilikom rekao: “Ako bih imao jedan sat na raspolaganju da rešim problem od koga zavisi moj život, potrošio bih 40 minuta da ga analiziram, 15 minuta na kritički osvrt i 5 minuta na rešavanje problema.“

    Analiziranje problema potrošnje energije u zgradi nije moguće uraditi ukoliko nemamo potrebne informacije o potrošnji svih značajnih potrošača u zgradi. Digitalizacija nam omogućuje da te podatke prikupimo i da korišćenjem baze podataka radimo poređenja, vršimo analize i nakon toga donosimo zaključke na koji način rešiti problem potrošnje.

    SAUTER EMM (Energy Management Modul) je profesionalno softversko rešenje za prikaz svih vrsta potrošnje energije u realnom vremenu, sa grafikonima trenutne i istorijske potrošnje. Sauter EMM identifikuje potencijal za uštedu energije i pruža osnovne informacije za rad na energetski efikasniji način, a samim tim i ekonomičniji i konkurentniji.

    WebMind: Kako kompanija podržava klijente u procesu sertifikacije zgrade prema nekom od standarda zelene gradnje u kontekstu upravljanja zgradama? Vidimo da je kod nas stupio na snagu i novi zakon koji obavezuje sve objekte preko 10.000 kvadrata bruto površine i sve javne objekte da se grade po sertifikatima zelene gradnje.

    Ana Manić: Moram da napomenem da smo mi, zajedno sa još šest kompanija, osnovali „Savet Zelene Gradnje“ u našoj zemlji 2011. godine, kao pioniri zelene gradnje u to vreme.

    Naši inženjeri su završili potrebne treninge i od tada do danas smo realizovali mnoge projekte koji su prošli kroz proces sertifikacije prema raznim Green Building standarima, kao što su LEED, BREEAM, DGNB.

    Mi svakako možemo da pružimo potrebnu tehničku pomoć, inženjering i tehnička rešenja u domenima koji su naša oblast interesovanja i profesionalnog delovanja, a to je ušteda energije i kontrola kvaliteta vazduha. I jedan i drugi su veoma značajni za proces sertifikacije zgrade.

    WebMind: Kako se Sauter nosi s izazovima u vezi sa sigurnošću podataka i privatnošću u kontekstu pametnih zgrada i building management sistema koji su sve učestalija meta napada od strane hakera u svetu? Znamo da je samo u Evropi prošle godine zabeležno preko 100 napada ove vrste.

    Ana Manić: Pitanje koje ste postavili danas je veoma aktuelno. Do sada smo pričali o prikupljanju podataka, ali podatke treba i zaštiti da ne dođu u ruke nekome ko ima nameru da ih zloupotrebi.

    SAUTER je razvio potpuno novi koncept za zaštitu integriteta podataka automatizacionih stanica iz porodice „Modulo 6“, koji sadrži patentiranu blockchain tehnologiju, praćenje integriteta podataka svake stanice, otkrivanje nenamernih ili namernih izmena podataka, obaveštenje u slučaju narušavanja integriteta podataka, te trenutnu obnovu originalnog skupa podataka.

    „Modulo 6“, kao najsavremenije rešenje za nadzor i upravljanje u zgradama, poseduje Cyber Security sertifikat, kao potvrdu da je naš klijent i budući korisnik zaštićen od ovakvog jednog napada.

    WebMind: Kakav je uticaj pandemije COVID-19 imao na posao kojim se bavite i kako je uticao na razvoj novih tehnologija?

    Ana Manić: COVID je svakako bio težak period za sve, pa tako i za nas. Međutim nije nas sprečio da nastavimo da radimo prilagođavajući se novim okolnostima, tako da smo u te dve teške godine napravili odličan poslovni rezultat, ali i kao kompanija pokušali da damo svoj doprinos u takvoj jednoj situaciji.

    Kao primer navodim izgradnju prve fabrike u svetu za proizvodnju vakcina protiv COVID-a u Kini, a koja je potpuno automatizovana od strane Sautera. To je bio verovatno strateški najvažniji projekat za Republiku Kinu te godine i on je poveren nama, što je bila velika čast, ali i odgovornost. Tada je naš razvoj u švajcarskoj u Bazelu usmeren na unapređenje rešenja za automatsko upravljanje nad laboratorijama koje su srce ovakve jedne fabrike.

    WebMind: Koji su budući planovi kompanije Sauter Building Control u vezi sa razvojem novih tehnologija i rešenja?

    Ana Manić: Industrija 4.0 i digitalizacija otvaraju mnogo novih mogućnosti. Smatamo da je digitalizacija u poslu koji zovemo automatizacija zgrada, Smart Buildings ili Building Automation, veoma malo iskorišćena s obzirom na potencijal koji pruža.

    Svakako ćemo da nastavimo u tom smeru da se razvijamo. Inoviranje i razvoj u oblasti hardvera neće biti u budućnosti toliko interesantno, zbog velike izloženosti kopiranja, tako da vidimo šansu u softveru i tehničkom ekspertskom znanju naši zaposlenih, a koje će biti nepohodno da se postignu ciljevi koji su zacrtani u pogledu energetske efikasnost i redukcije emisije ugljen dioksida koji dovodi do efekta globalnog zagrevanja.

    WebMind: Kako vaša organizaciona struktura omogućava brzo prilagođavanje novim tržišnim potrebama u vremenu kada se promene dešavaju gotovo na dnevnom nivou. Odnosno, kako stoji na vašoj veb stranici, Šta je presudno za budućnost?

    Ana Manić: Naša organizaciona struktura je projektna, jer smatramo da je kao takva najbolja za oblast posla kojim se bavimo, a to je izvođenje sistema automatizacije po sistemu „design and build“ ili „ključ u ruke“.

    Naša radna sredina traži veliku fleksibilnost, jer industrija u kojoj radimo veoma često doživljava promene, posebno promene u tehnologiji i tehnološkim rešenjima i opremi, i time čini sredinu u kojoj radimo prilično nestabilnom.

    Sa druge strane, projektni timovi imaju jasne definisane zadatke i vremenske rokove, a koje moraju da ispune, jer ukazano poverenje klijenta mora da se opravda.

    Sauter je kompanija koja je najduže aktivna u ovom poslu na našim prostorima. Uvek znamo da saslušamo potrebe klijenta i trudimo se da ih ispunimo bez nametanja naših rešenja.

    Ako pričamo o budućnosti tu je pre svega presudna vizija, tj. da pokušamo da sagledamo kako će budućnost da izgleda da bi bili spremni za nju.

    Izvor: Web Mind

    Foto: Sauter Building

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE