Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Marija Bursić Vukadin, Centar za gojaznost ,„Struktura”,

    Recept za uspešan dan

    Piše: Marija Bursić Vukadin, Centar za gojaznost „Struktura”

    Ovih pet saveta će vam olakšati planiranje obroka između sastanaka

    Moderan način života ubrzao je dnevni ritam, namnožio obaveze i dnevne izazove. Radno vreme je sve duže, posao obimniji, a stil života sve više postaje sedentaran. Međutim, naši organizmi i dalje imaju iste potrebe za redovnim unosom nutritivno vredne hrane, kao i fizičkom aktivnošću.

    Brži tempo rada i života ne mora da podrazumeva i brzu (is)hranu. Koncentracija i dobro raspoloženje na poslu zavise velikim delom i od toga kakvo gorivo svom organizmu dajemo. Svi već znamo da pravilnim odabirom namirnica i rasporedom obroka činimo mnogo za svoje zdravlje i organizmu dajemo neophodan energetski podsticaj.

    Mislite da nemate vremena da pripremite ili organizujete ishranu u skladu sa zdravstvenim preporukama i dnevnim izazovima? Grešite. Ovih pet saveta će vam olakšati planiranje obroka.

    Pekara ne mora da bude izbor za dorucak

    Doručak je najvažniji obrok i glavni izvor snage koja nam je potrebna za ono što nas u ostatku dana čeka. Ne preskačite ga i potrudite se da doručkujete zdravo i pre odlaska na posao. U slučaju loše organizacije ili teškoća da prvi obrok bude kod kuće, opredelite se da pripremljen doručak ponesete na posao. Bitno je da jedete u prvih sat-dva od buđenja. Sasvim dovoljno vremena, saglasićete se.

    Izbegavajte pekare, grickalice i prodavnice brze hrane. Birajte zdrave namirnice – istovremeno ukusne i nutritivno vrednije. Ovakav način ishrane vas održava sitim i sprema za sve poslovne zadatke.

    Ovsena kaša s jogurtom ili bobičastim voćem, koju ćete potopiti prethodne večeri, pravi je izbor. Palentu možete i skuvati i pojesti dok se spremate. Ukoliko, ipak, nemate vremena za jelo kod kuće, dobra je opcija i sendvič od integralnog hleba, salate i slanine/sira. Možete ga poneti, a spremanje ne oduzima više od dva minuta.

    Namernice za užine kupujte na nedeljnom nivou, u redovnim nabavkama

    Da održimo koncentraciju i ostanemo siti do kraja radnog vremena, posebno kad se ono oduži do kasnog popodneva, užine nas spasavaju. Vremena da se za ove obroke kupuje nešto zdravo u radno vreme, saglasni smo, nema. Rešenje postoji. Kada vikendom idete u nabavku za kuću, ne zaboravite namirnice za užinu: voće, orašasti plodovi, integralni keks, nemasni jogurt, crna čokolada – idealne grickalice za periode između tri glavna obroka. Vraćaju energiju, drže sitost. Neka vam uvek budu nadohvat ruke u kancelariji i automobilu.

    Dugi poslovni sastanci ne moraju biti izgovor da se preskoči užina. Ponudite svoje kolege ili poslovne partnere orašastim plodovima ili integralnim keksom; njima će se, verovatno, dopasti, a vi ćete iskoristiti priliku za užinu.

    Pametno koristite pauzu, ručkove pripremite vikendom

    U vreme ručka ne posežite za brzom hranom iz obližnjih kioska ili grickalicama koje su vam pri ruci.

    Taj obrok treba da bude uravnotežen i lagan i da obiluje ugljenim hidratima i dobrim mastima, koje daju dovoljno energije tokom dana.

    To mogu biti integralne testenine, integralni pirinač i razne vrste povrća i mesa. Uvek uzimajte i veću porciju salate.

    O ovom obroku, teoretski, treba razmišljati dan unapred, pripremiti ga, zapakovati i poneti. Posao, stresovi, a potom i gužve u saobraćaju – iscrpe nas toliko da, kada dođemo kući, ne ostane dovoljno ni volje ni energije za stajanje za šporetom. Stoga, preporučujemo drugo rešenje.

    Nedeljom, umesto jednog ručka, pripremite istovremeno dva ili tri obroka, koja ćete upakovati i smestiti u frižider. Koristite ih na smenu i više od polovine radne nedelje bićete mirni. Dodajte salatu i poneko parče tosta ili integralnog hleba i nećete imati problema sa prejedanjem ili viškom kilograma.

    Smanjite unos kafe i izbegavajte gazirana pića

    Izbegavajte gazirane napitke i kafu u većim količinama. Probajte da bar jednu kafu dnevno zamenite zelenim čajem, koji, takođe, sadrži kofein i pomaže da održite pažnju, a zdraviji je od kafe. Važno je da budete hidrirani i unesete optimalnu količinu tečnosti koja vam je potrebna. Stalno držite uz sebe flašicu ili čašu sa vodom i redovno je unosite.

    Budite fizički aktivni

    Na Zapadu je sve prisutniji koncept zdravog okruženja na poslu, gde kompanije obezbeđuju zaposlenima deo za vežbanje u radnom prostoru. Pošto većina nas nema ovu mogućnost, predlog je da pokušate tako nešto da improvizujete. Predložite kolegama ili poslovnim partnerima da se sastanci organizuju na otvorenom i da razgovore vodite šetajući.

    Fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju krvi, smanjuje nivo napetosti i stresa. Dok hodate, telo će biti bolje snabdeveno kiseonikom i mogu se javiti razne konstruktivne ideje.

    Trudite se da organizacione sposobnosti koje tako dobro primenjujete na poslu iskoristite i u privatnom životu. Da biste bili uspešni u poslu i ispunili mnoge porodične obaveze, postavite sebe i svoje zdravlje na prvo mesto.

    Gojaznost je zdravstveno stanje čije lečenje zahteva multidisciplinarni pristup. U Srbiji je nedavno osnovan Centar za gojaznost „Struktura”, prvi privatni metabolički centar fokusiran na lečenje gojaznosti. U njemu rade iskusni stručnjaci, lekari, psihoterapeuti, nutricionisti i treneri, koji timskim radom pomažu gojaznim osobama da smršaju na zdrav način i dugoročno održe smanjenu težinu.

    Izvor: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE