Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    VRTOGLAVI RAST cena: 1 kg junetine u Nemačkoj neverovatnih 55 € (FOTO)

    Talasi poskupljenja usled aktuelne situacije i inflacije nisu zaobišli gotovo nijednu zemlju. Rast cena beleže hrana, energenti, usluge…

    Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) upozorila je da je rast cena hrane u svetu u martu dostigao do sada nezabeležene nivoe zbog rata u Ukrajini, koji je “izazvao šok” na tržištu žitarica i bilnih ulja.

    Krajem prošle godine FAO je saopštila da su cene hrane u svetu porasle za više od 30 odsto u prethodnih godinu dana i dosegle najviše nivo u poslednjoj deceniji.

    Rast cena hrane nije zaobišao gotovo nijednu zemlju

    Od toga nije izuzeta ni Srbija gde su neke vrste mesa poskupele već sada 30 i više odsto, a nova poskupljenja najavljuju se i pred Uskrs.

    Cene osnovnih životnih namirnica, brašna, ulja, šećera, svinjskog buta i dugotrajnog mleka zamrznute su još 15. novembra prošle godine, a početkom februara Uredba je produžena za još tri meseca do početka maja.

    Do kraja aprila produžena je i Uredba kojom država ograničava najviše maloprodajne cene naftnih derivata. Jasno je da to ne može trajati u nedogled.

    Što se tiče evropskih zemalja, možda i najviše posledice osećaju u Nemačkoj gde su ove nedelje cene mesa, mleka i mlečnih proizvoda poskupele i do 30 odsto.

    I to nije jedino što poskupljuje, a na udaru su pre svega siromašniji slojevi stanovništva, prenosi Dojče vele.

    Nemački mediji prenose da nema suncokretvog ulja u nekim radnjama jer Nemci panično kupuju neke proizvode jer se zalihe smanjuju, a takođe nedostaju i  sirovine.

    Takođe ovih dana objavljeno je da neki ugostitelji izbacuju iz jelovnika pomfrit zbog nedostatka ulja i visokih cena.

    Šta je sve poskupelo?

    U marketima je poskupelo stotine proizvoda, a mnogi kažu da su ranije kupovali sve što je potrebno i ne gledajući cenu, a sada sve moraju da razmotre jer se itekako oseća po novčaniku.

    Ljudi sa jako niskim primanjima moraće sada još više da paze šta će staviti u korpu.

    U Nemačkoj, ali i Austriji najavljuju novi inflatorni udar.

    Jedan od najvećih maloprodajnih lanaca u Nemačkoj očekuje da će otkupne cene hrane porasti za 20 do 50 procenata u narednih nekoliko nedelja.

    „Radimo protiv toga, ali ne možemo isključiti drugi talas poskupljenja“, rekao je predsednik Udruženja trgovaca Austrije Rajner Vil tamošnjim medijima.

    Takođe, i cene prevoza roba su se udvostručiče. Beleži se skok cena energije, sirove nafte i transport.

    Kako se rast cena hrane oseća u Nemačkoj?

    A kako izgleda život u Nemačkoj sa svim poskupljenjima i platama na uglavnom istom nivou već dve, tri godine, zbog aktuelne situacije, objašnjava porodica iz Srbije koja se pre nekoliko godina odselila u tu zemlju.

    Za BIZLife kažu da je rast cena hrane osetan i da cene namirnica u radnjama neodudaraju previse od Srbije, ali da su troškovi komunalija najviše zadali brige i šok.

    Na mesečnom nivou kupovina uobičajenih životnih namirnica staje i 100 evra više nego ranije.

    Tako na primer, pola kilograma mlevenog mesa mesa u Nemačkoj sada staje oko 6 evra, 100 grama junećeg buta između neverovatnih pet i šest evra (a u oktobru je recimo, koštalo četiri evra), što znači da za kilogram treba platiti oko 55 evra, dok je kilogram svinjskog oko dvadeset evra.

     

    Piletina je srećom nešto povoljnija, pa za kilogram treba izdvojiti od četiri do sedam evra.

    Ipak, cene struje i gasa najviše su skočile pa sada ukupno račune za plaćaju 340 evra, a ranije su plaćali oko 170 evra.

    Računica je jasna- poskupljenje je duplo.

    Litar goriva u Nemačkoj je 2,07 evra. Za pun rezervoar nekada je bilo potrebno izdvojiti 50 evra, a sada je ta stavka skuplja i za 30ak evra, što je značajno više, navode članovi porodice iz Srbije koja sada živi u nemačkom gradu Braunšvajgu.

    Gradski prevoz poskupeo od pre dva dana i umesto 2, 7 evra za kartu potrebno je platiti tri evra.

    Poskupele su i druge uobičajene stavke, poput pranja automobila u servisu, ali ipak manje nego druge potrepštine..

    Muku muče i poljoprivrednici

    Cene đubriva za poljoprivredu skočile su i do četiri puta više nego pre godinu dana, a očekuje se da će i žetva biti lošija što bi moglo dovesti do nestašica i podići dodatno cene.

    Udvostrucila se cena i dizela, pa kako traktori i mašine dosta troše cene energenata su nepredvidive i jedna pogrešna odluka poljoprivrednike može da odvede u propast.

    Kažu da i čak kad imaju gotov novac ne mogu osnovne proizvode da kupe i svi oni koji se ranije nisu snabdeli sada imaju problema.

    Faktora za ovakav razvoj nemačke privrede, inače, ima više, a sa izbijanjem rata u Ukrajini situacija je postala samo lošija.

    Nepovoljnostima u prilog ide i informacija da su tamošnje vlasti nedavno obavestile javnost o mogućoj vanrednoj situaciji u snabdevanju gasom, navodeći da je cilj mere „ranog upozorenja“ da se svi pripreme za rizik od prekida ili obustavljanja dotoka gasa iz Rusije.

    Nemačka je ekstremno zavisna od uvoza iz Rusije. Ne radi se samo o gasu. Globalni lanci snabdevanja već neko vreme pucaju, i sada bi moglo da dođe do novih poskupljenja svih vrsta robe.

    Zašto je došlo do ovolikog poskupljenja cena hrane?

    Izvor: BIZLife/Jelena Andrić, DW

    Foto: BIZLife, PIxabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE