Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Roditelji na meti deepfake prevare: Šta učiniti ako postanete žrtva?

    Pre nekoliko dana, žena iz Arizone upozorila je roditelje širom sveta na rasprostranjenu deepfake prevaru koja koristi veštačku inteligenciju da oponaša glas vašeg deteta i ubedi vas da je kidnapovano. U međuvremenu se još roditelja oglasilo sa istim svedočanstvom.

    Bizarna prevara koja lažira otmicu putem telefonskog poziva i koja zvuči izuzetno uverljivo zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, uzela je maha širom sveta. Za razliku od drugih zloupotreba ove tehnologije, konkretno deepfake-ova, ovaj slučaj je još štetniji i verodostojniji.

    Lica koja zloupotrebljavaju tehnologiju na ovaj način su očigledno svesni potencijala emocionalne manipulacije i koriste ga da izvuku novac od prestrašenih roditelja.

    Za ovu prevaru prvobitno se saznalo od majke iz Arizone, koja je svedočila prošle nedelje pred Kongresom o tome kako je postala žrtva deepfake prevare koja je koristila veštačku inteligenciju da oponaša glas njene ćerke.

    Naime, dobila je poziv sa nepoznatog broja i čula svoju ćerku kako plače i govori da je oteta. Kidnaperi su zatim preuzeli telefon i tražili milion dolara, pre nego što su smanjili sumu na 50.000 dolara.

    “Kako su dobili njen glas? Kako su dobili njeno plakanje, njene jedinstvene emocionalne reakcije? Kada vas dete nazove upomoć, da li ćete prekinuti vezu i reći: ‘Ne verujem da si to stvarno ti’? Da li je ovo naša nova normalnost?”, upitala je majka.

    Srećom, ona je uspela da stupi u kontakt sa svojom ćerkom pre nego što je platila otkupninu, a i drugi roditelji koji su bili žrtve iste vrste prevare potvrdili su isto.

    Kako je ovo moguće?

    Profesor sa Berkeley koledža i stručnjak za veštačku inteligenciju Hany Farid objasnio je za Inside Edition kako je ovaj proces uopšte moguć:

    “Na primer, mogu pronaći primer nečijeg glasa tako što ću jednostavno pretražiti njegovo ime na YouTube-u, što ne traje više od pet sekundi. Zatim to postavljam na veb servis za koji plaćam 5 dolara mesečno. Za oko 30 sekundi, klonirao sam vaš glas, otkucao sam šta želim da kažete i dobio sam snimak zvuka nazad. Za sve to mi je trebalo oko pet minuta,” objasnio je profesor.

    Drugim rečima, ova imitacija uz pomoć veštačke inteligencije je dostupna svima, čak i onima koji nemaju napredno tehničko znanja, i neverovatno je jeftina. Za samo nekoliko minuta možete napraviti pouzdan deepfake koji može prevariti čak i one koji su vam najbliži.

    Ceo tekst pročitajte na portalu WebMind

    Izvor: WebMind

    Foto: WebMind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE